Strategiczny partner Prawa i Sprawiedliwości wraz z armią rosyjską patroluje przestrzeń powietrzną w rejonie Azji i Pacyfiku

2019-07-23 16:55 (TASS,Reuters/PAP) Rosja/ Ministerstwo obrony: wykonano chińsko-rosyjski lot patrolowy

Rosja przeprowadziła we wtorek (23.07.2019) wspólnie z Chinami pierwszy patrol powietrzny w rejonie Azji i Pacyfiku – poinformowało rosyjskie ministerstwo obrony. Operacja spowodowała oddanie strzałów ostrzegawczych przez samoloty Korei Pd. oraz protest Japonii.

Resort podał, że lot wykonały dwa rosyjskie bombowce strategiczne Tu-95MS (w kodzie NATO – Bear) i dwa chińskie bombowce H-6, które są wersją sowieckiego samolotu Tu-16 (w kodzie NATO – Badger). Według przedstawicieli Korei Południowej i Japonii patrolowi towarzyszył rosyjski samolot wczesnego ostrzegania A-50 (w kodzie NATO – Mainstay).

Maszyny przeprowadziły „powietrzny patrol wcześniej zaplanowaną trasą nad akwenami Morza Japońskiego i Wschodniochińskiego” – przekazało ministerstwo obrony.

Ministerstwo dodało, że wspólne patrole powinny wzmocnić stosunki rosyjsko-chińskie, zwiększyć współpracę sił zbrojnych obu państw, a w szczególności poszerzyć ich możliwości przeprowadzania wspólnych działań. Wspólny lot miał też służyć „umocnieniu globalnej stabilności strategicznej”.

Według agencji Reutera wspólny rosyjsko-chiński patrol prawdopodobnie zaniepokoi polityków w Waszyngtonie i Tokio, a także może skomplikować stosunki i zwiększyć napięcie w regionie, gdzie od lat dominantą był antagonizm między Stanami Zjednoczony i Koreą Północną.

Seul i Tokio, które poderwały myśliwce, by przechwycić rosyjskie i chińskie maszyny, zarzuciły Rosji i Chinom naruszenie ich przestrzeni powietrznej, czemu zarówno Moskwa, jak i Pekin zaprzeczyły.

Według przedstawicieli Korei Południowej samoloty tego kraju oddały setki strzałów ostrzegawczych w kierunku rosyjskiego A-50, gdyż wleciał on w południowokoreańską przestrzeń powietrzną. Ministerstwo obrony tego kraju oznajmiło, że było to pierwsze naruszenie przestrzeni powietrznej Korei Południowej przez rosyjski samolot wojskowy.

Zdaniem resortu później inny rosyjski samolot A-50 dwukrotnie naruszył przestrzeń powietrzną nad wyspami Dokdo.

Wcześniej ministerstwo obrony Rosji zaprzeczyło, by rosyjskie bombowce strategiczne naruszyły przestrzeń powietrzną Korei Południowej, i zarzuciło samolotom południowokoreańskim wykonywanie „nieprofesjonalnych manewrów” oraz przecinanie drogi rosyjskim bombowcom strategicznym, co stwarzało zagrożenie dla bezpieczeństwa”.

Rosyjski resort nie wspomniał o obecności samolotu A-50. Oznajmił też, że „nie był to pierwszy przypadek, gdy piloci Korei Południowej próbowali bezskutecznie uniemożliwić rosyjskim samolotom przelot nad neutralnymi wodami Morza Japońskiego”.

Ministerstwo Korei Południowej zaznaczyło, że nigdy nie twierdziło, iż to bombowce Tu-95 naruszyły przestrzeń powietrzną kraju.

Kancelaria prezydenta Korei Południowej podała, że doradca ds. bezpieczeństwa Chung Eui Yong wystosował ostry protest do sekretarza rosyjskiej Rady Bezpieczeństwa Nikołaja Patruszewa, wzywając Radę do oceny tego incydentu i podjęcia odpowiednich działań. „Traktujemy tę sytuację bardzo poważnie i jeśli się powtórzy, podejmiemy jeszcze ostrzejsze działania” – oznajmił Chung.

W związku z incydentem południowokoreańskie MSZ wezwało zastępcę ambasadora Rosji Maksima Wołkowa i ambasadora Chin Qiu Guohonga, by ostro zaprotestować i zaapelować o zapobiegnięcie powtórzeniu takich wydarzeń.

Także Japonia poderwała myśliwiec, by przechwycić rosyjskie i chińskie samoloty. Tokio zaprotestowało w związku z incydentem zarówno pod adresem Korei Południowej, jak i Rosji. Japonia skrytykowała przy tym Koreę Południową za podejmowanie działań przeciw rosyjskiemu samolotowi nad japońską – jak twierdzi – przestrzenią powietrzną.

Samoloty Korei Południowej – według resortu obrony tego kraju – wystrzeliły flary i oddały strzały ostrzegawcze. Przedstawiciel Korei Południowej powiedział przy tym agencji Reutera, że rosyjski samolot nie zareagował w zagrażający sposób – opuścił przestrzeń powietrzną Korei Południowej, ale po 20 minutach ponownie w nią wszedł, prowokując oddanie dalszych strzałów ostrzegawczych.

Chiny, komunistyczne państwo oznaczające swoje bombowce czerwoną gwiazdą z sierpem i młotem, to partner strategiczny partii politycznej Prawo i Sprawiedliwość. Towarzysze socjaliści z PiS  dodają, że to strategiczny partner gospodarczy. Jak widzicie robotnicza myśl socjalistyczna jest głęboko obecna w filozofii Prawa i Sprawiedliwości i to powiedziałem nie ja, a sam premier Morawiecki.

Wróćmy jednak do tow. komunistów z Chin, którzy jak pisałem są strategicznym partnerem Polski pod rządami PiS i zarazem dość intensywnie rozwijają sojusz broni z Rosją. Rosja zaś to podobno wróg Polski pod rządami  PiS. Mam w związku z tym dysonans poznawczy.

Rozum mówi tak: skoro socjaliści z PiS ogłaszają komunistyczne Chiny strategicznym partnerem gospodarczym Polski-pis (PRL-bis), a komuniści z Chin są w aktywnym i agresywnym sojuszu militarnym z Rosją, to coś mi się zdaje, że Rosja via Chiny zbliża się do nas wielkimi krokami i to nie tylko jako partner gospodarczy. Trochę na około, ale jakie to ma znaczeni gdy będzie szybka kolej w ramach nowego jedwabnego szlaku.

Jak można przekonywać Polaków do komunistycznych Chin i mówić, że Rosja jest państwem wobec nas agresywnym? Jak socjaliści z PiS mieszczą to w swoich łbach? Doprawdy nie mam pojęcia. Jedynym wytłumaczeniem jest to, że mają zaawansowaną schizofrenię polityczną, albo kłamią ile tylko się da.

Moim zdaniem widać wyraźnie, że PiSocjalistów ciągnie do komunistów z Chin. Chyba jest między nimi jakaś jedność myśli, jedność wizji rządzenia państwem, jedność idei gospodarczych, kontrolnych i chyba totalitarnych. Po mojemu jedna wynaturzona idea socjalizmu im przyświeca.