Zakup broni palnej to podstawa bezpieczeństwa osobistego

Praworządni Amerykanie wykupują broń palną milionami. Wiele osób robi to po raz pierwszy, głównie dla własnej ochrony. To sprawiło, że lokalne sklepy z bronią znalazły się  nagle w centrum uwagi co zapoczątkowało narodową debatę na temat tego, jak niezbędni są sprzedawcy broni palnej w czasie sytuacji kryzysowej. Larry Keane z NSSF wziął udział w programie waszyngtońskiego radia –  Kojo Nnamdi Show, aby wyjaśnić, dlaczego lokalni sprzedawcy broni palnej działają bez przeszkód podczas pandemii koronawirusa.

Goście programu byli również, redaktor naczelny Guns and America A. C. Valdez oraz Przewodniczący Rady Miejskiej Washington D.C. Phil Mendelson. Goście zauważyli, że sprzedaż broni wzrosła ostatnio, ponieważ sklepy związane z bronią palną zostały uznane za „kluczowe” i pozostały otwarte. I właśnie tak powinno być. NSSF pracowało nad tym, by sprzedawcy broni w całym kraju mieli włączone zielone światło dla swojej działalności. Dostępność broni oznacza bezpieczeństwo dla lokalnych społeczności, a Keane zauważył, że utrzymywanie otwartych sklepów z bronią palną jest podstawą do swobodnego korzystania z praw obywatelskich, stwierdzając, że „zamykanie sklepów z bronią oznacza łamanie konstytucyjnego prawa Amerykanów, którzy chcą kupić broń palną do samoobrony, co jest ich prawem w tych niepewnych czasach. Ludzie w szczególny sposób troszczą się o bezpieczeństwo swoje i swojej rodziny w tych bardzo niespokojnych i bezprecedensowych czasach”.

Bezpieczeństwo powszechne.

Ale utrzymanie otwartych sklepów z bronią palną jest ważne też z innego powodu. Przewodniczący Rady Miejskiej miasta Waszyngton Phil Mendelson ostrzegł, że przestępcze użycie broni palnej może wynikać z większej ogólnej sprzedaży broni i zjawisko to występuje w stolicy kraju, dodał jednak że „przemoc z użyciem broni jest problemem ale nie jest to problem generowany przez zarejestrowaną broń”. I tutaj trafił w sedno tarczy. Prokuratorzy ogłaszają, że nie będą ścigać, a przestępcy są zwalniani z więzienia więc nic dziwnego, że praworządni Amerykanie są zaniepokojeni i idą do swojego sprzedawcy broni. Keane dodał: „Dziękuję panu przewodniczącemu za zwrócenie uwagi, że legalna broń palna nie stanowi problemu”.

Lokalni sprzedawcy broni palnej są również najczęściej źródłami, u których zaopatrują się służby. To tam kupują broń palną, amunicję i narzędzia potrzebne do utrzymania prządku i ochrony społeczności. Strzelnice zapewniają możliwość prowadzenia nieprzerwanych treningów. Zamknięcie sklepów z bronią pogorszyłoby i tak już złą sytuację, ponieważ, jak zauważył Keane, oznaczałoby to, że „organy ścigania nie mają dostępu do narzędzi, których potrzebują, by zapewniać bezpieczeństwo”.

Bezpieczne posiadanie broni.

Poza kwestiami praw konstytucyjnych i egzekwowaniem prawa, jeden ze słuchaczy audycji następująco podsumował posiadanie broni: „za tym wszystkim idzie odpowiedzialność”. Wszyscy w studiu zgodzili się z tym stwierdzeniem, a Keane podkreślał wysiłki NSSF, zachęcając właścicieli broni do edukacji, odpowiedzialności i bezpieczeństwa. „Producenci zdecydowanie zachęcają każdego, kto posiada broń palną, aby jednocześnie wiedział jak bezpiecznie i odpowiedzialnie się z nią obchodzić; aby składował tę broń odpowiednio gdy nie jest używana, oddzielał ją od amunicji tak aby osoby nieupoważnione, takie jak dzieci, nie mogły jej użyć w niewłaściwy sposób”,  powiedział Keane. Program NSSF ProjectChildSafe® rozprowadził 38 milionów bezpłatnych zestawów bezpieczeństwa broni palnej, w tym bezpłatną linkową blokadę na broń palną, dostarczając je do 15 tys. komend policji w całym kraju. Są one wydawane ludziom we wszystkich 50 stanach. NSSF edukuje również sprzedawców broni palnej poprzez akcję Secure Store®, aby zwiększyć środki bezpieczeństwa w sklepach w celu zmniejszenia prawdopodobieństwa kradzieży i rabunku. Te i inne wysiłki opłacają się, ponieważ posiadanie broni osiągnęło rekordowy poziom. „Posiadanie broni palnej wzrasta i cały czas maleje przestępczość, a wypadki z udziałem broni palnej są na najniższym poziomie od czasu, gdy w 1903 r. rozpoczęto badanie tego zjawiska”, dodał Keane. Amerykanie mają konstytucyjne prawo do posiadania broni palnej. Skuteczne egzekwowanie prawa przez służby również wymaga niezbędnych narzędzi. Posiadanie broni palnej wymaga zarówno odpowiedzialności jak i odpowiedniego zarządzania. Właśnie to wszystko ma miejsce w lokalnym sklepie z bronią palną.

Matt Manda (nssf.org tłumaczenie Maciej Rozwadowski)

Debata o czymś pożytecznym dla ludzi. Taką debatę warto prowadzić.

O czym jest w Polsce publiczna debata? Czy w związku z wyborami odbywającymi się w zupełnie niecodziennych warunkach ktoś podjął debatę o dostępie do broni palnej? Przecież to co dzieje się w Polsce może nawet doprowadzić do upadku władzy centralnej. W momencie gdy budżet państwa stanie się pusty, a może się to stać – gospodarka w Polsce po prostu zdycha – co będzie z wypłatami dla tzw. służb? Może zacząć się masowa i jawna korupcja urzędników, policjantów, może zacząć zacząć się przemoc, może być jak w Wenezueli. Może zacząć się chaos na skalę niewyobrażalną dla dzisiejszych Polaków. Rozum podpowiada, że to jest w ekstremalnej sytuacji możliwe. No i co? No nic! Lepiej o tym nie myśleć, lepiej wierzyć w zapewnienia i wierzenia w lepsze jutro tzw. polityków.

Mniej więcej tak to wygląda w ten kraj. Wygląda  to źle, bo władzę sprawują ludzie widzący nawet nie na wyciągnięcie własnej ręki. Przykład sprzed dosłownie miesiąca. Pewien pan wysoko postawiony pisowski kacyk miesiąc temu krytykował namawianie Polaków do robienia zapasów na wypadek kryzysu. O jaki on był zatroskany o obywateli  w tym co mówił. Zrobiłem zapasy, wydałem na to kilka tysięcy, kosztowało mnie to sporo wysiłku i czasu. Dzisiaj jadę autem i patrzę na kolejki przed sklepami. Wiecie co myślę? Myślę, że ja to przewidziałem i o tym mówiłem. Kacyk w garniturze z politowaniem kiwał głową, dzisiaj jest jasne kto miał rację. Tak więc lepiej dyskutować o bezpieczeństwie, nie zwracając uwagę na mądrości rządowych kacyków.

Mam nadzieję, że po przesileniu związanym z chińskim wirusem przyjdzie moment poważnego przemodelowania państwa. Albo stracimy wolność i nadzieję na normalność już ostatecznie, albo będzie szansa na poważne zmiany ku normalności.