Do islamisty z nożem w ręku, bez broni palnej nie podchodź – na podstawie zamachu w Londynie

2020-02-02 20:06 (PAP) # Dochodzą informacje o trzeciej rannej osobie i prowadzonej przez policję obserwacji napastnika (akapity 1, 2, 4). #

W. Brytania/ Atak terrorystyczny w Londynie; napastnik zastrzelony przez policję (opis2)

Policja zastrzeliła w niedzielę w południowym Londynie mężczyznę, który ranił nożem trzy przypadkowe osoby. Policja określiła zdarzenie jako “incydent o charakterze terrorystycznym”, zaś według stacji Sky News napastnik kierował się motywami islamistycznymi.

Sky News podała również, że mężczyzna, który dokonał ataku, znajdował się pod obserwacją policji.

Do zdarzenia doszło wczesnym popołudniem na jednej z głównych ulicy Streatham, które jest częścią londyńskiej dzielnicy Lambeth. Dokładny przebieg zdarzeń jeszcze jest ustalany, ale wygląda na to, że napastnik wszedł do jednego ze sklepów i zaatakował w nim przypadkowe osoby, zaś po wyjściu z niego – przejeżdżającą na rowerze kobietę. Chwilę później został zastrzelony przez wezwaną na miejsce policję. Według relacji świadków padły trzy strzały.

“Wiadomo, że trzy osoby zostały ranne w ataku na Streatham dziś po południu. Jedna osoba jest w szpitalu w stanie zagrażającym życiu. Jesteśmy w trakcie informowania rodziny. Druga ofiara została opatrzona na miejscu zdarzenia z powodu drobnych obrażeń, po czym została zabrana do szpitala, trzecia ofiara (również) trafiła do szpitala” – poinformowała późnym popołudniem londyńska policja metropolitalna, stan ostatnich dwóch osób określając jako niezagrażający życiu.

Wcześniej policja potwierdziła, że mężczyzna został zabity, oraz określiła zdarzenie jako “incydent o charakterze terrorystycznym”. Według policji sytuacja została już całkowicie opanowana, jednak zalecono, aby unikać tego obszaru ze względu na zamknięty ruch.

Premier Boris Johnson napisał na Twitterze, że myślami łączy się z poszkodowanymi w tym zdarzeniu, i podziękował policji i służbom ratunkowym za szybką reakcję. “Terroryści próbują podzielić nas i zniszczyć nasz sposób życia – tu, w Londynie, nigdy nie pozwolimy, by im się to udało” – napisał z kolei burmistrz brytyjskiej stolicy Sadiq Khan.

Poprzedni podobny atak terrorystyczny w Londynie miał miejsce pod koniec listopada 2019 r., gdy zwolniony warunkowo z więzienia terrorysta zaatakował nożem uczestników seminarium na temat reintegracji skazanych, zabijając dwie osoby. Później został zastrzelony przez policję na Moście Londyńskim.

No i co? Co potrzebne na spotkaniu z panem islamistą? Nic innego na takich krzewiący swoją wiarę ludzi nie działa, tylko pistolet lub karabin. Nie żebym miał coś przeciwko wolności religijnej. Gdzie tam. Wolność wierzenia w co kto chce uważam za fundament człowieczeństwa.

Mam jednak coś przeciw temu, że ktoś mnie chce zmusić do swoje religii i to z użyciem noża. Raz, że zmuszanie mnie nie bardzo zachęca, a dwa nóż zupełnie mi nie pasuje, bo przecież nożem można zrobić komuś krzywdę. Szczególnie wówczas gdy ten co noż w ręku trzyma chce mi zaproponować na siłę swoją religię.

Na taką religijną dyskusję i taką wolność religijną najlepszy jest moim zdaniem pistolet lub karabin.