Tylko wojsko i służby państwa powinny mieć dostęp do broni, bo łatwiej morduje się bezbronnych

2020-02-08 16:22 (AP, Reuters, AFP, EFE, Kyodo/PAP) Tajlandia/ Żołnierz, który zastrzelił 17 osób, pozostaje na wolności (opis)

Napastnik, którego policja zidentyfikowała jako sierżanta Jakapantha Thommę, zabił w sobotę w tajskim mieście Nakhon Ratchasima 17 osób i ranił 21. Zabójca pozostaje na wolności. Według niepotwierdzonych doniesień wziął 16 zakładników w centrum handlowym.

Agencje podają sprzeczne informacje dotyczące przebiegu zdarzeń, wiadomo jedynie, że ponad siedem godzin po rozpoczęciu około godz. 15.30 czasu lokalnego (godz. 9.30 czasu polskiego) strzelaniny nadal trwa obława na żołnierza.

Do masakry doszło w Nakhon Ratchasima, jednym z największych miast Tajlandii, znanym też jako Korat i położonym około 250 km od Bangkoku w północno-wschodniej części kraju.

Według jednych relacji żołnierz najpierw zastrzelił dwie lub trzy osoby, z którymi się pokłócił, potem udał się do bazy wojskowej, gdzie zdobył nową broń, prawdopodobnie karabin maszynowy, ukradł samochód i zastrzelił kolejne osoby.

Inna wersja zdarzeń mówi, że żołnierz zastrzelił swego dowódcę, a przyczyną tragedii miał być konflikt między nim a przełożonym.

Następnie sierżant, jadąc przez miasto, strzelał do ludzi, a potem dotarł do popularnego centrum handlowego Terminal 21, gdzie według mediów społecznościowych doszło najpierw do strzelaniny na parkingu, a potem wewnątrz obiektu.

Nie ma informacji o zakładnikach, których żołnierz miał wziąć w centrum handlowym. Agencja TASS podała wcześniej, powołując się na tajską agencję TNA, że zabójca przetrzymuje ich na trzecim piętrze tego kompleksu.

Według AFP lokalne władze zamknęły całą dzielnicę handlową miasta, inne agencje piszą o zablokowaniu ulic wokół centrum handlowego.

Żołnierz przed i po rozpoczęciu strzelaniny zamieszczał na swoim profilu na Facebooku zdjęcia i wpisy. Najpierw napisał: “Śmierć jest nieunikniona dla wszystkich”, a już w trakcie masakry: “Czy mam się poddać?”.

Konto na Facebooku znikło po pewnym czasie, a następnie władze serwisu społecznościowego poinformowały, że zostało ono usunięte, że względu na zamieszczane na nim treści. Facebook dodał w komunikacie, że będzie też “usuwał wszelkie wpisy związane z tym atakiem”.

Rzecznik ministerstwa obrony Kongcheep Tantrawanit powiedział dziennikarzom, że na razie nikt nie wie, jakie były motywy sierżanta. “Wygląda na to, że oszalał” – dodał.

Reuters podaje, że pewnej grupie ludzi, którzy robili zakupy w popularnym centrum handlowym Terminal 21, gdy dotarł tam zabójca i zaczął strzelać, udało się uciec.

Dowódca sił zbrojnych Tajlandii Apirat Kongsompong nakazał dowódcom lokalnym natychmiastowe skierowanie żołnierzy na miejsce masakry oraz wszczęcie śledztwa.

Premier Prayut Chan-ocha złożył kondolencje rodzinom ofiar strzelaniny i zaapelował do służb bezpieczeństwa o jak najszybsze unieszkodliwienie napastnika.

Agencje podkreślają, że choć Tajlandia należy do najbardziej uzbrojonych krajów świata, to bardzo rzadko dochodzi tam do takich incydentów, a zwłaszcza do ataków, w których cywile padają ofiarami wojskowych. (PAP)

Download (PDF, 62KB)

Download (PDF, 63KB)

Download (PDF, 63KB)

Download (PDF, 63KB)

Download (PDF, 62KB)

Download (PDF, 62KB)

Download (PDF, 65KB)

Piękny dowód na prawdziwość tytułowej tezy z Tajlandii. Ta teza obowiązuje też w Polce, chociaż prawda jest taka, że teza w ten kraju nie została jeszcze w pełni udowodniona w praktyce. Chociaż nie, przepraszam, w Polsce też są dowody na prawdziwość tej tezy, tylko czasem o nich zapominamy z uwagi na upływ czasu. Przypominam, że tow. Wojciech Jaruzelski, dobry generał jak określają go różni “wolnościowi” politycy, zajmował się udowadnianiem tej tezy, wydając swoim komunistycznym sołdatom strzelać do robotników. To było dawno, to się nie liczy?

Może być tak jak w Tajlandii, że zwariował wyposażony w broń żołnierz i strzelał do bezbronnych ludzi. Może być przecież tak, że to strzelanie będzie, znowu jak za czasów tow. Jaruzelskiego, urzędowe.

Dobrze jest nie wierzyć w te bzdury, że tylko wojsko i służby państwa powinny mieć dostęp do broni strzeleckiej. Niestety Polacy w ogromnej większości uwierzą w każdą bzdurę jaką powiedzą w telewizji. My jako naród mamy jakąś taką obrzydliwą cechę, że wierzymy we wszystko co mówi rząd.

Ufanie w to co mówią politycy i urzędnicy jest moim zdaniem oznaką zwyczajnej głupoty. Rząd jest koniecznością, która powinna istnieć tylko po to aby mi było wygodniej. Rząd to zwykli ludzie podlegający pokusom, tym bardziej niebezpieczni, że wyposażeni w siłę – imperium. Rząd powinien być kontrolowany, rządowi należy nie ufać, wobec rządu należy być podejrzliwym. To są zupełnie podstawowe prawdy, którym każdy myślący człowiek powinien posługiwać się w życiu.

Download (PDF, 67KB)

Kategorie: Wiadomości