Strzelanina w Bazie Lotnictwa Marynarki Wojennej Pensacola, instruktorzy – piloci do generałów: “dajcie nam broń”

Grupa pilotów-instruktorów marynarki wojennej Stanów Zjednoczonych poprosiła swoich zwierzchników o pozwolenie na noszenie broni w następstwie strzelaniny w bazie lotnictwa marynarki wojennej Pensacola (Fla) w czasie której saudyjski pilot wojskowy zastrzelił trzech amerykańskich marynarzy i ranił ośmiu innych.

Jedną z ofiar strzelaniny był dowódca grupy strzeleckiej Akademii Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych, “doskonały strzelec”, jak opisał go jego brat.

“To idiotyczne, że w bazie wojskowej zabójca mógł chodzić swobodnie przez tak długi czas”, twierdzi jeden z pilotów instruktorów, “Podczas wymiany ognia każda chwila przeradza się w wieczność”. Pilot ten, podobnie jak inni, z którymi rozmawiał Fox News, nie chciał, aby jego nazwisko zostało użyte, ponieważ nie był upoważniony do rozmów z mediami. Jeden z pilotów powiedział, że szefostwo marynarki wojennej odrzuciło ich wniosek o umożliwienie posiadania broni w bazie. Dwóch pilotów potwierdziło, że saudyjski strzelec miał 10 minut na przeprowadzenie swojego śmiertelnego ataku na bezbronnych marynarzy w budynku przygotowania przedstartowego – API. W budynku znajduje się również Szkoła Bezpieczeństwa Lotniczego Marynarki Wojennej.

Piloci instruktorzy powiedzieli, że ich motywacja do uzbrojenia się jest oczywista. “Musimy chronić nie tylko pilotów, ale także nasze warte grube miliony samoloty”. Jeden z pilotów nazwał osoby odpowiedzialne za bezpieczeństwo w NAS Pensacola i innych bazach marynarki wojennej “sklepowymi policjantami” (mall cops), ponieważ ochrona w bazie została zlecona firmie prywatnej. Wiele z osób chroniących obiekt jest w ocenie pilotów “tłustych i niedołężnych”. “Nie mam żadnej pewności, że facet któremu okażę dowód osobisty przy bramie, może mnie uratować”, dodał jeden z pilotów.

Jest to opinia podzielana przez wielu żołnierzy w całej US Army po tym jak w 2009 roku w Fort Hood zestrzelono kilkunastu żołnierzy, w tym kobietę w ciąży.

“Ufamy 18-letnim szeregowcom którzy walczą za granicą używając granatów, rakiet przeciwpancernych, broni ręcznej czy karabinów maszynowych, ale jednocześnie pozwalamy aby członkowie armii byli mordowani tu na miejscu, w Stanach Zjednoczonych, ponieważ nie zezwalamy tutaj na uzbrojenie wojskowych” – powiedział Fox News starszy oficer armii amerykańskiej.

“To niedorzeczne, że musimy ukrywać się w swoich biurach”, dodał oficer.

Pierwszymi, którzy zareagowali na wydarzenia w bazie byli, przybyli z zewnątrz, policjanci a nie wojskowa obsługa bazy, co piloci-instruktorzy uznali za upokarzające.

Strzelec, porucznik saudyjskich sił powietrznych,  Mohammed Saeed Alshamrani, został zastrzelony przez zastępcę z biura szeryfa hrabstwa Escambia. Charles Hogue, policjant z NAS Pensacola i jego partner byli pierwszymi dwoma funkcjonariuszami organów ścigania którzy pojawili się na miejscu w piątek rano, kiedy to saudyjski strzelec otworzył ogień w budynku API.

Został postrzelony w udo, powiedział jego syn dla Pensacola News Journal (eu.pnj.com). Gazeta donosi, że Hogue był jeszcze w stanie pomóc innym ludziom przebywającym w budynku w jego opuszczeniu i był jednym z trzech funkcjonariuszy organów ścigania rannych w strzelaninie.

Amerykański Korpus Piechoty Morskiej od lat zapewnia uzbrojonych Marines, znanych jako “Aniołowie Stróże”, aby czuwali nad bezpieczeństwem świeżo mianowanych oficerów Korpusu Marines podczas ich treningu w Akademii Szkolenia Podstawowego w Quantico, na obrzeżach stolicy kraju.

Aniołowie Stróże czuwają nad młodymi oficerami podczas szkolenia z użyciem ostrej amunicji i są zawsze gotowi do działania. Niektórzy członkowie służb poprosili o podobny program dla US Navy a nawet dla szkoły sił powietrznych.

“Nasze przesłanie jest proste: pozwólcie nam nosić broń!”, powiedział jeden z pilotów. “ Nie chcemy liczyć na to, że policja czy strażnicy na bramie uratują nas w kryzysie.”

Nie było żadnego bezpośredniego komentarza ze strony Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych w zakresie zmian w obowiązującej obecnie polityce bezpieczeństwa.

Saudyjski pilot szkolił się na oficera marynarki wojennej, w żargonie wojskowym miał być tzw. „backseaterem” a nie pilotem.

Podczas występu we wtorkowym wydaniu „Fox and Friends“, rodzina jednej z trzech ofiar, chorążego Joshu’y Kaleb’a Watson’a, lat 23, który w maju tego roku ukończył Akademię Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych, wezwała ustawodawców i oficerów wojskowych aby zezwolili żołnierzom na służbie na samodzielną obronę.

Watson był dowódcą oddziału strzelców Akademii Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych w latach 2018-2019. Według Wydziału Lekkoatletyki Akademii Marynarki Wojennej „Miał wszelkie kwalifikacje, by mieć broń palną i się nią bronić. (navysports.com)

„Jeśli mamy oczekiwać od tych młodych mężczyzn i kobiet, aby stanęli na straży naszego kraju, to muszą mieć możliwość obrony. To nie jest pierwsza taka sytuacja i jeśli czegoś nie zmienimy, z pewnością nie będzie to ostatnia”, powiedział Adam Watson – brat Joshuy. „Mój brat był doskonałym strzelcem. Gdyby nie odebrano mu prawa do strzelania byłaby to zupełnie inna rozmowa”.

Matka Joshuy, Sheila, zgodziła się „Był moim dzieckiem. To mnie boli. Nawet nie złości mnie tak bardzo, jak mnie boli. Mój syn stał na warcie i stracił życie, bo nie był uzbrojony”.

Ojciec Joshuy, Benjamin, opisał bohaterstwo swojego syna „Wiemy, że został postrzelony co najmniej pięć razy, a potem jakoś znalazł siłę, obficie krwawiąc, aby wyjść przez drzwi i zaalarmować ludzi w pobliżu. Podeszli do niego, a on, w zasadzie ostatnim oddechem opisał strzelca i jego lokalizację aby oni mogli wykonać swój obowiązek”. Inny brat, Zach, dodał: „Od piątego roku życia chciał być w wojsku”.

(źródło foxnews.com tłumaczenie Maciej Rozwadowski)

W głowie mi się nie chce zmieścić, że w USA ktoś wpadł na pomysł i z baz wojskowych uczynił gun free zones. No cóż socjalizm wdziera się wszędzie, nawet tam gdzie to stosunkowo najmniej.

Ciekawi mnie kto i kiedy wpadł na pomysł rozbrojenia wojska w bazach wojskowych? Gdyby ktoś wiedział coś, proszę o komentarz.