Ponad dwadzieścia osób zamordowanych podczas ataku na chrześcijański kościół w Burkina Faso

Uzbrojeni terroryści zabili w niedzielę (16.02.2020r.) co najmniej 24 chrześcijan, w tym pastora, podczas ataku na kościół w zachodnio-afrykańskim kraju Burkina Faso. Atak ten był tylko jednym z ostatnich przykładów rosnącej przemocy, wobec chrześcijan i innych marginalizowanych grup wyznaniowych, mającej miejsce w większości krajów muzułmańskich (thenewamerican.com). Kolejnych 18 osób zostało rannych, a trzy osoby podobno zostały porwane przez terrorystów. Napastnicy podpalili również budynek kościoła. Następnie terroryści obrabowali sklepy w mieście, w którym doszło do ataku.

Oficjalnie tożsamość napastników nie jest jeszcze znana, ale można rozsądnie założyć, że atak ten jest dziełem muzułmańskich ekstremistów związanych z ISIS, al-Qadea i Boko Haram. Do ataku doszło w przygranicznym mieście Pansi w prowincji Yagha w północno-wschodniej części kraju. Jest to kolejny atak o podłożu religijnym w prowincji Yagha po ostatnim, mającym miejsce w zeszłym tygodniu, kiedy jeden z emerytowanych pastorów został zabity, a inny pastor i jego rodzina zostali uprowadzeni. Według burmistrza gminy Boundore, Sihanri Osangola Brigadie, około 20 uzbrojonych napastników rozdzielało mężczyzn i kobiety w okolicy kościoła protestanckiego.

Według projektu “Armed Conflict Location and Event Data Project“, w ciągu ostatniego roku ponad 1300 cywilów zostało zamordowanych podczas ekstremistycznych prób oczyszczenia kraju z chrześcijaństwa, szyickich grup islamskich i wszelkich pozostałości po wcześniejszej kolonizacji francuskiej (acleddata.com).

Ludność Burkina Faso, licząca 5,1 miliona osób, to w przybliżeniu 60 procent muzułmanów i 23 procent chrześcijan w tym 19 procent katolików i cztery procent protestantów. Pozostała część populacji to ludność niereligijna lub praktykująca tradycyjne wierzenia tubylcze. Kiedyś świecący przykład tolerancji religijnej i harmonijnego współistnienia różnych grup religijnych, teraz Burkina Faso jest jednym z najbardziej niebezpiecznych miejsc na świecie dla wszystkich którzy nie są muzułmańskimi sunnickimi ekstremistami.

“Sprawcy wykorzystują powiązania ofiar z rządem lub ich wiarę, aby usprawiedliwić zabójstwa. Niektóre z tych aktów przemocy są też zabójstwami odwetowymi za zabójstwa dokonywane przez rządowe siły bezpieczeństwa”, powiedział Corrine Dufka, dyrektor Human Rights Watch w regionie. Dufka dodał, że ataki na chrześcijan i innych cywilów rosły w ciągu ostatniego roku w “alarmującym tempie”. Przemoc ta doprowadziła do kryzysu humanitarnego w kraju, w którym, jak podaje rząd, ponad 760 tys. z 20 milionów rezydentów zostało przesiedlonych w ramach wewnętrznego planu przesiedleń.

Burkina Faso nie jest jedynym afrykańskim państwem, w którym działają islamscy ekstremiści. Ponad 4000 cywilów zginęło w Burkina Faso, Nigrze i Mali w 2019 roku. W całym regionie Sahelu w Afryce nasilają się ataki terrorystyczne. Przemoc rozprzestrzeniła się również na Nigerię i Kamerun, a grupy ekstremistów islamskich dążą do wprowadzenia hegemonii radykalnej myśli islamskiej i prawa szariatu w coraz to dalszych obszarach Afryki.

Wydaje się, że islamscy ekstremiści szukają nowego kalifatu, który zastąpiłby ten, który stracili w Iraku i Syrii. W związku z tym doniesienia o pokonaniu ISIS mogły być mocno przesadzone, dodatkowo pojawiają się informacje o powrocie tej organizacji terrorystycznej. W styczniu wysłannik ONZ do regionu Afryki Zachodniej, Mohamed Ibn Chambas, zauważył, że “w ostatnich miesiącach nastąpił drastyczny wzrost liczby ataków terrorystycznych na cele cywilne i wojskowe”. Chambas zauważył również, że ekstremizm islamski rozprzestrzenia się w całej Afryce Zachodniej. “Co najważniejsze, geograficzne ukierunkowanie ataków terrorystycznych przesunęło się na wschód z Mali do Burkina Faso i coraz bardziej zagraża zachodnioafrykańskim państwom leżącym nad oceanem”. W tym roku Burkina Faso zadebiutowała na liście World Watch List of Open DoorsWorld Watch List of the most dangerous places in the world to be a Christian (opendoors.ph). Wielu z afrykańskich sąsiadów tego kraju również znajduje się na liście. Według Open Doors, chrześcijanie żyją w Burkina Faso w “otoczeniu strachu”.

W Ameryce prześladowania chrześcijan przybierają zazwyczaj jakąś formę cenzury, nękania politycznego i hollywoodzkiej kpiny z wiary. To są rzeczy które należy mieć ciągle na uwadze, tak jak należy obnażać bigoterię która za nimi stoi. Ale ważne jest też aby pamiętać, że są na świecie miejsca gdzie utrzymanie wiary oznacza więcej niż tylko bycie spychanym na margines przez bezbożną kulturę. Są to miejsca w których rodzaj wyznawanej wiary może być kwestią życia i śmierci.

James Murphy (źródło thenewamerican.com tłumaczenie Maciej Rozwadowski)

Depesza PAP  w tej sprawie:

2020-02-17 12:13 (AFP,AP/PAP) Burkina Faso/ 24 osoby zginęły w ataku na kościół protestancki

Co najmniej 24 osoby zginęły, w tym pastor, trzy zostały porwane a 18 zostało rannych w niedzielnym ataku dżihadystów na protestancki kościół w północnej części Burkiny Faso – poinformował w poniedziałek gubernator regionu Sahelu, pułkownik Salfo Kabore.

W niedzielę w ciągu dnia “zbrojne ugrupowanie terrorystyczne” wtargnęło do wioski w prowincji Yagha i “zaatakowało miejscową ludność po jej wyraźnym zidentyfikowaniu i oddzieleniu od osób z zewnątrz” – napisał Kabore w komunikacie prasowym przekazanym AFP.

“Prowizoryczny bilans to 24 osoby zabite, w tym pastor kościoła protestanckiego. 18 osób rannych i trzy uprowadzono” – sprecyzował. Z rąk islamistów zginęli zarówno chrześcijanie jak i muzułmanie; świątynia protestancka została spalona.

Dwudziestu napastników zrabowało też z miejscowych sklepów olej i ryż.

W ubiegłym roku w Burkinie Faso w atakach ekstremistów zginęło ponad 1300 cywilów, siedem razy więcej niż w w 2018 roku. Pomimo szkoleń i pomocy materialnej ze strony wojsk francuskich i amerykańskich miejscowej armii nie udaje się powstrzymać przemocy.

Według ONZ w Burkinie Faso z powodu braku stabilizacji ponad 760 tys. osób został przesiedlonych wewnątrz kraju.

Leżąca w zachodniej części Afryki Burkina Faso przez długi czas była wolna od islamskiego ekstremizmu i walk wewnętrznych. Zmieniło się to jednak po infiltracji dżihadystów z sąsiedniego Mali i krwawych zamachach w 2016 i 2017 roku w stolicy kraju Wagadugu, których dokonano w miejscach popularnych wśród zagranicznych turystów.

Półpustynne tereny środkowego i północnego Mali stanowią matecznik ugrupowań zbrojnych powiązanych z Al-Kaidą i Państwem Islamskim (IS). Dokonują one stamtąd ataków na żołnierzy oraz cywilów w sąsiednim Nigrze i Burkinie Faso, jak też w innych miejscach. (PAP)

 

Dzisiaj czytając Biblię znowu przeczytałem ten werset z ewangelii Łukasza (rozdział 22): Teraz jednak – powiedział – kto ma torbę lub sakiewkę, niech je weźmie. Kto nie ma miecza, niech sprzeda płaszcz, a go kupi.

Dzisiaj karabin to miecz. Po raz kolejny nie mam wątpliwości, że to bardzo mądry tekst. Bóg wiedział co robi gdy pouczył ludzi w ten sposób. Może my z tej nauki w praktyce nie bardzo mamy powód korzystać, ale tam, w Afryce dzieją się rzeczy straszne. Chyba odpowiedni jest ten tekst dla każdego chrześcijanina mieszkającego w Afryce. Nie tylko dla nich, ale tam przede wszystkim. Biblia ani na moment nie straciła swojej aktualności.

Oczywiście ten wpis nie ma żadnego związku z wpisem poprzednim. Mam nadzieję, że nie muszę nikogo o tym przekonywać?