W Sejmie powstanie parlamentarny zespół ds. kultury posiadania broni

2019-11-21 13:28 (PAP) W Sejmie powstanie parlamentarny zespół ds. kultury posiadania broni

Posłowie koła Konfederacji poinformowali w czwartek, że rozpoczęli pracę nad powołaniem parlamentarnego zespołu ds. kultury posiadania broni. Do głównych zadań zespołu ma należeć rewizja obowiązujących przepisów prawa dot. posiadania broni oraz promowanie kultury posiadania broni.

Poseł Konfederacji Michał Urbaniak poinformował w czwartek na konferencji prasowej w Sejmie, że przedstawiciele Konfederacji zakładają parlamentarny zespół ds. kultury posiadania broni w Polsce. Jak dodał, celem zespołu ma być rewizja aktów prawnych dotyczących posiadania broni w Polsce. “To czym chcemy się zajmować to ustawa o broni i amunicji. Chcemy zrewidować to jak ona dzisiaj działa. Ta ustawa jest ostrzejsza niż nawet narzucona nam z Unii Europejskiej dyrektywa. Ten stan prawny nam się nie podoba” – podkreślił poseł.

Posłowie Konfederacji zaapelowali, aby do zespołu przystępowali posłowie z różnych ugrupowań. “Zależy nam, aby zbudować w Polsce kulturę posiadania broni. Chcemy też zajmować się edukacją na rzecz bezpieczeństwa i przysposobienia obronnego” – mówił Urbaniak. Jego zdaniem, Polacy nie potrafią w odpowiedni sposób posługiwać się bronią, dlatego potrzebna jest edukacja. Poseł Konfederacji Krzysztof Bosak dziękował środowiskom strzeleckim, proobronnym i służbom mundurowym za krzewienie kultury posiadania broni w Polsce. Jak ocenił, w Polsce jest przestrzeń do tego aby, dyskutować o tym jak uprościć prawo do posiadania broni. Jak tłumaczył, zespół chce sprawić, aby te regulacje były logiczne, przejrzyste i niezależne od kaprysu urzędnika, czy biurokraty, który decyduje o tym, który obywatel ma prawo posiadać broń, a który nie.

W ocenie Bosaka, zwiększenie ilości wydawanych pozwoleń na posiadanie broni, wzmocniłoby rozwój polskiego przemysłu obronnego. “Jeżeli kultura broni w Polsce byłaby lepsza, to byłoby większe zaplecze konsumenckie dla polskich producentów broni” – przekonywał poseł. (PAP)

Inicjatywa moim zdaniem bardzo dobra. Mam nadzieję, że będzie się pozytywnie rozwijała. Jest nadzieja, że posłowie Konfederacji pozytywnie wykorzystają swoje uprawnienia. Wczoraj na ten przykład zapytałem posła Berkowicza czy zechce składać interpelacje, które przygotuję. Odpowiedział pozytywnie. Mam nadzieję, że rozwój współpracy z zespołem parlamentarnym.

Patrząc krytycznie na tą sprawę mam też szereg obaw. Obawiam się marginalizowania tego zespołu, tak jak marginalizowana jest cała Konfederacja. Obawiam się tego, że pisowska małostkowość i socjalizm wryty w głowy pisowskich najważniejszych kacyków sprawi, że inicjatywa będzie powodem do sprzeciwianiu się wszystkiemu czym będzie zajmował się ten zespół. To realne ryzyko. Przekonałem się, że pisowcy to naprawdę mali ludzie. Twierdzę tak po tym, jak w poprzedniej kadencji Sejmu potratowali projekt ustawy o broni i amunicji. Pisałem o tym w wielu wpisach, a na podsumowanie we wpisie pt. Projekt ustawy o broni i amunicji – druk sejmowy 1692 – przeszedł do sejmowego archiwum.

Nieco obawiam się też niektórych pomysłów samej Konfederacji. Jakkolwiek jestem pod wrażeniem tego jak przejrzyście mówią o podatkach. Jestem im wdzięczny za to, że dzięki nim w głównych telewizjach wreszcie pojawił się trzeźwy głos na temat spraw gospodarczych, unii europejskiej i socjalizmu, który niszczy Polskę. Tego naprawdę brakował i wciąż brakuje. Boję się jednak np. pomysłów pana posła Grzegorza Brauna o wojskach chińskich w Polsce, o sojuszu z Rosją, o tym, że armia amerykańska w Polsce to zdrada. No ale cóż… czas pokaże.

Zobaczymy jak zespół będzie współpracował z trybunem broni palnej 🙂 który wprowadził do obiegu hasło “kultura posiadania broni palnej”. Nieskromnie twierdzę, że to moje dzieło i jam to uczynił. Twierdzę tak, bo zacząłem używać tego określenia, nie przeczytawszy i nie usłyszawszy go od nikogo wcześniej. Wygłosiłem kiedyś krótki wykład pt. przyczyny upadku kultury posiadania broni palnej w Polsce, później regularnie pisałem na ten temat, podnosząc przeróżne aspekty zjawiska. Hasło przyjęło się chyba na trwałe i bardzo dobrze, niech tak zostanie.