Spanikowany gubernator Wirginii ogłasza stan wyjątkowy w związku z mityngiem zwolenników broni

RICHMOND: Podczas gdy legislatura stanu Wirginia – teraz w rękach demokratów – przygotowuje się do wprowadzenia tego, co przewodniczący Partii Republikańskiej Wirginii Jack Wilson nazywa: “rozbrojonym, bezbronnym i posłusznym obywatelem”, kochający wolność obywatele Old Dominion zaplanowali na przyszły poniedziałek wiec, na którym chcą wyrazić swoje obawy i zażądać, aby nie naruszać ich prawa do posiadania i noszenia broni. W odpowiedzi gubernator Demokratów Ralph Northam ogłosił stan wyjątkowy i wprowadził tymczasowy zakaz używania wszelkiej broni na terenie Kapitolu. W wyniku niedawnego przejścia stanu Wirginia z grupy stanów Czerwonych do Niebieskich (w dużej mierze zaaranżowanego przez pro-chińskich komunistów), Demokraci w Zgromadzeniu Ogólnym Wirginii są nieugięci w planach rozbrojenia praworządnych mieszkańców tego stanu. Gubernator Ralph Northam, który wcześniej poległ ze swoją polityką rozbrojeniową wobec obywateli, teraz wydaje się widzieć wyraźnie co trzeba zrobić aby doprowadzić do jej realizacji.

Northam i jego towarzysze w obu izbach Zgromadzenia jasno wyrazili swoje intencje. W czerwcu gubernator zwołał specjalną sesję Zgromadzenia Ogólnego Wirginii, aby rozważyć uchwalenie czegoś co nazwał “zdroworozsądkowymi” prawami dotyczącymi broni. Przepisy te obejmowałyby powszechne sprawdzanie przeszłości, zapobieganie dostępowi dzieci, miesięczny limit zakupu broni wynoszący jedną sztukę, zakazy dotyczące “broni szturmowej”, w tym bump-stocks i magazynków o dużej pojemności, odpowiedzialność karną za zagubioną lub skradzioną broń, zezwolenie władzom gmin na wprowadzenie zakazu posiadania broni w budynkach miejskich oraz oczywiście tzw. ustawy o czerwonej Fladze.

On i jego kumple Demokraci jeszcze w czerwcu byli trzymani w szachu, ponieważ Republikanie nadal kontrolowali Walne Zgromadzenie. Ale to było wtedy, a teraz sytuacja jest inna. Dzięki wspomnianemu wyżej maoistowskiemu przesunięciu na lewo w Wirginii, ręce Northama nie są już tak mocno związane. Nie tracąc czasu, demokratyczni ustawodawcy zaczęli przedstawiać jeden kagańcowy projekt dotyczący broni po drugim jak tylko rozpoczęła się obecna sesja legislacyjna.

Jak donosi Roanoke dla NBC WSLS 10 News w poniedziałek, 13 stycznia (wsls.com): 

Kierowany przez Demokratów Senacki Komitet Sędziowski wysłał cztery ustawy o kontroli broni do Senatu. Zawierają one:

– Limit zakupu jednej sztuki broni na miesiąc;

– Rozszerzenie zakresu uniwersalnej kontroli przeszłości także na transakcje prywatne;

– Uprawnienie władz lokalnych do wprowadzenia zakazu używania broni w przestrzeni publicznej, w tym w budynkach rządowych;

– Ustawa o Czerwonej Fladze, która daje funkcjonariuszom organów ścigania możliwość przejęcia broni od osób mogących potencjalnie stanowić zagrożenie dla siebie lub innych;

W artykule tym stwierdzono również, że “Słychać było głośnie komentarze ze strony dziesiątek zwolenników broni palnej biorących udział w posiedzeniu komitetu oraz na konferencji prasowej zorganizowanej przez członków NRA w pobliżu Kapitolu .”

NRA nie jest jedyną grupą, która wyraża zaniepokojenie w związku z nowymi przepisami dotyczącymi kontroli broni palnej. Liga Obrony Obywateli Wirginii (VCDL) jest jedną z najważniejszych grup broniących praw do broni w tym stanie. VCDL zaplanowała mityng na terenie Kapitolu w poniedziałek, 20 stycznia. Ta data – Dzień Martin’a Luther’a King’a Jr. – jest to tradycyjny “Dzień Lobbingu” na Walnym Zgromadzeniu, kiedy to obywatele zbierają się w gabinetach swoich delegatów i senatorów, aby wyrazić swoje poglądy na różne tematy. W minioną środę – zaledwie kilka dni przed wiecem który ma przyciągnąć tłumy zwolenników broni – gubernator Northam zastosował bardzo egzotyczną interpretację ustawy z 2012 r. i ogłosił stan wyjątkowy, w tym także tymczasowy zakaz posiadania wszelkiej broni palnej na terenie Kapitolu. Prawo to zostało stworzone w celu umożliwienia gubernatorowi wydania takiego tymczasowego zakazu “w zakresie niezbędnym do zapewnienia bezpieczeństwa publicznego w każdym miejscu lub obiekcie wyznaczonym lub wykorzystywanym przez gubernatora. W każdej politycznej jednostce władzy stanowej lub każdej innej jednostce rządowej stanowiącej  schronienie awaryjne lub w celu udzielenia schronienia ludziom.”

Zastosowanie tego prawa w ujęciu Northama, w świetle poniedziałkowego wydarzenia jest jasną próbą wypaczenia zapisów prawa dla własnych celów politycznych. Northam zasadniczo deklaruje, że tereny Kapitolu są schronieniem awaryjnym. Delegat republikanów Mike Watson pokazał, jak śmieszne jest stosowanie tego prawa poprzez tweeta: “Gubernator ogłosił więc w celu obejścia prawa, że teren Kapitolu stanowi ‘schronienie’. Ciekawe, ile razy ta 14-akrowa działka została uznana za schronienie awaryjne?” Ponadto, Watson wskazał w kolejnym tweecie, że “zgodnie z wymogami schronu COV, Capitol Square nie spełnia kwalifikacji schronienia awaryjnego”. Nie tylko to, ale nawet wprowadzenie przez Northama stanu wyjątkowego i zakazu broni stanowi ogromne naciągnięcie przepisów. W zapowiedzi swoich zamiarów Northam twierdził, że istnieje zagrożenie “uzbrojonych grup milicji szturmujących nasz Kapitol”, a może nawet użycia “uzbrojonych dronów”.

Gubernator dodał: “Chcę się wyrazić całkowicie jasno, nasze organy ścigania widzą te zagrożenia i uważają je za realne.”

W bezpośredniej próbie nakręcenia spirali strachu, Northam przywołał widmo mityngu “Unite the Right” z 2017 r. z Charlottesville, twierdząc, że retoryka używana przez grupy planujące wziąć udział w poniedziałkowym wiecu jest podobna do tego, co zostało powiedziane w przededniu tamtego wydarzenia.

“Nie pozwolimy, aby ten chaos i przemoc miały tu miejsce”, powiedział i dodał, że te wszystkie “uzbrojone grupy bojowe…nie przyjdą na pokojowy protest…Przybywają, by zastraszać i robić krzywdę.”

VCDL rozważa podjęcie kroków prawnych w celu zablokowania zakazu Northama. Ważnym pytaniem jest, czy grupa ma czas na uzyskanie nakazu sądowego przed poniedziałkiem. Prezes VCDL Philip Van Cleave wezwał wszystkich uczestników wiecu – niezależnie czy zakaz będzie obowiązywał czy nie – do unikania konfrontacji z przedstawicielami kontrprotestacji lub członkami władz. Poprosił również wszystkie grupy milicji o powstrzymanie się od zapewnienia bezpieczeństwa podczas imprezy, stwierdzając, że policja może i będzie zajmować się takimi sprawami. Dodał, że “Dzień Lobby to spokojne wydarzenie dotyczące praw obywatelskich w zakresie broni palnej i NIC POZA TYM.” (pisownia oryginalna).

Mitchell Shaw

(źródło thenewamerican.com tłumaczenie Maciej Rozwadowski)

Nie sposób nie odnotować podobieństw w działaniu władz stanu Wirginia do działań stosowanych i uważanych za całkowitą normalność, w kraju nad Wisłą.

W rozumowaniu i postępowaniu amerykańskich Demokratów widać coraz wyraźniej przebłyski robotniczej myśli socjalistycznej. Wskazywane w książce gen. Roberta Spaldinga “Niewidzialna wojna” powiązania amerykańskiego biznesu i naczelstwa Komunistycznej Partii Chin, najwyraźniej nie obejmują tylko kooperacji stricte gospodarczej. Wygląda na to, że przedstawiciele amerykańskiego biznesu dostają w pakiecie również szkolenie ideologiczne.

Specyficzna, “barwna” logika określania dominujących preferencji politycznych w danym stanie powinna być odwrócona. Stany republikańskie powinny być stanami “niebieskimi”, a stany demokratyczne, zgodnie z ideologią stojącą za działaniami tej partii, powinny być stanami “czerwonymi”. Póki co amerykanie nie doszli jeszcze do tych odkrywczych wniosków.

Wolna Republika musi stawić czoła przedstawicielom totalistycznej ideologii. W tej grze głównej roli nie odgrywają krawaciarze rzucający hasła na partyjnych wiecach. To sprawdzian dla zwykłych obywateli, sprawdzian ich wiary w prawa naturalne, siłę prawa konstytucyjnego, oraz pragnienia pozostania wolnymi ludźmi. Oni muszą wygrać tę walkę, bo  jeśli padnie USA, padnie reszta świata z leniwą Europą na czele.

Maciej Rozwadowski