W USA podczas pandemii odnotowano wzrost włamań do prywatnych domów

W miarę upływu czasu coraz więcej Amerykanów poddawanych jest restrykcjom i musi pozostać w domach. Ma to swój wpływ także na złych gości, gdyż podczas gdy uczciwi Amerykanie tracą pracę i przeżywają ciężkie czasy, prawie wszyscy pozostają na miejscu. Oznacza to, że na elemencie przestępczym również odciska się piętno kryzysu.

Efekt: wzrost liczby włamań do domów.

W Greenville w Alabamie odnotowano zauważalny wzrost takich przypadków, a mieszkańcy winią za to właśnie pandemię.

Burmistrz Dexter McClendon powiedział, że zaczęło się to w czwartek od policyjnego pościgu. Potem był kolejny pościg w piątek, wtargnięcie do domu w sobotę, a w niedzielę strzelanina niedaleko autostrady międzystanowej.

“To bardzo niezwykłe dla Greenville”, powiedział McClendon, “Z dumą możemy powiedzieć, że nie mamy tu zbyt wielu przestępstw, ale czujemy, że wirus wywołuje u wielu ludzi panikę, daje im też więcej wolnego czasu, co może prowadzić do różnych dziwnych sytuacji. Staramy się robić wszystko, co w naszej mocy, aby się tym zająć”.

I nie dotyczy to jedynie osób które wchodziły w konflikt z prawem już przed pandemią. Kiedy ludzie są przymusowo pozbawiani pracy w sytuacji gdy muszą zapewnić byt swojej rodzinie, mają tendencję do robienia rzeczy których, jak wspomniano powyżej, normalnie by nie zrobili. Jeśli ktoś zostaje odpowiednio mocno przyciśnięty to aby utrzymać siebie i swoją rodzinę, musi zacząć wykazywać się kreatywnością.

W ciągu ostatniego tygodnia pewnie wiele osób słyszało przynajmniej o jednym przypadku włamania dotyczącego osób ze swojego najbliższego otoczenia, te historie potrafią być czasem naprawdę dziwne.

Poza tym, nawet jeśli w tej chwili nie ma jakiegoś widocznego ogólnokrajowego trendu w tym zakresie, to na pewno w przeciągu najbliższych tygodni takowy się pojawi. Kiedy ludziom naprawdę zaczynają kończyć się pieniądze można oczekiwać, że coś złego zacznie się dziać. Nikt nie przewidzi do  czego mogą się tacy zdesperowani ludzie posunąć i pewnie nikt nie chciałby się tego dowiedzieć.

Czy jesteś przygotowany na włamanie do domu o każdej porze dnia i nocy? Wiadomo jak szybko wszystko może się potoczyć, a źli ludzie potrzebują naprawdę niewiele aby zwietrzyć okazję.

Jedno jest pewne, kiedy przyjdzie co do czego lepiej być po tej stronie która stoi na swoim miejscu, a nie po tej która musi uciekać.

Brandon Curtis (concealednation.org opracowanie Maciej Rozwadowski)

W Polsce póki co odnotowuje policja spadek przestępczości, ale przecież to tak nie będzie. Poważni przestępcy mają mniejsze dochody, a i taka zwyczajna przestępczość z biedy i głodu może się w Polsce urodzić. Upadek gospodarczy państwa to kwestia czasu, o ile gospodarka nie wróci natychmiast do życia. W ślad za tym upadkiem wzrośnie przestępczość i to na poważną skalę.

Czy jesteś przygotowany? Dzielna policja cię nie obroni, oni są zajęci bieganiem za ludźmi którzy wyszli na spacer i sprawdzaniem czy ktoś nie narusza reguł kwarantanny.