W Oklahomie od 1 listopada obowiązuje prawo noszenia broni bez pytania o zgodę rządu

FAIRFAX, Va. – The National Rifle Association’s Institute for Legislative Action (NRA-ILA) ma zaszczyt przywitać stan Oklahoma jako kolejny stan wprowadzający tzw. “konstytucyjne prawo do noszenia broni”. Konstytucyjne noszenie broni, obecne w 16 stanach w całym kraju, pozwala praworządnemu obywatelowi nosić ukrytą broń palną bez uprzedniego uzyskania zgody rządu.

Popierana przez NRA ustawa, która wchodzi w życie w piątek, 1 listopada, w pełni uznaje konstytucyjne prawo przestrzegających prawa właścicieli broni palnej do otwartego lub ukrytego noszenia broni palnej bez zezwolenia.

“Rząd istnieje dla ludzi, a nie na odwrót. Ustawa ta honoruje prawo przestrzegających prawa mieszkańców Oklahomy do obrony siebie i swoich bliskich bez uprzedniego błagania o zgodę rządu” – powiedział Jason Ouimet, dyrektor wykonawczy NRA-ILA. “NRA walczy o praworządnych posiadaczy broni, ponieważ uznajemy, że nasze wolności są podstawowe i naturalne, a nie przyznawane przez rząd”.

Przez prawie 10 lat NRA ściśle współpracowało z Oklahoma Second Amendment Association, aby urzeczywistnić konstytucyjne prawo do noszenia broni w Oklahomie.

“Po 112 latach, ‘constitutional carry’ przywraca podstawowe prawo do samoobrony każdemu praworządnemu mieszkańcowi Oklahomy”, powiedział Don Spencer, prezydent Oklahoma Second Amendment Association. “Znosząc bariery finansowe narzucone przez rządowe systemy zezwoleń, konstytucyjne prawo do noszenia broni zapewnia, że przestrzegający prawa, ale znajdujący się w złej kondycji finansowej mieszkańcy Oklahomy mogą się bronić nawet w czasach kryzysu”.

Druk H. B. 2597 przeszedł przez obie izby z szerokim poparciem z obu stron (głosowanie w Izbie 70-30 , głosowanie w Senacie 40-6).

Prawo to nie zmienia praw osób objętych zakazem noszenia broni lub jakichkolwiek przepisów regulujących niewłaściwe użycie broni palnej. Nie zmienia zapisów dotyczących miejsc, w których broń palna nie może być noszona. Nie ingeruje również w zasady użycia siły w celu obrony własnej lub innych osób.

Szesnaście stanów – Alaska, Arizona, Arkansas, Idaho, Kansas, Maine, Mississippi, Missouri, Oklahoma, South Dakota, Vermont, West Virginia, Wyoming, New Hampshire, North Dakota i Kentucky – zezwala osobom przestrzegającym prawa na noszenie ukrytego pistoletu bez wydanego przez rząd zezwolenia. (Montana dopuszcza noszenie broni bez zezwolenia na wszystkich obszarów poza administracyjnymi granicami miast,  tj. 99,4% stanu).

(źródło nraila.org tłumaczenie Maciej Rozwadowski)

Pisałem już o tej sprawie w kilku wpisach. Dzisiaj w ramach komentarza na coś innego chcę zwrócić uwagę. Mianowicie na te słowa:

“Rząd istnieje dla ludzi, a nie na odwrót. Ustawa ta honoruje prawo przestrzegających prawa mieszkańców Oklahomy do obrony siebie i swoich bliskich bez uprzedniego błagania o zgodę rządu”. 

“NRA walczy o praworządnych posiadaczy broni, ponieważ uznajemy, że nasze wolności są podstawowe i naturalne, a nie przyznawane przez rząd”.

Gdy u nas ktoś tak mówi, to albo nie zwraca większość na niego uwagi albo traktowany jest jako jakiś dziwoląg,  nieszkodliwy idiota-marzyciel. W Ameryce ludzie żyją w oparciu o te reguły i w oparciu o nie pisane są prawa.

Co żeśmy uczynili jako Naród, że nie możemy tak żyć jak oni?!

Odpowiedź dla mnie na to pytanie jest prosta. Niestety nie jest w stanie jej zdzierżyć ta sama większość. Nawet nie będę zaczynał o tym pisać…