Nowa strzelnica policyjna w Lesznie

2019-07-28 10:46 (PAP) Wielkopolskie/ Policjanci z Leszna będą się szkolić na nowoczesnej strzelnicy za blisko 6 mln zł

Ponad 200 policjantów z Leszna i sąsiednich jednostek będzie mogło doskonalić umiejętności strzeleckie na nowoczesnej strzelnicy. Budowa obiektu kosztowała prawie 6 mln zł i została sfinansowana z programu modernizacyjnego Policji oraz dzięki wsparciu Urzędu Miasta Leszna.

Jak poinformowała oficer prasowa KMP w Lesznie (wielkopolskie) asp. sztab. Monika Żymełka, nowoczesna, kryta strzelnica ma cztery tory strzeleckie o długości 25 metrów każdy; z możliwością strzelań dynamicznych, po zmierzchu i we mgle. Można na niej strzelać z broni krótkiej i strzelb gładkolufowych.

foto wielkopolska.policja.gov.pl

“W budynku znajduje się też salka dydaktyczna, magazyn broni, pomieszczenie dla ratownika medycznego oraz siłownia, a także sala do ćwiczenia taktyki i techniki interwencji. Pomieszczenia są klimatyzowane, a strzelnica wyposażona w profesjonalną wentylację” – podkreśliła Żymełka.

Dodała, że policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Lesznie od lat swoje umiejętności strzeleckie doskonalili na Strzelnicy Bractwa Kurkowego znajdującej się w Rydzynie, oddalonej o około 10 km od Leszna.

Całkowity koszt budowy nowej strzelnicy, której postanie realizowane było w ramach programu modernizacyjnego Policji w Wielkopolsce, to blisko 6 mln zł. Ponad 300 tys. zł na ten cel przekazał także Urząd Miasta Leszna. (PAP)

foto wielkopolska.policja.gov.pl

Naprawdę fajna ta nowa policyjna strzelnica w Lesznie. Nie można się przyczepić. Cztery stanowiska strzeleckie, na 25, klimatyzacja, siłowania – elegancko. Nie czepiam się.

Jednak chcę napisać co ja bym zrobił gdyby ode mnie zależała budowa strzelnicy dla policjantów i dlaczego właśnie tak. Może kogoś to zainteresuje, może ktoś powie, że piszę głupoty. To jednak mój blog i piszę na nim to co uważam za mądre.

Zbudowałbym za tą kasę sześć strzelnic ziemnych o zerowych praktycznie kosztach utrzymania, znacznie większych obszarowo, a nie jedną, której utrzymanie sporo będzie kosztowało. Milion złotych za strzelnicę ziemną, to byłaby naprawdę duża i porządnie zrobiona strzelnica. Moim zdaniem każdy kto posługuje się bronią w celu  zawodowym, np. policjant powinien potrafić strzelać w sytuacjach dynamicznych. Oczywiście trzeba zacząć uczyć się strzelać od trafiania do tarczy np. na 25 metrów, ale na tym nie można zakończyć doskonalenia posługiwania się bronią. Tzn. można w celu sportowym czy rekreacyjnym, ale nie w celu  odpierania bezprawnych ataków.

foto wielkopolska.policja.gov.pl

Na strzelnicy tego rodzaju jaka powstała w Lesznie są ograniczone możliwości strzelania dynamicznego. Deklaracja, że są tam takie możliwości są przesadzone. Owszem można strzelać zza przesłony, widać tam takie elementy. Strzelanie dynamiczne to naprawdę inna sprawa. Strzelnica ziemna, na której można strzelać w zakresie 180 stopni, do kulochwytów bocznych i do kulochwytu głównego, ta dopiero daje możliwości nauki strzelania dynamicznego. Na takiej strzelnicy można strzelać i statycznie, więc są większe możliwości wykorzystania obiektu.

Gdy policjant staje w obliczu konieczności użycia broni palnej musi potrafić strzelać w sytuacji, nie jak na stanowisku strzeleckim na 25 metrów, a np. w ruchu nie tylko w przód i tył, z szybkim dobyciem broni, z przemieszczaniem się pomiędzy celami no i nie tylko przed siebie. Niestety na nowej policyjnej strzelnicy w Lesznie jest to istotnie ograniczone.

Za równowartość kosztochłonnej jednej strzelnicy, można zbudować sześć strzelnic ziemnych, których utrzymanie równa się zero. Nie ma prądu, nie ma klimatyzacji, są wały ziemne, tarcze i blaszane cele.

foto wielkopolska.policja.gov.pl

Taka jak strzelnica w Lesznie są strzelnice w policyjnych szkołach. No i co z tego, skoro absolwenci policyjnej edukacji zawodowej i tak mają problemy z celnym trafianiem. Nie w strzelnicach jest jedyny problem, a w tym, że policjant na rok dostaje niewystarczającą ilość naboi do nauki strzelania.

Dobrze, że jest nowa strzelnica, ale ona nie poprawi sytuacji wyszkolenia strzeleckiego policjantów. Bez samodzielnego doskonalenia, bez radykalnego zwiększenia zaopatrzenia policjantów w amunicję do wystrzelenia na strzelnicy, bez rozwijania zainteresowań strzeleckich, bez wspierania tego np. przez łatwe wydawanie pozwoleń na broń – nic się nie odmieni.

Dziękuję za uwagę.