“Strzelania” w Jersey City? Nie – to atak motywowany nienawiścią do Żydów

2019-12-11 18:23 (PAP) USA/ “NYT”: możliwy antysemicki motyw ataku w Jersey City

Atak na sklep koszerny w Jersey City mógł mieć podłoże antysemickie – pisze w środę “New York Times”, powołując się na źródło w amerykańskich służbach bezpieczeństwa. We wtorkowych strzelaninach w tym mieście, wraz z dwójką napastników, zginęło sześć osób.

Przed atakiem – jak utrzymuje źródło – jeden z napastników publikował antysemickie i antypolicyjne posty w internecie. W jego samochodzie znaleziono notatkę, przypominającą manifest oraz improwizowaną bombę. Śledczy podejrzewają, że motywem ataku mógł być antysemityzm.

Burmistrz Jersey City Steven Fulop powiedział, że ze wstępnego śledztwa wynika, iż sprawcy celowo wybrali koszerny sklep JC Kosher Supermarket, w którym zastrzelili trzy osoby.

W jego okolicy mieszkańcy przez około godzinę słyszeli odgłosy wymiany ognia. W internecie opublikowano film pokazujący grupę funkcjonariuszy z bronią, próbujących dostać się do sklepu. Świadkowie strzelaniny mówili, że czuli się jak na wojnie.

Przed atakiem na sklep napastnicy – mężczyzna i kobieta – zastrzelili na pobliskim cmentarzu detektywa Joe Sealsa. Miał on podejść do samochodu sprawców. Wzbudził on jego podejrzenia, gdyż według policji był powiązany ze sprawą zabójstwa z weekendu.

Po zabiciu detektywa uzbrojeni napastnicy mieli wolno podjechać pod drzwi supermarketu. “Sprawcy zatrzymali się przed nim i spokojnie otworzyli drzwi karabinami” – powiedział Fulop. Nie przesądził jednoznacznie czy atak miał podłoże antysemickie. Zapewnił na Twitterze, że “nienawiść i antysemityzm nigdy nie miały miejsca” w Jersey City.

Władze nie zidentyfikowały tożsamości napastników oraz ich trzech ofiar w sklepie. Trwa śledztwo i na miejscu zdarzenia wciąż pracują detektywi.

Sklep JC Kosher Supermarket jest jednym z głównych punktów, wokół którego toczy się życie rosnącej z roku na rok wspólnoty ortodoksyjnych Żydów z Jersey City.

2019-12-11 01:21 (Reuters, AFP, media/PAP) USA/ 6 osób zginęło podczas strzelaniny w Jersey City (opis)

Podczas kilkugodzinnej strzelaniny jaka wywiązała się w Jersey City, zginęło 6 osób, w tym – dwoje zamachowców i policjant – podały władze hrabstwa Hudson. Do wymiany ognia doszło w sklepie JC Kosher Supermarket, gdzie zginęło 5 osób.

Specjalizujący się w przestępstwach z użyciem broni palnej, 40-letni policjant Joseph Seals, który próbował wylegitymować późniejszych sprawców strzelaniny w związku z podejrzeniem, że mają broń, został przez nich zastrzelony jako pierwszy. Doszło do tego koło pobliskiego cmentarza i synagogi.

Sprawcy usiłowali się następnie schronić w supermarkecie, gdzie zastrzelili jeszcze trzy osoby.

Media podają, że funkcjonariusze SWAT szybko “zneutralizowali” dwójkę zamachowców, którzy stracili życie, ale dwóch policjantów odniosło rany, Przewieziono ich do szpitala. Stan rannych policjantów nie jest ciężki.

Początkowy bilans ofiar opublikowany przez prokuraturę hrabstwa Hudson wskazywał na 1 ofiarę śmiertelną i trójkę rannych. Media od początku sugerowały jednak wyższą liczbę zabitych.

Agencja Associated Press wskazuje, że supersam z produktami koszernymi jest centralnym punktem, wokół którego toczy się życie rosnącej z roku na rok wspólnoty ortodoksyjnych Żydów, którzy zjeżdżają do Jersey City na stałe.

Motywy autorów strzelaniny nie są znane. Portale społecznościowe piszą, że sprawcami byli młodzi mężczyzna i kobieta.

“To bardzo ciężki dzień dla Jersey City” – napisał na Twitterze burmistrz miasta, Steven Fullop. “Zginął jeden z najlepszych naszych oficerów w rekwirowaniu broni pojawiającej się na ulicach naszego miasta” – napisał na Twitterze.

W 2008 r. Joseph Seals wsławił się skutecznym zneutralizowaniem gwałciciela, który zaatakował kobietę w Wigilię Bożego Narodzenia.

Prezydent Donald Trump był na bieżąco informowany o sytuacji w Jersey City – podają amerykańskie media.

Na Twitterze napisał: “Zostałem wprowadzony w szczegóły straszliwej strzelaniny, jaka miała miejsce w New jersey. Nasze myśli i modlitwy kierujemy do ofiar oraz ich rodzin w tym ciężkim tragicznym czasie, jaki przeżywają. Będziemy śledzić sytuację i wspomagać lokalne oraz stanowe władze” – napisał Trump. (PAP)

Zbrodnie są popełniane nie z tego powodu, że ktoś posiada narzędzie nadające się do popełnienia przestepstwa. Wyobraźcie sobie, że domu mam kilkadziesiąt egzemplarzy broni. Mam też parę sztuk amunicji. Mam więc w domu narzędzia przydatne do “strzelaniny”. Nie urządzam jednak strzelanin, ani mi to w głowie. Broni nie traktuję jako narzędzia służącego do popełniania zbrodni. Mam broń, mam amunicję i nie mam zamiaru robić tym komukolwiek krzywdy. Jestem chodzącym przykładem, że to nie broń sprawia, że ludzie popełniają przestępstwa. W Polsce takich jak ja przykładów jest prawie 200 tysięcy.

Na tej podstawie wywodzę wniosek, że aby zbrodnia z użyciem broni palnej stała się faktem musi istnieć jakaś forma nienawiści. W tym przypadku nienawiści do Żydów. Ta forma nienawiści znana jest od wieków w ludzkiej historii. Jest to nienawiść fanatyczna, obłąkańcza, irracjonalna, prowadząca czasem do zbrodni. Taka forma nienawiści czasem przeradza się w zbrodnię. Gdy zbrodniarz pod ręką ma broń palną, właśnie jej użyje do przestępstwa. Gdy człowiek chory z nienawiści nie ma broni palnej ale chce popełnić morderstwo, kombinuje inne narzędzie. Tu nie na rzędzie jej motywem, a zamiar wypływający z nienawiści.