Przestępcy posiadają broń, można ją od nich kupić nielegalnie – pozwolenie czy koncesja nie są wymagane – przykład z Bułgarii

2019-09-18 18:37 (PAP) Bułgaria/ Rozbito gang przemycający narkotyki i broń do W. Brytanii

Gang, przemycający broń palną i narkotyki do Wielkiej Brytanii, rozbito w Bułgarii we współpracy z brytyjskimi służbami – poinformowało w środę MSW w Sofii.

Według szefa służby do walki z przestępczością zorganizowaną Iwajło Spiridonowa na początku tygodnia zatrzymano sześć osób – po trzy w Bułgarii i Wielkiej Brytanii. Jest to pięciu Bułgarów i Brytyjczyk, którzy od dawna zajmowali się przemytem. Brytyjczyk był ścigany europejskim nakazem aresztowania.

Podczas zatrzymania policja bułgarska przejęła 70 kg heroiny oraz 53 pistoletów. Narkotyki i broń dostarczała na wyspy firma kurierska.

Oprócz pistoletów gang przemycał karabiny i kamizelki kuloodporne. Spiridonow nie poinformował o ich pochodzeniu, lecz wiadomo, że w Bułgarii znacznie łatwiej dostać broń niż w Wielkiej Brytanii. Nie wyjaśniono jak dotąd, ile broni przemycił gang i jak była ona wykorzystywana.

Tylko zawiadamiam, że to całkiem normalna sprawa, że przestępcy posiadają broń, handlują tą bronią, a na zakup od nich broni nie jest wymagane pozwolenie czy koncesja. Chodzi to innymi kanałami niż obrót legalny, a całkiem głupi jest ten, kto myśli, że w obrocie jest tylko broń zarejestrowana.

Druga sprawa to związek dwóch dóbr – narkotyki i broń. Tak jak powszechne są narkotyki, tak powszechna jest broń. Oczywiście w świecie przestępczym. Dużym transakcjom narkotykowym zawsze towarzyszy broń. Mówił o tym John Lott jak był kilka lat temu w Warszawie.

Trzecia sprawa. W Wielkiej Brytanii posiadanie broni krótkiej jest niemożliwe. Okazuje się, że wyłącznie dla przestrzegających prawa obywateli. Skoro był przemyt do Wielkiej Brytanii to znaczy, że ktoś tam odbierał tą broń i nią szczęśliwie dysponował absolutnie nielegalnie.

Czwarta sprawa. W Polsce tego rodzaju transakcję też są zakazane. Jednak czy to oznacza, że nie są możliwe? Oj głupi ten kto wierzy w moc przepisów prawa. Przepisy prawa kształtują rzeczywistość wyłącznie przestrzegających prawa obywateli. Przestępcy kształtują ją pomimo istnienia regulacji.