Już wkrótce pistolet VIS 100 na wyposażeniu wojska, czy też wkrótce trafi na rynek cywilny?

2019-09-13 14:57 (WOT/PAP) WOT: Wdrażamy pistolety VIS 100 do Sił Zbrojnych (komunikat)

– WOT informuje:

Rozpoczął się proces wdrażania polskich pistoletów VIS 100 na wyposażenie sił zbrojnych. Od 10 września br. trwa pierwszy cykl szkoleń personelu Wojsk Obrony Terytorialnej oraz wojsk operacyjnych. Szkoleniem, które prowadzą eksperci Fabryki Broni „Łucznik”, w pierwszym etapie zostanie objętych ponad 120 żołnierzy i pracowników wojska, którzy wkrótce będą odpowiadać za wprowadzenie pistoletów do wojska.

Mając na uwadze właściwą realizację procesu wdrożenia 9 mm pistoletów samopowtarzalnych VIS 100 na wyposażenie sił zbrojnych Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej wspólnie z Fabryką Broni „Łucznik” zorganizowało szkolenie personelu, odpowiedzialnego za eksploatację i użytkowanie pistoletu.

Pierwsze szkolenia z budowy i eksploatacji 9 mm pistoletów samopowtarzalnych VIS 100 rozpoczęły się w dniu 10 września br. Szkolenie odbywają się w cyklach jednodniowych, a w sumie, do 8 października br., weźmie w nich udział ponad 120 żołnierzy i pracowników wojska z Wojsk Obrony Terytorialnej, 18 Dywizji Zmechanizowanej oraz Inspektoratu Wsparcia SZ.

Umowa na dostawy dla sił zbrojnych 20 tysięcy pistoletów VIS 100 została podpisana w dniu 4 grudnia 2018 r. Były to pierwsze od
kilkunastu lat zakupy tego typu uzbrojenia zrealizowane przez Siły Zbrojne
u polskiego producenta. Dostawy pierwszych pistoletów do jednostek planowane są przed końcem 2019 roku, a ostatnie partie trafią na wyposażenie sił zbrojnych w 2022 roku.

Zakup pistoletów był możliwy dzięki pozytywnej decyzji ministra obrony narodowej, który nakazał wyłonienie nowego modelu pistoletu spełniającego potrzeby żołnierzy Wojska Polskiego. Dzięki tej decyzji możliwe będzie również stopniowe ujednolicanie uzbrojenia indywidualnego z jednoczesnym wycofywaniem z eksploatacji przestarzałych pistoletów wojskowych kalibru 9 mm Makarow.

W Wojskach Obrony Terytorialnej szkoleniem ogniowym z wykorzystaniem nowego pistoletu zostaną objęte całe stany osobowe, jednak trafi on na wyposażenie kadry dowódczej oraz żołnierzy pełniących służbę na wybranych stanowiskach.

Pistolet VIS 100 to nowa konstrukcja wyprodukowana w Fabryce Broni Łucznik w Radomiu. Nazwa nawiązuje do pistoletu wz. 35 Vis, produkowanego przez Fabrykę Broni w latach 1936-1939. Liczba 100 jest odniesieniem do wprowadzenia broni w 100. rocznicę odzyskania niepodległości. Pistolet jest wynikiem rozwijanej od 2013 roku konstrukcji PR-RAGUN i stanowi element indywidualnego systemu walki Tytan.

Zgodnie z decyzją 87/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 17 lipca 2018 roku zmieniającą decyzję w sprawie określenia funkcji gestorów i centralnych organów logistycznych sprzętu wojskowego w resorcie obrony narodowej gestorem pistoletów samopowtarzalnych jest Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

Mi osobiście ten pistolet się bardzo podoba. Nie wiem jak będzie się zachowywał w częstym używaniu na strzelnicy. Jak tylko będzie możliwość zamierzam tą broń nabyć.Od czasu do czasu pytam w Fabryce czy już można kupić VIS 100. Ciągle trzeba czekać. Może dzisiaj znowu zapytam.

Fabryka Broni “Łucznik” Radom ma taką metodę, że jak już produkowana tam broń zaczyna trafiać do wojska to jakieś egzemplarza zaczynają trafiać na rynek cywilny. Z tego powodu cieszę się, że wreszcie zaczynają pojawiać się informacje, że VIS 100 zaczyna powoli trafiać do wojska. Mam nadzieję, że wreszcie trafi i do mnie.

Niestety trudno mi się cieszyć z tego faktu, bo duży niepokój wywołuje u mnie pisowski socjalizm, który daje pewność, że czeka nas kagańcowa ustawa o broni i amunicji. Oni to zrobią jestem już dzisiaj tego pewny. Wdrożenie europejskiej dyrektywy będzie tak dramatyczne, że będziemy płakać. PiS to socjalistyczni szaleńcy.

Zbliżają się wybory, więc zrozumcie moje wtrącenia dotyczące spraw wyborczych. Niestety nadzieja co do możliwości powstrzymania negatywnego zjawiska jest bardzo  słaba. No niby Konfederacja mówi pozytywnie o dostępie do broni, ale ja na poważnie pytałem we wpisie pt. Konfederacja chce szerszego dostępu do broni – na wzór rosyjski czy chiński (?) – pytam bo do amerykańskich wzorców cywilizacyjnych ta formacja się nie odwołuje, jak to jest w istocie.

Poprosiłem drogą e-mail Konfederację o projekt posiadanej przez nich ustawy o broni i amunicji, ale mi nie przysłali. Nie rozumiem zupełnie tego, przecież bym to upublicznił, być może z korzyścią dla nich i nas wszystkich. Może ktoś z was ma kontakt z panem Sławomirem Metzenem, który deklarował, że Konfederacja ma taki projekt. Niech mi przyśle ten projekt.

Nie stawiam takich pytań bez powodu, przecież kiedyś byłem w Radzie Głównej UPR, pana Janusza Korwina-Mikke znam osobiście, wciąż mam w telefonie numer jego telefonu. Pytam, bo mnie naprawdę niepokoi ich prorosyjska i prochińska narracja, a przecież cywilizacyjny wzorzec dostępu do broni palnej to wyłącznie amerykańska Druga Poprawka.