W USA poziom wypadków z użyciem broni palnej osiągnął rekordowe minimum

NEWTOWN, Conn. – The National Shooting Sports Foundation® (NSSF®) z przyjemnością informuje, że nieumyślna śmierć z powodu użycia broni palnej osiągnęła najniższy historycznie poziom. Dane pochodzą z ostatnio opublikowanego przez Narodową Radę Bezpieczeństwa dokumentu „Injury Facts Report 2018″. NSSF, jako stowarzyszenie branżowe przemysłu zbrojeniowego i wiodący orędownik bezpiecznego obchodzenia się i przechowywania broni palnej, z radością przyjęło te informacje, wskazujące że śmiertelne wypadki z udziałem broni palnej są na najniższym poziomie od czasu rozpoczęcia archiwizacji tych danych w 1903 roku. Przemysł zbrojeniowy dostarczył w ciągu ostatnich dwóch dekad ponad 100 milionów urządzeń zabezpieczających do broni palnej, działo się tak zarówno wraz ze sprzedażą nowej broni jak i poprzez swój wielokrotnie nagradzany program – Project ChildSafe® – największy i najbardziej wszechstronny program dotyczący bezpieczeństwa użytkowania broni palnej w USA. Producenci broni palnej, sprzedawcy detaliczni, instruktorzy oraz inne podmioty w całym kraju kolportują i rozpowszechniają liczne materiały edukacyjne z tej branży wśród właścicieli broni.

„To bardzo dobra wiadomość dla branży, która stawia na pierwszym miejscu bezpieczeństwo używania broni palnej. Wspaniale jest widzieć ten rekordowy spadek liczby wypadków związanych z bronią”, powiedział Joe Bartozzi, prezes i dyrektor generalny NSSF.

„Miło jest wiedzieć, że wysiłki naszej branży w zakresie bezpieczeństwa broni, w tym nasz wieloletni program edukacyjny dotyczący bezpieczeństwa posiadania i używania broni palnej w ramach projektu ChildSafe, przyczyniają się do ratowania życia”. Dane te pokazują, że przy około 100 milionach właścicieli broni w kraju, broń palna może być bezpiecznie posiadana i używana, a wypadkom można zapobiegać, o ile przestrzegane są wytyczne dotyczące bezpiecznego przechowywania. „Bezpieczne przechowywanie broni palnej, gdy nie jest ona używana, jest absolutnie podstawowym sposobem działania służącym ograniczaniu wypadków, kradzieży i nadużyć”, powiedział Bartozzi.

Z danych Krajowej Rady Bezpieczeństwa wynika, że w 2018 r. odnotowano 458 ofiar śmiertelnych w wypadkach związanych z użyciem broni palnej, co stanowi mniej niż 1% niezamierzonych ofiar we wszystkich głównych kategoriach. W ciągu ostatnich dwóch dekad (1998-2018) liczba przypadkowych zgonów z użyciem broni palnej zmniejszyła się o 47%. „Nawet jeden wypadek śmiertelny z bronią palną to o jeden za dużo. Zmierzamy do osiągnięcia zera, ale to wymaga ogromnego wysiłku”, dodał Bartozzi.

W związku z doniesieniami o dokonaniu zakupu swojej pierwszej broni palnej przez wiele osób, w związku z obawami o bezpieczeństwo w związku z pandemią COVID-19, Bartozzi przypomina nowym właścicielom pistoletów, aby korzystali z zabezpieczenia, które zostało dołączone do nowej broni i stosowało je zawsze gdy broń nie znajduje się pod ich bezpośrednim nadzorem. Zaleca również rozważenie zastosowania dodatkowego zabezpieczenia, takiego jak zamykana kasetka lub sejf na broń.

Można też skorzystać z szerokiej gamy materiałów  znajdujących się  na ProjectChildSafe.org, takich jak ten film traktujący o 10-u podstawowych zasadach dotyczących bezpieczeństwa używania broni palnej:

Ponadto, przy dużej liczbie dzieci przebywających w domu z powodu zamknięcia szkół związanego z COVID-19, Bartozzi zachęca rodziców do poświęcenia czasu swoim dzieciom m.in.  poprzez rozmowę na temat bezpieczeństwa broni oraz do korzystania z takich narzędzi multimedialnych jak McGruff on Gun Safety oraz materiałów video traktujących o tym jak rodzice mogą rozmawiać z dziećmi na temat dotyczące bezpieczeństwa broni na stronie Project ChildSafe. (projectchildsafe.org)

(źródło NSSF nssf.org opracowanie Maciej Rozwadowski)

Właśnie takie działania mi się podobają. Społeczne, niepaństwowe, nie zależne od woli urzędnika. Urzędnik jak się za coś bierze to obudowuje to toną papierów aby jego dokonania były udokumentowane i było je widać. Edukacja w zakresie bezpieczeństwa posługiwania się bronią palną jest w rękach organizacji obywatelskich. Tak to powinno być.

Aby tak mogło być potrzeba aby organizacje społeczne były silne. Silne mogą być gdy obywatele są świadomi i gotowi na wydawanie pieniędzy na społeczne sprawy. Gdy organizacja bierze kasę od rząd to jest rządu wspólnikiem i wykonuje oczekiwania rządu aby brać kasę. To obywatele muszą płaci  i wymagać. Wydawanie pieniędzy przez obywateli jest możliwe gdy ludzie są bogaci, ludzie są bogaci gdy są niskie podatki i nie ma socjalizmu… i tak można wymieniać i wymieniać w nieskończoność.

Wiele jeszcze przed nami… bardzo wiele, lata a nawet dziesięciolecia.