Missouri jako pierwszy stan USA pozywa Chiny w związku z rozpętaniem epidemii #koronawirus

W ostatni wtorek Missouri stało się pierwszym stanem, które pozwało Chiny za szkody związane z “ogromną liczbą ofiar śmiertelnych, ludzkim cierpieniem i zawirowaniami gospodarczymi” wynikającymi z pandemii koronawirusa, za którą Chiny są odpowiedzialne. Pozew wniesiony w Dystrykcie Wschodnim Missouri, jest następstwem kilku federalnych pozwów od prywatnych zrzeszeń, w tym jednego, w którym grupa z Florydy twierdzi, że Chiny wiedziały, że “COVID-19 był niebezpieczny i zdolny do wywołania pandemii, ale mimo to reagowały powoli, działając we własnym interesie ekonomicznym bagatelizowały sprawę”. Pozew pojawił się również po tym, jak 22 republikańskich członków Kongresu wezwało w poniedziałek Biały Dom do postawienia Chin przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości (ICIJ). Urzędnicy zaznajomieni z tą sprawą poinformowali Fox News, że zamknięcie gospodarcze stanu kosztowało Missouri około 44 mld dolarów, nie licząc 5963 przypadków zachorowań na COVID-19 oraz 215 zgonów, których doświadczył stan.

W Missouri wpływ wirusa jest bardzo rzeczywisty – tysiące osób zostało zarażonych, a kilkaset zmarło, rodziny zostały oddzielone od umierających bliskich, małe firmy są zamykane, a ci, którzy żyją z ograniczonymi środkami, walczą o to aby wyżywić rodziny – powiedział w oświadczeniu prokurator generalny Missouri Eric Schmitt.

Z tekstu pozwu jasno wynika, że powodowie uważają Chiny za odpowiedzialne za wybuch epidemii. “Powtarzające się bezprawne i nieracjonalne działania i zaniechania” – można przeczytać w pozwie – “były szkodliwe dla życia, zdrowia i bezpieczeństwa znacznej liczby mieszkańców Missouri, rujnowały ich życie i szkodziły porządkowi publicznemu oraz gospodarce stanu Missouri”.

Źródła podają, że Missouri ma nadzieję, iż poza wyciągnięciem finansowych odszkodowań od komunistycznego państwa, ujawnione zostaną fakty na temat tego jak Chiny podchodziły do tematu pandemii, a nawet kwestie związane z pochodzeniem wirusa”. “Przerażająca kampania podstępu, tuszowania, fałszerstw i bezczynności władz chińskich rozpętała tę pandemię”, można przeczytać dalej w pozwie.

W krytycznych tygodniach początkowej epidemii władze chińskie oszukiwały społeczeństwo, ukrywały kluczowe informacje, aresztowały sygnalistów, zaprzeczały przenoszeniu się choroby z człowieka na człowieka, a w obliczu narastających dowodów, niszczyły krytyczne badania medyczne, pozwalały milionom ludzi na kontakt z wirusem, a nawet ograniczały dostęp do środków ochrony osobistej – powodując w ten sposób globalną pandemię, której wobec tego wszystkiego nie można już było zapobiec.

Wśród kilku zarzutów dotyczących zaniedbań, wysuwanych w stronę Chin w ramach pozwu, znajduje się oskarżenie związane z “coraz bardziej prawdopodobną teorią o pochodzeniu wirusa, że został on uwolniony z Wuhan Institute of Virology, który badał wirusa”. Urzędnicy żywią coraz większe przekonanie, że koronawirus przeniknął do populacji z laboratorium w Wuhan w Chinach (thenewamerican.com). Stany Zjednoczone rozpoczęły pełne dochodzenie w celu ustalenia, czy tak rzeczywiście jest (thenewamerican.com).

Pozew z Missouri ma na celu wykazanie, w jaki sposób działania Chin doprowadziły do wybuchu epidemii wirusa oraz jaki był wpływ działań komunistycznego rządu na intensyfikację jego rozprzestrzeniania się, ze szczególnym uwzględnieniem braku odpowiedniego ostrzeżenia społeczności światowej o prawdziwej naturze przenoszenia się wirusa z człowieka na człowieka w bardzo wczesnej fazie epidemii. Innym nadrzędnym zarzutem wysuniętym w pozwie jest to, że Chiny pracowały nad gromadzeniem środków ochrony osobistej potrzebnych do leczenia pacjentów cierpiących na COVID-19, co doprowadziło do tego, że “będąc największym producentem środków ochrony osobistej na świecie Chiny przeistoczyły się z eksportera tych środków w ich importera”. W pozwie, prowadzonym przez Schmitta, oprócz Chińskiej Republiki Ludowej wymieniono szereg innych oskarżonych, takich jak różne agencje państwowe i Komunistyczna Partia Chin (KPCh), która została wymieniona celowo, aby obejść ograniczenia nałożonych przez ustawę o zagranicznych immunitetach państwowych (FSIA). FSIA ogranicza Amerykanom możliwość pozwania zagranicznych rządów. Prawnicy z Missouri mają nadzieję, że pozywając KPCh wraz z oficjalnym rządem, będą w stanie uniknąć przeszkód ze strony FSIA. Utrzymują oni również, że ich pozew spełnia pewne wyjątki FSIA, takie jak ten dotyczący działalności handlowej. Wyjątki dotyczące działalności handlowej są również wykorzystywane w co najmniej dwóch innych prywatnych pozwach przeciwko Chinom. Kancelaria prawna zaangażowana w jeden z tych procesów pozytywnie oceniła wysiłki podejmowane przez stan Missouri.

“Ta skarga Prokuratora Generalnego stanu Missouri pokazuje ważność naszych pozwów zbiorowych przeciwko Chińskiej Republice Ludowej, KPCh i innym podmiotom”, powiedział Jeremy Alters z Grupy Prawnej Berman. “naszym celem jest pociągnięcie do odpowiedzialności Chin, KPCh i innych podmiotów za to straszne zło do którego doprowadzili. Naprawimy tą sytuację, zrobimy to w sądzie i zrobimy to razem”.

Pozew wzywa oskarżonych do “zaprzestania angażowania się w rażąco niebezpieczne działania, zwrotu kosztów poniesionych przez stan w celu złagodzenia skutków pandemii oraz wypłacenia odszkodowania dla stanu oraz innych odszkodowań”. W Stanach Zjednoczonych, gdzie wielu ustawodawców, zwłaszcza republikanów, próbuje pociągnąć do odpowiedzialności autorytarne chińskie państwo, nasilił się bunt przeciwko Chinom. Senator Tom Cotton (R-Ark.) posunął się do wysunięcia propozycji zmian legislacyjnych, które zmieniłyby FSIA tak aby ułatwić Amerykanom pozwanie Chin.

“Uciszając lekarzy i dziennikarzy, którzy próbowali ostrzec świat przed koronawirusem, Komunistyczna Partia Chin pozwoliła, aby wirus szybko rozprzestrzenił się na całym świecie…Ich decyzja o zatuszowaniu wirusa doprowadziła do tysięcy niepotrzebnych ofiar i nieopisanych strat ekonomicznych”, powiedział Cotton w swoim oświadczeniu.  “Pociągnięcie chińskiego rządu do odpowiedzialności za szkody które wyrządził jest ze wszech miar słuszne”.

Luis Miguel thenewamerican.com opracowanie Maciej Rozwadowski

2020-04-21 06:22 (PAP) Włochy/Hotel w kurorcie pozwał ministerstwo zdrowia Chin

Właściciele hotelu w górskim kurorcie Cortina d’Ampezzo na północy Włoch pozwali ministerstwo zdrowia Chin za straty poniesione z powodu epidemii koronawirusa. Chińskiemu resortowi zarzucają, że z opóźnieniem zawiadomił Światową Organizację Zdrowia o wirusie.

Na drogę sądową przeciwko resortowi zdrowia w Pekinie wystąpił jeden z najbardziej prestiżowych i eleganckich hoteli w Wenecji Euganejskiej, otwarty od początku XIX wieku.

Kiedy we Włoszech doszło do fali zakażeń, także ten hotel, pełen gości i z kompletem następnych rezerwacji w środku sezonu zimowego, został zamknięty. Wszystkie miejsca były w nim zajęte z wyprzedzeniem także w związku z zapowiadanymi na drugą połowę marca zawodami narciarskiego Pucharu Świata.

Pełnomocnik zarządzającej nim firmy mecenas Marco Vignola złożył pozew w sądzie w mieście Belluno. W wypowiedzi dla agencji ADNKronos powiedział, że przyspieszone zamknięcie hotelu doprowadziło do “katastrofalnych konsekwencji”, także dlatego, że konieczne było natychmiastowe zwolnienie całego personelu i anulowanie kontraktów na dostawy.

“Gdyby informacje z Chin nadeszły na czas, włoski rząd mógłby zdążyć z podjęciem decyzji o krokach ochronnych”- twierdzi adwokat. W pozwie zażądał “przyznania się przez Ministerstwo Zdrowia Chińskiej Republiki Ludowej do odpowiedzialności za to, że nie zawiadomił we właściwym czasie Światowej Organizacji Zdrowia o szerzeniu się wirusa i jego śmiertelnych skutkach na przełomie listopada i grudnia 2019 roku”. Ponadto adwokat zarzucił władzom chińskim , że nie wprowadziły od razu kontroli w halach odlotów na tamtejszych lotniskach.

Jak wyjaśnił pełnomocnik, jego klienci domagają, aby strona chińska przyznała, że brak takich działań “uniemożliwił ponad wszelką wątpliwość państwu włoskiemu podjęcie natychmiastowych kroków dotyczących porządku publicznego i stanu sanitarnego, które na pewno zredukowałyby trudności i negatywne konsekwencje Covid-19”.

W Polsce prawdopodobnie nic z tego rodzaju powództwa nie będzie, bo w ten kraj sądy przyjmują, że obce państwo korzysta z immunitetu jurysdykcyjnego. Immunitet państwa obcego i jego najwyższych organów nie jest wprawdzie uregulowany w prawie polskim. Mimo braku stosownej regulacji  w prawie polskim Sąd Najwyższy jednoznacznie wykluczył, jako sprzeczną z zasadą suwerenności państwa, możliwość rozpoznawania przez sądy polskie spraw przeciwko obcemu państwu, jeżeli wyraźny przepis prawa międzynarodowego nie stanowi inaczej. Obecnie Sąd Najwyższy nadal przyjmuje istnienie immunitetu jurysdykcyjnego państwa obcego i jego najwyższych organów. Sąd Najwyższy przyjął pełny immunitet jurysdykcyjny państwa obcego wywodzony z zasady suwerenności państw jako podmiotów prawa międzynarodowego. 

Czyli lipa, chociaż kto wie co się zdarzy w przyszłości… Może znajdzie się chętny do podjęcia wyzwania. Chętnie połączę siły z kimś kto miałby na taki spor chęć. Nawet już wysłałem wezwanie do komunistycznej partii Chin.