Karabinki Grot dla Straży Granicznej

2019-07-09 10:47 (PAP) “Łucznik” wyprodukuje 228 karabinków MSBS Grot dla Straży Granicznej

228 karabinków MSBS Grot wyprodukuje dla Straży Granicznej Radomska Fabryka Broni “Łucznik”. To kolejna partia radomskiej broni, która trafi do pograniczników. Umowa opiewa na blisko 2 mln zł.

Jak poinformowała we wtorek Aleksandra Odziemkowska z Fabryki Broni “Łucznik”, umowa między zakładem a Komendą Główną Straży Granicznej została podpisana w poniedziałek. Wartość kontraktu to blisko 2 mln zł. Dostawa karabinków ma nastąpić do końca września.

To już kolejna partia broni, którą Łucznik wyprodukuje dla Straży Granicznej. W grudniu ub. roku radomska fabryka dostarczyła 122 sztuki karabinków na jej potrzeby. Wartość kontraktu wyniosła wówczas 1,1 mln zł.

Karabinek MSBS Grot C16 FB-M1 powstał w ramach programu Modułowego Systemu Broni Strzeleckiej. To nowa konstrukcja, opracowana wspólnie przez Fabrykę Broni i Wojskową Akademię Techniczną.

Rodzina karabinków znanych pod skrótem MSBS otrzymała wspólną nazwę Grot upamiętniającą gen. dyw. Stefana “Grota” Roweckiego – komendanta głównego Związku Walki Zbrojnej i AK, jednego z twórców podziemia niepodległościowego w czasie II wojny światowej, żołnierza 1939 r., legionistę. (PAP)

To, że uważam, iż z karabinkiem Grot nie ma szału, nie oznacza, że nie jetem zwolennikiem ich kupowania. Gdyby Fabryka Broni “Łucznik” nie sprzedawał broni na podstawie rządowych zamówień, już dawno byłby to bankrut.

Niech sprzedają, może nadejdzie kiedyś taki czas, że ktoś tam zrozumie, że najważniejszy jest jednak rynek cywilny. Nie ma takiej armii jak armia cywilów pragnących posiadać broń.