Polacy nie liczcie na to, że gdy zaatakuje was bandyta z nożem, możecie liczyć na interwencję Policji

2019-07-30 20:41 (PAP) Katowice/ Policja poszukuje sprawców napadu na lombard

Policja poszukuje dwóch sprawców czerwcowego napadu na lombard w Katowicach. We wtorek na stronie internetowej śląskiej policji opublikowano nagrania z monitoringu, na których widać, jak zamaskowani mężczyźni wpadają do placówki z nożem i miotaczem gazu.

Napastnicy sterroryzowali pracownika lombardu, żądając wydania pieniędzy oraz zastawionych przedmiotów. Zrabowane pieniądze, biżuterię i zegarki spakowali do torby i uciekli. W chwili zdarzenia w lombardzie był jedynie pracownik, który nie odniósł obrażeń.

Nagranie z monitoringu udostępnione zostało na stronie internetowej Komendy Miejskiej Policji w Katowicach oraz śląskiej komendy wojewódzkiej.

Posiadający informacje na temat napadu z 19 czerwca lub przestępców, których wizerunki zarejestrowały kamery, są proszeni o kontakt z policjantem prowadzącym sprawę pod numerem telefonu 32 200 20 00 w godzinach od 8.00 do 15.00, 32 200 25 55 całodobowo lub z najbliższą jednostką policji tel. 112. Informacje można też przekazać na adres e-mail: kryminalny@katowice.ka.policja.gov.pl lub dyzurny@katowice.ka.policja.gov.pl. Policja gwarantuje informatorom anonimowość. (PAP)

Na stronie policji ze Śląska taka wiadomość:

Policjanci z Katowic poszukują sprawców napadu na lombard. Dwaj mężczyźni, grożąc nożem i miotaczem gazu, sterroryzowali pracownika lombardu, żądając wydania pieniędzy oraz zastawionych przedmiotów. Po kradzieży napastnicy uciekli. Publikujemy nagrania z kamer monitoringu, które zarejestrowały sprawców oraz zdarzenie. Wszystkie osoby posiadające jakiekolwiek informacje mogące pomóc w ustaleniu tożsamości sprawców, proszone są o kontakt z katowickimi stróżami prawa lub z najbliższą jednostką policji. Gwarantujemy anonimowość!

Do zdarzenia doszło w dniu 19 czerwca 2019 roku około godziny 12:40. Do jednego z lombardów w Katowicach weszło dwóch zamaskowanych mężczyzn. Sprawcy, grożąc użyciem noża i miotacza gazu sterroryzowali pracownika lombardu, żądając wydania pieniędzy oraz zastawionych przedmiotów. Po zabraniu pieniędzy oraz zastawionej biżuterii i zegarków sprawcy uciekli. W chwili zdarzenia w lombardzie był jedynie pracownik lombardu, który nie odniósł obrażeń.

Postępowanie w tej sprawie prowadzą policjanci z Wydziału Kryminalnego KMP a Katowicach. Wszystkie osoby posiadające informacje na temat napadu lub przestępców, których wizerunki zarejestrowały kamery, prosimy o kontakt z policjantem prowadzącym sprawę pod numerem telefonu 32 200 20 00 w godzinach od 8.00 do 15.00, 32 200 25 55 całodobowo lub z najbliższą jednostką policji tel. 112. Na informacje czekamy także pod adresem e-mail: kryminalny@katowice.ka.policja.gov.pl lub dyzurny@katowice.ka.policja.gov.pl.

Oczywiście kto może niech pomoże w ujęciu niebezpiecznych bandziorów, ale to nie jest istota tego co chcę napisać.

W miejscach, gdzie ludzie mają broń wygląda to nieco inaczej, np. tak:

Opisywałem tą sprawę we wpisie pt. Z cyklu broń ratuje życie: napastnik chciał obrabować sklep, miał toporek, sprzedawca miał pistolet… napastnik przeprosił i zwiał.

Druga myśl jaka mi się nasuwa, gdy oglądam tego rodzaju filmy, jest taka, że gdy potrzeba obrony przed bezpośrednim bezprawnym atakiem, ofiara jest zawsze pozostawiona sama. W starciu z przestępcą ofiara przestępstwa może liczyć tylko na swoje siły. Nie ma tam pana wiceministra Zielińskiego, nie ma nadzorowanych przez służb, które mają zapewniać nam bezpieczeństwo, nie ma policji. Nie jest to oczywiście ich wina czy zaniedbanie. Nie ma ich w czasie i miejscu przestępstwa, bo ich być tam nie może. W konfrontacji z przestępcą człowiek ma zaledwie kilkadziesiąt sekund, a pan czy panowie przestępcy są niechętni w oczekiwaniu na przyjazd policji.

Oczekuję w miejsce niedomówień i fałszywej nadziei powiedzenia prawdy: Polacy nie liczcie na to, że gdy zaatakuje was bandyta z nożem, możecie liczyć na interwencję Policji czy innych służb państwa. Możecie liczyć na działania odwetowe, na czynności związane z wykrywaniem sprawców przestępstwa, ale nie możecie liczyć na pomoc w miejscu i czasie przestępstwa.

Wszystkich tych, którzy pomimo wszystkiego czują się bezpieczni i wierzą, że to nie oni sami mają dbać o indywidualne bezpieczeństwo, naiwną wiarą we wszechobecność policji, odsyłam do wpisu W Polsce poczucie bezpieczeństwa jest duże – co zrobisz gdy przestępca właśnie ciebie odwiedzi – statystycznie jest to przecież możliwe?

To o czym piszę to moim zdaniem niezwykle ważna sprawa, bo dopiero gdy Polacy zrozumieją tego rodzaju argumenty, możemy zacząć rozmawiać o tym co w związku z tym zrobić. O, wówczas pojawia się na horyzoncie temat dostępu do broni palnej w celu zapewnienia sobie obrony i bezpieczeństwa, tak jak czynią to Amerykanie, poczytajcie we wpisie pt. Z cyklu broń ratuje życie: mężczyzna zatrzymał na gorącym uczynku włamywacza, posługując się w cym celu bronią palną.