Amerykański kryminolog James Alan Fox z Northeastern University w Bostonie: ignorujcie doniesienia medialne głoszące, że żyjemy w okresie “epidemii” masowych strzelanin

W Ameryce dyskusja o wzmożeniu kontroli broni trwał. Poddał się jej również Prezydent Donald Trump w swojej kampanii wyborczej:

2019-08-16 01:58 (Reuters,AP/PAP) USA/Trump o sprawcach strzelanin: to chorzy psychicznie

Prezydent Donald Trump oświadczył w czwartek, że popiera dokładniejsze sprawdzanie nabywców broni palnej, ale uważa, że sprawcy ostatnich strzelanin to osoby chore psychicznie.oraz, że USA potrzebują więcej szpitali psychiatrycznych.

“Nie chcemy aby szaleńcy posiadali broń. To chodzi o nich. Oni pociągają za spust. Broń sama nie pociąga za spust. Dlatego musimy przyjrzeć się bardzo poważnie problemowi chorób psychicznych” – powiedział Trump w rozmowie z dziennikarzami w Morristown, w stanie New Jersey, skąd udał się na wiec swoich zwolenników w sąsiednim stanie New Hampshire.

“Przypatrujemy się całej sytuacji” – zapewnił ogólnikowo prezydent kiedy zapytano go czy domaga się od republikańskich kongresmenów aby uchwalili obowiązek dokładniejszego sprawdzania przeszłości osób nabywających broń palną.

“Chcę aby ludzie zapamiętali słowa +choroba psychiczna+. Ci ludzie są chorzy psychicznie… Sądzę, że musimy znów zacząć budować placówki psychiatryczne” – podkreślił Trump. “Nie możemy pozwolić aby ci ludzie byli na ulicach” – dodał.

Trump przypomniał, że w latach 60. i 70. ub. wieku zamknięto w USA wiele szpitali psychiatrycznych a ich pacjentów zwolniono.

Po ostatnich strzelaninach w stanach Teksas i Ohio, w których zginęło kilkadziesiąt osób, Trump jest pod narastającą presją podjęcia działań ograniczających liczbę przestępstw dokonywanych przy użyciu broni palnej. (PAP)

James Alan Fox

Epidemia masowych strzelanin to jednak wyłącznie medialna rzeczywistość. Naukowe podejście do zjawiska prowadzi do wniosków zupełnie odmiennych. Kryminolog z Northeastern University w Bostonie James Alan Fox, wiodący badacz tego tematu przez ostatnie 35 lat, powiedział w wywiadzie dla reason.com: Nie ma dowodów na to, że jesteśmy w okresie epidemii masowych strzelanin. Liczba incydentów i ofiar jest po prostu zbyt mała, aby wysuwać takie twierdzenia. Profesor Fox podkreśla, że relacje medialne ze strzelanin często kończą się tworząc fałszywe wrażenie, że przemoc z użyciem broni palnej – która jest na poziomie historycznych minimów lub jest zbliżona do nich – jest wszechobecna i rośnie.

Na facebookowej stronie hoplofobia.info jest istotny fragment wywiadu z panem Fox. James Alan Fox mówi: ignorujcie doniesienia medialne głoszące, że żyjemy w okresie “epidemii” masowych strzelanin. Liczby te są celowo sztucznie pompowane, żeby wywołać psychozę. Efektem ubocznym tej psychozy są naśladowcy, których podnieca perspektywa siania chaosu.

Największa manipulacja dotyczy podawania statystyk masowych strzelanin przy okazji wystąpienia masowego mordu. Tymczasem w 1/3 przypadków masowych strzelanin, katalogowanych przez banki sieciowe, nikt nie ginie, natomiast 95 proc. kończy się śmiertelnym zranieniem pojedynczej osoby.

Jeszcze raz: TO NIE SĄ MASOWE MORDY. Dziennikarze z premedytacją korelują kompletnie nieprzystające do siebie dane, żeby wzbudzać panikę. Co więcej, ogromna większość masowych strzelanin nie ma nic wspólnego ze zdarzeniami typu El Paso, Las Vegas czy Columbine. Są to albo zabójstwa rodzinne w zamkniętej przestrzeni prywatnej, albo porachunki gangów narkotykowych. 

Jak zmusić rozum do posłuszeństwa prawdzie, gdy jest czas obrazów a nie faktów? Dzisiaj to obraz decyduje o tym co jest faktem. Miliony razy powielone krwawe sceny, płacz, łzy oddziałują na człowieka milion razy mocniej niż wyniki naukowych analiz? Czym jest dzisiaj fakt? Są fakty medialne, a nie wynik logicznej analizy zdarzeń. Dla ogromnej większości  fakty to medialne fakty – obrazy, krwawe scenki, którymi media i internet zalewane są codziennie, dla wywołania zamierzonego wrażenia.

Gdy ktoś czyta wniosek – nie ma epidemii przemocy, przemoc z użyciem broni jest na poziomie historycznych minimów – do jakiego doszedł naukowiec na podstawie skrupulatnej analizy zdarzeń, myśli, że profesor kłamie, myli się, mówi o czymś innym. Przecież widziałem na własne oczy… tylko co człowieku widziałeś? Widziałeś zdjęcia, filmy i podsumowanie napisane czy wypowiedziane przez stronę ideologicznego sporu o prawo do broni palnej, która przy pomocy krwawych obrazów chce sprawić przy pomocy tych zdjęć, filmów i własnych słów, że broń palna zniknie.

Wszyscy podlegamy nieustannemu bombardowaniu obrazami aby okłamać nasz rozum i zmusić do uwierzenia, że najlepszą metodą na eliminację przemocy, w tym przypadku w Ameryce, jest zakazanie posiadania broni palnej. Przemocy, której tak naprawdę nie ma, jest tylko w świecie internetu.

Co zrobić? Przede wszystkim wszystkich tych, którzy chcą mówić o przemocy z bronią palną w Ameryce i na świecie, zachęcam do regularnego śledzenia strony hoplofobia.info. W języku polskim dysponujemy bezcennym źródłem wiedzy o faktach. Na tej stronie nie ma emocji jako argumentu. Tam są fakty, liczby, zestawienia, porównania, logiczne analizy. Chcesz porozmawiać o broni w Ameryce – poczytaj hoplofobia.info, dopiero po lekturze tej strony, możemy cokolwiek więcej porozmawiać.