US Navy zestrzeliło irańskiego drona – słusznie, na agresję reżimu mułłów trzeba odpowiadać siłą

2019-07-18 22:01 (Reuters,AP,Media/PAP) USA/ Trump: nasz okręt strącił irańskiego drona w cieśninie Ormuz (opis)

Amerykański okręt wojenny USS Boxer zestrzelił irańskiego drona, który zbliżył się do niego na odległość niecałego kilometra w cieśninie Ormuz – ogłosił w czwartek prezydent USA Donald Trump.

Dron kilkukrotnie zignorował wezwania do odwrotu – przekazał Trump, przemawiając w Białym Domu. Jego zdaniem “zagrażał on bezpieczeństwu okrętu i jego załodze” i został “natychmiastowo zniszczony”.

“To najnowsze z wielu prowokacyjnych i wrogich działań Iranu przeciwko statkom działającym na wodach międzynarodowych” – stwierdził prezydent USA. “Stany Zjednoczone zastrzegają sobie prawo do obrony naszego personelu, naszych obiektów i interesów oraz wzywają wszystkie kraje do potępienia prób Iranu, by zakłócić wolność nawigacji i światowego handlu” – dodał.

Jednocześnie wezwał inne kraje do ochrony swoich statków. Pentagon oświadczył z kolei, że amerykański okręt strącając irańskiego drona “podjął działania obronne”.

Kilka godzin wcześniej amerykański Departament Stanu wezwał Iran do natychmiastowego uwolnienia przejętego w Zatoce Perskiej przez siły Gwardii Rewolucyjnej tankowca wraz z jego załogą.

Irańska telewizja państwowa opublikowała w czwartek film pokazujący przechwycony przez siły Strażników Rewolucji tankowiec. Statek ten to Riah ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Zaginął on w regionie cieśninie Ormuz w weekend. (PAP)

Mułłowie prowokują. Mam nadzieję, że się doigrają, bo są niezwykle niebezpieczni. Sponsor terroryzmu dążący do zdobycia broni atomowej, nie może być gorszej wybuchowej mieszanki.