Zatrzymany przez ABW podejrzany o szpiegostwo posiadał nielegalnie broń palną i amunicję

2019-10-28 09:10 (PAP) ABW zatrzymała mężczyznę podejrzanego o szpiegostwo (opis)

ABW zatrzymała mężczyznę podejrzanego o szpiegostwo; aresztowano go na trzy miesiące – poinformował PAP rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Dodał, że do zatrzymania doszło 24 października w Warszawie. Mężczyzna to obywatel Polski Piotr Ś.

ABW podejrzewa go o zgłoszenie gotowości działania na rzecz obcego wywiadu przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej.

Sąd 26 października aresztował go na trzy miesiące.

Jako pierwsze informacje o zatrzymaniu podały “Wiadomości” TVP.

Żaryn powiedział PAP, że podczas zatrzymania funkcjonariusze ABW przeszukali miejsca zamieszkania i zatrudnienia mężczyzny.

“W toku przeszukań zabezpieczono nielegalnie posiadaną jedną sztukę broni palnej krótkiej i amunicję, jak również nośniki elektroniczne i dokumenty. Ponadto przeszukane zostały miejsca zameldowania i faktycznego zamieszkania osób utrzymujących kontakty z Piotrem Ś.” – powiedział.

Rzecznik podał, że w trakcie czynności ujawniono m.in. broń palną i amunicję bez pozwolenia.

Mężczyźnie przedstawiono także zarzut nielegalnego posiadania broni oraz posługiwania się sfałszowanym dokumentem – zaznaczył Żaryn.

Śledztwo w tej sprawie prowadzi Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego pod nadzorem Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie – poinformował rzecznik. (PAP)

Uzbrojeni szpiedzy hasają po Polsce? Ciekawa sprawa. Mam nadzieję, że z czasem dowiemy się czegoś więcej o tym. W szczególności o podejrzeniu tego kto był/jest mocodawcą pana podejrzanego o szpiegowanie.

 

 

2019-10-28 09:52 (PK/PAP)

PK: Areszt za usiłowanie działania na rzecz obcego wywiadu (komunikat)

– PK informuje:

W toku postępowania prowadzonego przez Mazowiecki Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie 24 października 2019 r. funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali obywatela RP Piotra Ś. Prokurator przedstawił zatrzymanemu zarzuty m.in. usiłowania działania na rzecz obcego wywiadu. Na wniosek prokuratora podejrzany został tymczasowo aresztowany.

Funkcjonariusze ABW przeprowadzili przeszukania

Podczas zatrzymania Piotra Ś. funkcjonariusze ABW przeszukali miejsca jego zamieszkania i zatrudnienia. W toku przeszukań zabezpieczono nielegalnie posiadaną jedną sztukę krótkiej broni palnej i amunicję, jak również nośniki elektroniczne i dokumenty. Ponadto przeszukane zostały miejsca zameldowania i faktycznego zamieszkania osób utrzymujących kontakty z Piotrem Ś. W trakcie czynności ujawniono m.in. broń palną i amunicję bez pozwolenia.

Usłyszał zarzuty

W toku postępowania prokurator Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie przedstawił zatrzymanemu zarzut usiłowania działania na rzecz obcego wywiadu kwalifikowany z art. 130 par. 2 kodeksu karnego. Piotr Ś. usłyszał również zarzuty posiadania broni palnej i amunicji bez zezwolenia kwalifikowany z art. 263 par. 2 kk oraz posługiwania się sfałszowanym dokumentem z art. 270 par. 1 kk. Czyny te zagrożone są karą od 3 lat pozbawienia wolności.

Tymczasowe aresztowanie

Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania prokurator Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie skierował do Sądu wniosek o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania.

Sąd Rejonowy dla Warszawy Śródmieścia (26 października 2019 r.), w całości uwzględnił wniosek prokuratora i zastosował wobec Piotra Ś. środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

2019-10-28 10:30 (Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych/PAP)

Komunikat rzecznika prasowego ministra koordynatora służb specjalnych (komunikat)

– Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych informuje:

24 października 2019 r. funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali w Warszawie obywatela RP Piotra Ś., podejrzanego o popełnienie przestępstwa szpiegostwa.

Zatrzymany jest podejrzany o zgłoszenie gotowości działania na rzecz obcego wywiadu przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej, tj. o czyn z art. 130 § 3 kk.

Podczas zatrzymania funkcjonariusze ABW przeszukali miejsca zamieszkania i zatrudnienia mężczyzny. W toku przeszukań zabezpieczono nielegalnie posiadaną jedną sztukę broni palnej krótkiej i amunicję, jak również nośniki elektroniczne i dokumenty. Ponadto przeszukane zostały miejsca zameldowania i faktycznego zamieszkania osób utrzymujących kontakty z Piotrem Ś.

W trakcie czynności ujawniono m.in. broń palną i amunicję bez pozwolenia.

W wyniku przeprowadzonych czynności zatrzymanemu przedstawiono także zarzut nielegalnego posiadania broni oraz posługiwania się sfałszowanym dokumentem.

26 października 2019 r. Sąd Rejonowy dla Warszawy Śródmieścia, po rozpatrzeniu wniosku Prokuratury, zastosował wobec Piotra Ś. środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.

Śledztwo w sprawie prowadzi Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego pod nadzorem Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

2019-10-28 10:40 (PAP) # W pierwszym akapicie poprawiamy informację dotyczącą wysokości grożącej kary #

Prokuratura: Piotr Ś. z zarzutami usiłowania działania na rzecz obcego wywiadu (korekta)

Zarzuty m.in. usiłowania działania na rzecz obcego wywiadu usłyszał zatrzymany przez ABW Piotr Ś. – poinformowała w poniedziałek PAP rzeczniczka Prokuratury Krajowej prok. Ewa Bialik. Mężczyzna został aresztowany na trzy miesiące. Grozi mu od trzech lat więzienia.

Prokuratura przedstawiła także podejrzanemu zarzut posiadania broni palnej i amunicji bez zezwolenia oraz posługiwania się sfałszowanym dokumentem.

Z informacji prokuratury wynika, że podczas przeszukania mieszkania i miejsca pracy Piotra Ś. funkcjonariusze ABW zabezpieczyli nielegalnie posiadaną sztukę broni palnej, amunicję oraz nośniki elektroniczne i dokumenty. Służby przeszukały także miejsca zameldowania i faktycznego zamieszkania osób utrzymujących kontakty z Piotrem Ś. Tam również znaleziono broń palną i amunicję bez pozwolenia.

Na wniosek Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej sąd zastosował wobec podejrzanego areszt tymczasowy na okres trzech miesięcy.

Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn odnosząc się do pojawiajacych się w mediach informacji dot. Piotra S., podkreślił, że podejrzany “nie jest nie jest i nie był pracownikiem ani funkcjonariuszem ABW”. (PAP)