Pochodzenie chińskiej zarazy – raport agencji wywiadu z grupy “Five Eyes” wskazuje na chińskie laboratorium w Wuhan

W wydanym w tym tygodniu sensacyjnym oświadczeniu prezydent Trump stwierdził, że widział dowody potwierdzające, iż atakujący świat #koronawirus pochodzi z laboratorium biologicznego Wuhan, które podlega coraz ściślejszej kontroli. “Tak, mam. Tak, mam” – odpowiedział Trump na pytanie, czy widział dowody na to, że wirus pochodzi z laboratorium Wuhan, poinformował Daily Mail (dailymail.co.uk).

Ten sam artykuł donosi, że wyciek dokumentacji wywiadowczej kooperujących ze sobą agencji wywiadowczych grupy Five Eyes, tj. USA, Kanady, Wielkiej Brytanii, Australii i Nowej Zelandii pokazuje, że “agencje mają dowody, iż wirus został uwolniony z Wuhan Institute of Virology”.

Twierdzenie to znajduje się w abstrakcie artykułu, przedstawionym w formie pogrubionej czcionki bezpośrednio pod nagłówkiem. Czytelnicy muszą zagłębić się w raport gazety, aby przekonać się, że agencje wywiadowcze nie zgadzają się co do tego punktu. “Dokumentacja wskazuje na pewien brak zgody między agencjami Five Eyes dotyczącego tego, czy wirus pochodzi z laboratorium Wuhan, czy ze źródeł naturalnych”, przyznała Daily Mail, cytując gazetę Telegraph. Oficjalnie Biuro Dyrektora Wywiadu Narodowego Stanów Zjednoczonych wydało w dniu 30 kwietnia oświadczenie o pochodzeniu wirusa (dni.gov).

“Cała Wspólnota Wywiadowcza (IC) konsekwentnie udziela kluczowego wsparcia amerykańskim decydentom i osobom reagującym na wirus COVID-19, który pochodzi z Chin. Wspólnota Wywiadowcza zgadza się również z szerokim konsensusem naukowym, że wirus COVID-19 nie został wytworzony przez człowieka ani zmodyfikowany genetycznie”, twierdzi DNI.

W oświadczeniu kontynuowano: “Podobnie jak w przypadku wszystkich kryzysów, eksperci Wspólnoty reagują gwałtownym wzrostem zasobów i opracowują krytyczne dane wywiadowcze dotyczące kwestii istotnych dla bezpieczeństwa narodowego USA. IC będzie nadal skrupulatnie badać pojawiające się informacje i dane wywiadowcze w celu ustalenia, czy epidemia rozpoczęła się w wyniku kontaktu z zakażonymi zwierzętami, czy też była wynikiem wypadku w laboratorium w Wuhan”. Daily Telegraph z Sydney w Australii wydaje się być gazetą, w której przeważają szczegóły dotyczące przecieku dokumentacji wywiadowczej. W raporcie wywiadowczym, jak mówi artykuł, przytoczono “badanie przeprowadzone w 2013 r. przez zespół badaczy, którzy zebrali próbkę kału nietoperzy podkowiastych z jaskini w prowincji Yunnan w Chinach, która wykazała zawartość 96,2% wirusa identycznego z SARS-CoV-2, który jest źródłem COVID-19”.

Praca ta, jak i inne rzekomo cytowane w raporcie wyszczególniającym badania nad koronawirusami pałeczkowymi, były przez lata publikowane publicznie w recenzowanych czasopismach i dzięki temu były dostępne do wglądu i komentarza dla badaczy zainteresowanych tą tematyką z całego świata. Pokusa, by media, a potencjalnie także agencje wywiadowcze, sugerowały, że badania te były prowadzone potajemnie ze złymi intencjami, przesłania oczywistą prawdę – wnioski wyciągnięte przez badaczy, pokazujące  iż pałeczki koronawirusów nadal stanowią wyraźne i niebezpieczne źródło zakażenia ludzi powinny były zostać potraktowane jako poważne ostrzeżenie na lata przed obecnym wybuchem pandemii. Gdyby organy ds. zdrowia publicznego były bardziej świadome tych danych i działały prawidłowo już w 2015 lub 2016 r., kiedy to znaki ostrzegawcze były już powszechnie dostępne, można byłoby uniknąć obecnego kryzysu.

Dotyczy to zarówno władz odpowiedzialnych za zdrowie publiczne w Chinach, jak i w Stanach Zjednoczonych, zwłaszcza że finansowanie badań w tym zakresie zostało częściowo zapewnione przez amerykańskie agencje rządowe. Po części fundusze, w wysokości prawie 4 milionów dolarów, pochodziły z amerykańskich Narodowych Instytutów Zdrowia (NIH). Należy o tym pamiętać, biorąc pod uwagę, że National Institute of Allergy and Infectious Diseases (NIAID) jest częścią NIH, a NIAID jest kierowany przez dr Anthony’ego Fauci. Człowiek ten w dużej mierze uważany za główny autorytet w grupie zadaniowej administracji D. Trumpa zajmującej się koronawirusem. Mówiąc wprost, podatnicy płacili Fauciemu i jego współpracownikom oraz stowarzyszonym z nim agencjom miliardy dolarów rocznie za zwrócenie uwagi na zagrożenia dla zdrowia publicznego i powstrzymanie ich. Prace finansowane przez te agencje w Chinach zapewniały wczesne ostrzeganie o możliwości wybuchu epidemii SARS.

Ale oto jesteśmy, cierpimy z powodu pandemii oraz jesteśmy zmuszani do aresztu domowego jak i gospodarczej zagłady. Dzieje się to na polecenie tych samych organów zdrowia publicznego, które nie zauważyły alarmujących informacji pochodzących z chińskich laboratoriów. Czy kiedykolwiek doszło do bardziej spektakularnej i śmiertelnej porażki rządowej biurokracji niż ta? Dokumentacja Five Eyes, jeśli te raporty są dokładne, może mieć rację: możliwe jest, że wirus wydostał się z laboratorium w Wuhan. Takie incydenty są rzadkie, ale nie są niemożliwe. Inni eksperci zastanawiali się, czy uwolnienie tego czynnika chorobotwórczego było celowe (thenewamerican.com).

Ale prawdziwy sensacyjny fakt pozostaje faktem: nasi tak zwani eksperci w rządowych agencjach zdrowia publicznego powinni byli się tego spodziewać. Płacili za badania i ich wyniki, a także za ostrzeżenia naukowców prowadzących prace. Krytyczne informacje były dostępne dla wszystkich.

Oni zawiedli na całej linii i teraz świat płaci za to niepowodzenie wysoką cenę, przy czym zdecydowanie zbyt wiele osób płaci za tą porażkę cenę najwyższą.

(źródło thenewamerican.com opracowanie Maciej Rozwadowski)

2020-05-03 20:07 (PAP) USA/Pompeo: jest wiele dowodów, że koronawirus pochodzi z laboratorium w Wuhan

Jest wiele dowodów na to, że koronawirus pochodzi z laboratorium w chińskim Wuhan – powiedział w niedzielę sekretarz stanu USA Mike Pompeo. Amerykański wywiad informował w czwartek, że Sars-CoV-2 nie został stworzony przez człowieka.

“Mogę powiedzieć, że istnieje wiele dowodów na to, że to (koronawirus) pochodzi z laboratorium w Wuhan” – stwierdził Pompeo w rozmowie w telewizji ABC. Zastrzegł, że wywiad powinien kontynuować badania w tej sprawie, “byśmy mieli pewność”.

Pompeo dodał, że “Chiny mają historię prowadzenia niezgodnych z normami laboratoriów”. “Nie po raz pierwszy słyszymy, że świat jest narażony na wirusy w wyniku błędów w chińskich laboratoriach” – powiedział.

Wywiad USA ustalił, że koronawirus nie został stworzony przez człowieka, ani nie jest owocem modyfikacji genetycznej; bada jednak nadal, czy pochodzi od zakażonych zwierząt lub jest wynikiem wypadku w chińskim laboratorium – podało w czwartek biuro dyrektora wywiadu USA.

“Wspólnota wywiadu zgadza się z powszechnym konsensusem naukowców, że wirus wywołujący Covid-19 nie został stworzony przez człowieka lub zmodyfikowany genetycznie” – głosi komunikat wywiadu.

Agencja Associated Press zwracała uwagę, że ośrodek koordynujący pracę wszystkich amerykańskich służb wywiadowczych wydał ten komunikat w okresie, w którym prezydent Donald Trump i jego obóz propagują tezę, że nowy wirus został stworzony w chińskim laboratorium.

Mam nieodparte wrażenie, że w sprawie pochodzenia koronawirusa, który sparaliżował świat, toczą się jakieś zmagania i to w ośrodkach wywiadowczych na całym świecie, a w szczególności w USA. Zupełnie mnie to nie dziwi, bo konsekwencje ustalenia faktu, że ten wirus powstał i uciekł z chińskiego laboratorium mogą być bardzo poważne.

Komuniści z Chin będą podejmowali bardzo daleko idące działania aby pod żadnym pozorem nie stało się dla opinii światowe jasne, że to oni wypuścili ten syf na cały świat. Mimo wszystko komuniści z Chin nie mają jeszcze takiej siły, aby oficjalnie powiedzieć – to my, ale nic nam nie zrobicie. Wciąż jeszcze świat może narobić im kłopotów.

Liczę na to, że jednak prawda zostanie oficjalnie ogłoszona. Póki, jak czytam co nam ogłaszają poważne państwa, to są dowody, że ten wirus jest z laboratorium w Chinach, ale nie powstał za sprawą człowieka. Moim zdaniem trzeba cierpliwie poczekać, może i ta druga sprawa zostanie wyjaśniona nieco lepiej. Dla Polski też to ma niebagatelne znacznie.

Aby było przejrzyście jeszcze jedna uwaga. Mam nadzieję, że rozumiecie, że pomiędzy twierdzeniem administracji USA, że wirus pochodzi z laboratorium w Wuhan, a tym co twierdzi wywiad, że koronawirus nie został stworzony przez człowieka – nie ma sprzeczności? To dwie odmienne od siebie informacje.