Moim zdaniem policjant z Konina, który zastrzelił 21-latka będzie siedział, a kierownictwo Policji się skompromituje dokumentnie

2019-11-22 12:05 (PAP) Łódź/ Prokuratura nie komentuje informacji medialnych ws. śmierci 21-latka

Prokuratura Regionalna w Łodzi, która prowadzi śledztwo ws. śmiertelnego postrzelenia przez policjanta w Koninie 21-letniego mężczyzny, nie komentuje pojawiających się w mediach informacji na ten temat. Postępowanie jest w toku, śledczy gromadzą dowody, przesłuchiwani są świadkowie.

W piątek Gazeta Wyborcza – powołując się na swoich informatorów – napisała, że zebrane dowody wskazują na bezzasadne użycie broni przez funkcjonariusza. Jak pisze dziennik, policjant nie oddał strzału ostrzegawczego, a jego życiu nie zagrażało niebezpieczeństwo.

Pokrzywdzony nie zaatakował, ani nie wykonał żadnego ruchu, który uprawniałby policjanta do użycia broni bez oddania strzału ostrzegawczego – zaznaczają informatorzy GW.

Według gazety, policjant miał strzelić do mężczyzny, gdy ten uciekając obrócił się do niego przodem. Pocisk trafił w klatkę piersiową, w okolice serca. Strzał padł z bliska, policjant trzymał broń w jednej ręce.

“Są podobno dwa nagrania z kamer monitoringu. Jakość jest bardzo dobra, jak film w kinie” – mówią informatorzy GW. Ich zdaniem zebrane do tej pory dowody wystarczają, by postawić policjantowi zarzuty.

Prokurator Krzysztof Bukowiecki, rzecznik Prokuratury Regionalnej w Łodzi, która w sprawie wydarzeń w Koninie prowadzi postępowanie powiedział w rozmowie z PAP, że prokuratura nie będzie “komentować pojawiających się w mediach informacji na ten temat”.

Jak mówił, postępowanie jest prowadzone w sprawie, prokurator gromadzi dowody i cały zebrany materiał dowodowy analizuje. Również – jak zaznaczył – analizuje pojawiające się “w sferze medialnej” informacje. Dodał, że w sprawie przesłuchano już kilkanaście osób, natomiast nie udziela informacji, czy przesłuchany został już policjant.

W czwartek 14 listopada przed południem na jednym z konińskich osiedli patrol policji próbował wylegitymować 21-latka i dwóch 15-latków; najstarszy mężczyzna zaczął uciekać. Według informacji policji, 21-latek nie reagował na wezwania do zatrzymania. Goniący go funkcjonariusz użył broni; 21-latek zmarł pomimo udzielonej pomocy medycznej.

W związku z tym zdarzeniem Prokuratura Regionalna w Łodzi prowadzi postępowanie w sprawie nieumyślnego przekroczenia uprawnień przez policjanta i nieumyślnego spowodowania śmierci osoby. (PAP)

2019-11-22 10:04 (PAP) KGP: Będziemy wspierać policjanta, który przeprowadzał interwencję wobec 21-latka w Koninie

Kierownictwo policji od początku wspiera i będzie wspierać policjanta, który przeprowadzał interwencję wobec 21-latka, zapewniając mu wszelką pomoc, również prawną i psychologiczną – napisał w oświadczeniu rzecznik prasowy Komendy Głównej Policji insp. Mariusz Ciarka.

Rzecznik Komendy Głównej Policji wskazał, że Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk oraz kierownictwo polskiej Policji stanowczo sprzeciwiają się atakowaniu policjantów w jakiejkolwiek formie – “czy to fizycznej, czy poprzez hejt i wyzwiska”.

“W związku z wydarzeniami, które miały miejsce po interwencji przeprowadzonej przez policjantów i zakończyły się śmiercią mieszkańca Konina, pragniemy podkreślić, że zdecydowana większość społeczeństwa zachowuje w obliczu tej tragedii właściwą postawę. Charakteryzuje się ona spokojnym oczekiwaniem na oficjalne ustalenia śledczych i jest daleka od jakichkolwiek domysłów, niepopartych żadnymi dowodami” – dodał.

Policjant podał również, że kierownictwo policji od początku wspiera i będzie wspierać policjanta, który przeprowadzał interwencję wobec 21-latka, zapewniając mu wszelką pomoc, również prawną i psychologiczną. “W świetle prawa i oceny kierownictwa polskiej Policji nasz policjant jest niewinny, a przebieg podjętej interwencji wyjaśni szczegółowe, niezależne śledztwo prowadzone przez prokuraturę” – napisał Ciarka.

W swoim oświadczeniu wskazał też, że “użycie broni służbowej to ostateczność i występuje najczęściej w obronie własnej i innych osób”.

“Należy pamiętać, że każdy, kto podnosi rękę na policjanta, znieważa go lub oczernia w oczach opinii publicznej, powinien liczyć się z konsekwencjami prawnymi i zdecydowaną reakcją ze strony Policji” – dodał. (PAP)

Jest tak jak przypuszczałem albo raczej powoli na jaw wychodzi to, że do chłopaka z Konina strzał został oddany bez żadnego powodu. Jeżeli okaże się prawdą to co pisze Gazeta Wyborcza, policjant powinien dostać zarzut zabójstwa. Gdybym był prokuratorem w okolicznościach opisanych przez GW postawiłbym policjantowi zarzut zabójstwa, bez chwili zawahania. Po prostu zarzut zabójstwa bez żadnej zabawy w przekraczanie uprawnień i inne tego rodzaju zagrania.

Jestem pewny, że dziennikarze Gazety Wyborczej widzieli to co opisują. Prokuratura nie komentuje, bo taka jest prawda. Wiele razy już widziałem gdy organy państwa dementowały doniesienia prasowe na temat prowadzonych postępowań i nie miały skrupułów aby zaprzeczać. W tym przypadku nie zaprzeczają tylko nie komentują. Sprawa będzie jednoznaczna.

Kierownictwo Policji działa moim zdaniem karygodnie, skandalicznie i tak naprawdę podsyca poważny konflikt społeczny. W tego rodzaju sprawie staje po stronie policjanta, który zastrzelił młodego człowieka. Z tego oświadczenia Policji ja wyczytuję, że kierownictwo Policji popiera zabijanie Polaków podczas policyjnych interwencji.

Moim zdaniem skandal i hańba dla Policji – czym prędzej pan komendant i jego rzecznik prasowy powinni zostać wydaleni ze służby. To nie jest ani śmieszne, ani niefortunne, to jest niebezpiecznie dla bezpieczeństwa Polaków stanowisko kierownictwa Policji.

Chcę napisać o jeszcze jednym moim przemyśleniu, a mianowicie o złej kondycji psychicznej policjanta i niemożliwości jego przesłuchania. Moim zdaniem sumienie robi swoje. Sumienie tak intensywnie działa w tym człowieku, że popadł w poważne problemy emocjonalne. Odebranie człowiekowi życia w sprawiedliwej sprawiedliwie nie sprawiłoby takich spustoszeń w emocjach człowieka. Zwróćmy uwagę na naszych przodków – polski żołnierzy, którzy walczyli z wrogami Ojczyzny. Oni ich zabijali, a później normalnie żyli, bez zniszczonych emocji. Było tak, bo oni zabijali sprawiedliwie, w słusznej sprawie. Sumienie jest w człowieku od tego aby mu mówić, że coś złego robi…