Przebrani za policjantów z bronią w ręku rabowali, bili – brutalne rozboje metodą “na policjanta” są częste w Polsce

2019-12-18 07:25 (CBŚP/PAP) CBŚP: Napadali udając policjantów – CBŚP rozbiło gang (komunikat)

– CBŚP informuje:

Funkcjonariusze CBŚP przy wsparciu policjantów z KWP w Krakowie oraz KPP w Nowym Targu, pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Nowym Sączu rozbili zorganizowaną grupę przestępczą, której członkowie podejrzani są o brutalne rozboje i kradzieże z włamaniami. Łupem padały głównie pieniądze oraz wartościowa biżuteria. Pokrzywdzeni, którzy nie chcieli wydać swojego dorobku byli bici. Według pokrzywdzonych napastnicy używali elementów wyposażenia policyjnego.

Policjanci z Zarządu w Krakowie Centralnego Biura Śledczego Policji, pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Nowym Sączu, prowadzą od początku 2019 roku śledztwo dotyczące zorganizowanej grupy przestępczej. Członkowie tej grupy są podejrzani o brutalne napady rabunkowe w województwach: śląskim, małopolskim, świętokrzyskim i wielkopolskim.

Z ustaleń śledczych wynika, że grupa działała w latach 2016-2018. Wówczas mogło dojść do co najmniej 20 napadów rabunkowych. Członkowie grupy podejrzani są również o dokonanie co najmniej 50 kradzieży z włamaniem. Ofiary były typowane wśród osób majętnych, zajmujących się m.in. handlem walutami, złotem, nieruchomościami czy też takie, które z różnych względów mogły posiadać większą ilości gotówki w miejscu zamieszkania. Łupem padały głównie pieniądze i wartościowa biżuteria. Z relacji ofiar wynika, że napastnicy byli wyposażeni m.in. w odzież z napisami „Policja”, „CBŚ” lub identyfikatory indywidualne funkcjonariuszy. Posiadali przy sobie broń, paralizatory, kajdanki, opaski zaciskowe, łomy czy taśmy klejące. Po napadzie odjeżdżali często samochodem swoich ofiar.

W wyniku przeprowadzonych na terenie niemal całego kraju realizacji zatrzymano łącznie 14 osób. Działania zostały przygotowane i zrealizowane w sposób niezwykle precyzyjny, ponieważ mężczyźni byli podejrzani o dokonywanie przestępstw w sposób bezwzględny, a dodatkowo istniało przypuszczenie, że mogą posiadać broń. Aby wyeliminować jakiekolwiek ryzyko do akcji włączyli się policjanci z zespołów specjalnych kilku zarządów CBŚP. Podczas działań prowadzonych na przestrzeni kilku miesięcy zabezpieczono 6 jednostek broni palnej, kilkadziesiąt sztuk amunicji oraz środki odurzające i substancje psychotropowe. Zabezpieczono mienie w łącznej wartości około 730 tys. zł.

Na podstawie zgromadzonego materiału dowodowego zatrzymanym przedstawiono zarzuty m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej o charakterze zbrojnym trudniącej się dokonywaniem rozbojów oraz kradzieży z włamaniem. Dwóch z zatrzymanych, jest podejrzanych o kierowanie tą grupą. Wobec 13 podejrzanych sąd zastosował środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania.

Wśród podejrzanych o udział w tej grupie znajdują się osoby wcześniej karane m.in. za udział w innej zorganizowanej grupie przestępczej, uprowadzenia osób dla okupu, rozboje czy obrót narkotykami.

Rozwiązanie tej sprawy nie byłoby możliwe, gdyby nie praca oraz duże zaangażowanie policjantów poszczególnych jednostek Policji na terenie kraju, gdzie dochodziło do tych przestępstw, w tym funkcjonariuszy z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie oraz Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu, gdzie na podstawie przeprowadzonych czynności oraz zabezpieczonego materiału dowodowego doprowadzono do pierwszych zatrzymań w sprawie.

galeria zdjęć cbsp.policja.pl

To nie pierwsza sprawa tego rodzaju w Polsce. Moim zdaniem to bardzo częsta metoda stosowana przez groźnych bandytów. We wpisie pt. Napadali metodą “na policjanta”, mieli broń palną – przepisy prawa w służbie przestępcom, przedstawiłem swoje przekonanie co do przyczyn leżących u podstaw wykorzystywania tej metody przez bandziorów.

Kolejna przyczyna, o której dzisiaj chcę napisać to powszechne przekonanie Polaków, że lepiej być bezbronnym, a cywilny obywatel z bronią w ręku stanowi zagrożenie porządku i bezpieczeństwa publicznego. Z tego przekonania Polaków wynika to, że nie bardzo są zainteresowani posiadaniem broni palnej. Dzisiaj, gdy od zmiany prawa umożliwiającej uzyskanie pozwolenia na broń, upłynęło już prawie 9 lat, muszę właśnie tak napisać. Gdyby Polacy byli zainteresowani posiadaniem broni, to by się zdobyli na wysiłek i tą broń zdobyli. Niestety wciąż tak nie jest, bo w głowach naszych socjalizm. 

Stan ogłupienia w tej sprawie Polaków jest moim zdaniem wprost przerażający. Dotyczy to nas wszystkich, tych co wierzą w socjalizm i tych co wiedzą, że ZUS  to przymusowa piramida finansowa. Dla przykładu opiszę sytuację z IX Pikniku Prawicy w Lądku Zdroju. Zebrali się tam ci co mówią o sobie prawica. Gdy zapytałem kto na podstawie przepisów prawa posiada broń palną, zgłosiło się nie więcej niż 5 osób. Obecnych na sali było pewnie ze 40 w tym 2 posłów z Konfederacji. Powiedziałem zebranym, że powinni się wstydzić swojego rozbrojenia i braku zaangażowania w tą sprawę.

Z czego to wynika? Sytuacja jest moim zdaniem niezwykle złożona. Nie da się wskazać jednej czy nawet wielu  przyczyn. Czasem sobie nawet myślę, że zmiana przepisów prawa na takie, które by ułatwiły uzyskanie broni, też by nie wiele zmieniła, bo Polacy są ogłupieni i wierzą w socjalizm.

Trochę ten wpis niezgodny z tytułem, a przynajmniej komentarz. Wybaczcie, ale piszę co mi serce podpowiada, a dzisiaj napisać o naszym zdurnieniu musiałem napisać.

Wracając do tytułu to proszę abyście zwracali częściej na to uwagę, że bandyci wykorzystując policyjne przebrania rabują Polaków. Rabują oczywiście na mniejszą skalę niż nasz socjalistyczny rząd. No ale powiedzmy, że w chwili i miejscu rabunku ten bandycki napad jest bardziej bolesny.