Niezwykle niebezpieczni przestępcy posiadają broń, nie obowiązują ich administracyjne formalności – przykład z Małopolski

2019-11-05 06:50 (PAP) Małopolska/ Służby zapobiegły uprowadzeniu przedsiębiorcy

Policjanci CBŚP wspólnie z prokuratorami zapobiegli uprowadzeniu przedsiębiorcy z Małopolski dla okupu – powiedziała we wtorek PAP rzecznik CBŚP kom. Iwona Jurkiewicz. Do sprawy zatrzymano trzech mężczyzn, w tym Tomasza B. ps. “Kadafi” oraz Dariusza L., którzy byli poszukiwani za wcześniejsze przestępstwa.

Sprawę zapoczątkowali policjanci Zarządu Centralnego Biura Śledczego Policji w Katowicach, którzy dotarli do informacji, że członkowie zorganizowanej grupy przestępczej mogą przygotowywać się do uprowadzenia mieszkańca małopolski. “Cel tego przestępstwa miał być jeden – wymuszenie okupu” – przekazała rzecznik Centralnego Biura Śledczego Policji.

Według śledczych, wśród osób podejrzanych o przygotowywanie do uprowadzenie miał być Tomasz B. ps. “Kadafi”. “Mężczyzna został skazany za kierowanie największą na terenie województwa kujawsko-pomorskiego zorganizowaną grupą przestępczą o charakterze zbrojnym, za co był poszukiwany listem gończym do odbycia kary 15 lat pozbawienia wolności” – tłumaczyła policjantka, która dodała, że członkowie grupy “Kadafiego” zajmowali się handlem narkotykami, stręczycielstwem oraz rozbojami.

Wspólnikiem „Kadafiego” miał być – według śledczych – Dariusz L., poszukiwany listem do odbycia kary 14 lat pozbawienia wolności za udział w zorganizowanej grupie przestępczej.

“Z zebranego materiału wynika, że za wynajęcie nieruchomości oraz finansowanie przygotowań do popełnienia tego przestępstwa może być odpowiedzialny Artur G., który może być pomysłodawcą planowanego uprowadzenia” – podkreśliła komisarz Jurkiewicz.

Do zatrzymań trójki mężczyzn doszło pod koniec października. W akcji wzięli udział policjanci z Zarządu w Katowicach CBŚP przy wsparciu kolegów z Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji “BOA”. Tomasz B. ps. „Kadafi” i Dariusz L. wpadli na terenie województwa małopolskiego, natomiast Artur G. w województwie podkarpackim.

W trakcie przeszukania miejsc zamieszkania “Kadafiego” i Dariusza L. funkcjonariusze zabezpieczyli kominiarki, maski, rękawiczki, paralizatory, sprzęt elektroniczny, lornetkę, opaski zaciskowe, a także broń palną, noże i siekierę, które miały być użyte do popełnienia przestępstwa.

“Ponadto zabezpieczono kamerę przesyłającą w trybie on-line rejestrowany obraz, która była ukryta w drzewie ozdobnym znajdującym się na jednej z posesji” – wskazuje rzecznik Prokuratury Krajowej Ewa Bialik. Według śledczych dzięki tej kamerce zatrzymani stale obserwowali cykl dnia niedoszłej ofiary.

Trzech zatrzymanych mężczyzn został przewiezionych do Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach, gdzie prokuratur przedstawił zatrzymanym zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz czynienia przygotowania do wzięcia zakładnika w celu zmuszenia do określonego zachowania.

“Ponadto Dariusz L. i Tomasz B. zarzuty podrobienia i posłużenia się dowodem tożsamości, natomiast Artur G. usłyszał zarzuty udaremnienia prowadzenia postępowania karnego poprzez pomoc sprawcom w celu uniknięcia odpowiedzialności karnej” – dodała rzecznik Prokuratury Krajowej.

Wobec zatrzymanych Sąd Rejonowy Katowice-Wschód zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

Za zarzucane im czyny może grozić nawet do 8 lat więzienia. (PAP)

fot. cbsp.policja.pl

Panowie przestępcy posiadali broń i nie uniemożliwiły im tego administracyjne przepisy ustawy o broni i amunicji. Jak to, przecież posiadanie broni bez pozwolenia władzy nie jest możliwe?! Ta reguła obowiązuje wyłącznie przestrzegających prawa ludzi, przestępców nie obowiązuje.

Kolejny raz o tym napiszę, bo to naprawdę ważne aby wiedzieć, że w Polsce przepisy prawa są tak napisane, że zagrożony porwaniem przedsiębiorca w żadnym przypadku nie miał szans na zdobycie pozwolenia na broń do brony własnej.

Przed porwaniem nie miał szans, bo o nim nie wiedział. W ten kraj nie można zdobyć pozwolenia na broń prewencyjne, na wszelki wypadek, gdyby kiedyś coś mogło się człowiekowi przytrafić. Gnawet wiedział o planach porwania, to czasu by mu na formalności zbrakło. Latami dzielni komendanci potrafią tego rodzaju sprawy prowadzić. Po złapaniu panów niedoszłych porywaczy też nie ma szans na pozwolenie, bo zagrożenie zostało wyeliminowane.

Mądre to? Sami sobie odpowiedzcie. Za to jakie to polskie…

 

2019-11-05 07:23 (CBŚP/PAP) CBŚP: Zapobiegli uprowadzeniu przedsiębiorcy z Małopolski (komunikat)

– CBŚP informuje:

Kolejny już raz policjanci CBŚP wspólnie z prokuratorami zapobiegli uprowadzeniu osoby dla okupu. Przyszła ofiara była obserwowana, zakupiono paralizatory, broń i inne akcesoria, które mogłyby być użyte do popełnienia przestępstwa. Do sprawy zatrzymano 3 mężczyzn, w tym Tomasza B. ps. “Kadafi” oraz Dariusza L. Obaj mężczyźni byli poszukiwani do odbycia kary kilkunastu lat pozbawienia wolności za wcześniejsze przestępstwa.

Policjanci z Wydziału w Bielsku-Białej Zarządu w Katowicach Centralnego Biura Śledczego Policji dotarli do informacji, z której wynikało, że członkowie zorganizowanej grupy przestępczej mogą przygotowywać się do uprowadzenia mieszkańca małopolski. Cel tego przestępstwa miał być jeden – wymuszenie okupu. Aby go osiągnąć na terenie województwa małopolskiego został wynajęty dom, zdobyto już broń palną, maski, paralizatory czy sprzęt elektroniczny. Przy pomocy środków technicznych stale obserwowano cykl dnia przyszłej ofiary.

Z zebranych informacji wynikało, że wśród podejrzanych o przygotowywanie do uprowadzenie miał być Tomasz B. ps. „Kadafi”, poszukiwany listem gończym do odbycia kary 15 lat pozbawienia wolności. Mężczyzna został skazany za kierowanie największą na terenie województwa kujawsko-pomorskiego zorganizowaną grupą przestępczą o charakterze zbrojnym. Członkowie tej grupy zajmowali się wprowadzaniem do obrotu narkotyków, stręczycielstwem i rozbojami.

Według śledczych wspólnikiem „Kadafiego” podczas przygotowania do uprowadzenia miał być Dariusz L. Ten mężczyzna był poszukiwany listem gończym do odbycia kary 14 lat pozbawienia wolności za udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Z zebranego materiału wynika, że za wynajęcie nieruchomości oraz finansowanie przygotowań do popełnienia tego przestępstwa może być odpowiedzialny Artur G.

Policjanci dokładnie ustalili miejsca przebywania podejrzanych, których następnie zatrzymali. W działaniach wzięli udział policjanci z Zarządu w Katowicach CBŚP i z Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji „BOA”. Podczas akcji na terenie województwa małopolskiego w ręce policjantów wpadł Tomasz B. ps. „Kadafi” i Dariusz L. W trakcie przeszukania ich miejsc przebywania funkcjonariusze zabezpieczyli kominiarki, maski, rękawiczki, paralizatory, sprzęt elektroniczny, lornetkę, opaski zaciskowe, a także broń palną, noże i siekierę. Kolejne uderzenie przeprowadzono w woj. podkarpackim, gdzie zatrzymano trzeciego podejrzanego, tj.: Artura G. Z zebranego materiału wynika, że to właśnie on może być pomysłodawcą planowanego uprowadzenia.

Zatrzymani zostali doprowadzeni do Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach, gdzie usłyszeli zarzuty m.in. działania w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu uprowadzenie osoby. Decyzją Sądu Rejonowego w Katowicach wszyscy podejrzani zostali tymczasowo aresztowani na okres trzech miesięcy.

Sprawa ma charakter rozwojowy i funkcjonariusze nie wykluczają dalszych zatrzymań.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

akuz/ pat/