Narodowe Stowarzyszenie Strzeleckie Ameryki wspiera organizację “Powstrzymać wilki” w Colorado

Kolejnym powodem aby zostać dożywotnim członkiem National Rifle Association (NRA), jest fakt, że wspiera on myśliwych i ugrupowania myśliwskie, takie jak “Koalicja na rzecz Powstrzymania Wilka w Kolorado” (CSWC – stopthewolf.org). Jako długoletni mieszkaniec Kolorado, jestem dumny, że w tym tygodniu NRA Institute for Legislative Action (NRA-ILA) wykorzystał swoją “siłę ognia” aby wesprzeć CSWC w powstrzymaniu przymusowego wprowadzania do Kolorado nierodzimych wilków szarych z powodu ekstremistycznej inicjatywy zwolenników praw zwierząt, która została zgłoszona pod głosowanie planowane na dzień 3 listopada br. Jako największa organizacja wspierana przez myśliwych w Ameryce, NRA wysyła wiadomość do myśliwych, niezależnie od tego czy mieszkają w Kolorado czy nie, że zaangażowanie się w to zagadnienie jest krytyczne dla przyszłości polowań i ochrony przyrody.

“Walka o prawa myśliwych i każdego przestrzegającego prawa obywatela jest tym dla czego istniejemy”, powiedziała Erica Tergeson, dyrektor ds. polityki łowieckiej NRA-ILA. “Dlatego też jesteśmy dumni, że możemy współpracować z koalicją Kolorado aby ujawnić fakty na temat tego, że dopuszczenie do rozprzestrzenienia się wilków na terenach publicznych stanu jest bardzo złym pomysłem”. Jak być może słyszeliście, inicjatywa głosowania ma na celu zmuszenie do uwolnienia nierodzimych szarych wilków na terenach publicznych w Kolorado. Colorado Parks and Wildlife (CPW), państwowa agencja ds. zarządzania dziką fauną i florą, jest obecnie całkowicie przeciwna tej inicjatywie. W rzeczywistości CPW już w 2016 roku przyjęła rezolucję sprzeciwiającą się wprowadzeniu wilka. Gubernator stanu John Hickenlooper podpisał również, wraz z innymi  gubernatorami zachodnich stanów, list przeciwko wpuszczeniu wilków do Kolorado.

Jeśli wilki szare znajdą sprzyjające warunki w Kolorado, ucierpi nie tylko dzika przyroda, zwierzęta hodowlane, zwierzęta domowe, ludzie i same wilki ale także reszta Zachodu. To siedlisko wilka szarego znajduje się w Parku Narodowym Yellowstone. Koalicja na rzecz powstrzymania wilków w Kolorado ma nadzieję, że uda się zablokować inicjatywę ekstremistów w zakresie praw zwierząt, zmierzającą do wprowadzania nierodzimych drapieżników ze szczytu łańcucha pokarmowego do tego stanu.

Widząc to już wcześniej, gdy ekstremiści praw zwierząt dostali pod głosowanie temat wiosennego sezonu polowań na niedźwiedzie w Kolorado, współprzewodniczący CSWC Denny Behrens i Scot Oliver zaczęli organizować CSWC już w grudniu 2018 roku, aby stworzyć lokalny ruch mający na celu edukację mieszkańców na temat niebezpieczeństw związanych z wprowadzaniem wilków. “Teraz, z NRA-ILA w drużynie, jesteśmy bardziej niż kiedykolwiek zmotywowani aby naświetlać niektórym ludziom problem i aby dowiedzieli się faktów o tym dlaczego wprowadzanie wilków do Kolorado jest złe nie tylko dla mieszkańców stanu ale także dla zwierząt domowych, inwentarza żywego i dzikiej przyrody, jak również dla samych wilków”, powiedział Behrens w oficjalnym komunikacie potwierdzającym wsparcie NRA-ILA. W wywiadzie uzupełniającym Behrens powiedział mi, jak bardzo był podekscytowany dołączeniem do koalicji przez NRA, częściowo dlatego, że pomoże to strzelcom z Kolorado w uświadomieniu sobie, że wprowadzenie wilka to ogromny problem. “I jest to nie tylko sprawa Kolorado a kwestia dotycząca całego Zachodu”.

Wiadomo też, że wilki, które ekstremiści praw zwierząt próbują wprowadzić m.in. w Kolorado, ale również w innych stanach zachodnich, są niezwykle niszczycielskie dla wszystkich populacji zwierząt kopytnych. I to zostało już udowodnione. Ma to nie tyle wpływ na szkody jakie wyrządzają one przemysłowi hodowlanemu, co w wielu przypadkach prowadzi do tego, że rolnicy i hodowcy muszą otrzymać od państwa odszkodowanie za duże straty co pociąga za sobą kolejne koszty. Pieniądze te mogłyby w innych okolicznościach zostać przeznaczone na pozostałe ważne projekty związane z zarządzaniem dziką przyrodą. Pomija się również fakt, że wilki przenoszą patogeny, które są szkodliwe i mogą być śmiertelne dla dzikiej przyrody, inwentarza żywego, zwierząt domowych i ludzi (stopthewolf.org).

Wilki szare, które są większe niż jakiekolwiek rodzime wilki żyjące kiedykolwiek  w Kolorado, nie mają trudności z zagryzieniem łosia takiego jak te w Rocky Flats National Wildlife Refuge. Łosie nie są dla nich wyzwaniem, a jelenie czy muły, które już walczą wilczą populacją, nie mają żadnych szans.

Aby zrozumieć zaistniałą sytuację wystarczy spojrzeć na Yellowstone National Park (YNP), gdzie te same kanadyjskie wilki szare zostały wprowadzone w 1995 roku i od tego czasu zdziesiątkowały populacje dzikiej fauny. Zanim wilki zostały wpuszczone do YNP, co roku polowałem na łosie w Montanie. Jadąc przez Yellowstone planowałem rozpocząć polowanie jeszcze w porze dziennej, aby móc uchwycić na zdjęciach byka w rui. To było niesamowite, ile łosi można było wtedy fotografować i filmować. Ostatni raz polowałem w Montanie kilka lat temu, po drodze do Montany przejechałem przez YNP przy świetle dziennym a następnie jadąc z powrotem już późnym wieczorem i nie widziałem ani jednego łosia. Wilk szary jest znacznie większy niż jakikolwiek inny wilk, który kiedykolwiek żył w kontynentalnych 48-u stanach, co sprawia, że jest bardzo skuteczny w zabijaniu dużych zwierząt aż do łosia włącznie. A właśnie łoś jest zwierzęciem w przypadku którego przywrócenie stabilnej i dającej możliwość polowania populacji kosztowało w Kolorado mnóstwo wysiłku. 

Przewidując nadchodzące w nieunikniony sposób problemy z wilkami, które według działaczy na rzecz ochrony dzikich zwierząt w naturalny sposób wystąpią również w Kolorado, CPW ma już plan działania w celu rozwiązania problemu kolonizacji wilków w stanie. Starając się nie pogorszyć sytuacji, podczas 39-tego posiedzenia Rad Komisarzy Hrabstwa Kolorado również sprzeciwiono się wprowadzeniu wilka (stopthewolf.org).

Dobrze jest widzieć, że zarówno lokalne jak i krajowe grupy myśliwych łączą swoje siły w celu wspierania profesjonalnej ochrony przyrody w Kolorado, a nie ograniczają się tylko do “profesjonalnej ochrony” urny wyborczej. Organizacja non-profit – Colorado Stop the Wolf Coalition – przygotowała internetową petycję, którą można podpisać, aby powstrzymać wprowadzanie wilków do stanu.

(źródło nrahlf.org opracowanie Maciej Rozwadowski)

Mnie niepokoi postawa Polskie Związku Łowieckiego wobec problemu wilków w Polsce. Może jakoś specjalnie nie śledzę poczynań PZŁ w tej sprawie, ale oczekiwałbym aby samo to do mnie docierało, że PZŁ mówi, pisze, przekonuje, że należy znieść ochronę gatunkową wilków. Niestety PZŁ wciąż mentalnie jest w odwrocie. Nie zajmuje stanowiska, bo ekolodzy będą krzyczeć, że myśliwi chcą strzelać do wilków. Musicie panowie myśliwi zrozumieć, że cokolwiek nie powiecie i nie napiszecie – będzie to przez ekstremistów oprotestowane na przeróżne sposoby. Nie należy zwracać na to uwagi.

Moim zdaniem wilki w Polsce zaczynają być problem i trzeba prowadzić w tym zakresie edukację. Niestety w miejsce edukacji prowadzonej przez myśliwych są fanatycy ekologiczni, bardzo agresywni werbalnie w swej postawie wobec osób domagających się poddania wilków gospodarce łowieckiej. Do tego stopnia mają ci nieszczęśliwi ludzie problemy z emocjami, że w dyskusji o problemie wilków życzą ludziom innym śmierci – “sam się odstrzel” – tak wiele razy do mnie pisali, gdy postulowałem wprowadzenie odstrzału wilków. Bardzo ładnie w artykule są ci smutni ludzie określeni – ekstremiści na rzecz praw zwierząt.

No więc przedstawiam wzorzec postępowania z USA, wzorzec dla myśliwych. Przestańcie trząść się ze strachu i zacznijcie odważnie mówić, pisać o potrzebie zniesienia ochrony gatunkowej wilków. Wydajcie trochę pieniędzy na edukację, na materiały promocyjne, na reklamę, na cokolwiek jeszcze, aby łagodnie, spokojnie przekonywać, że nadmierna ilość wilków to poważne szkody w środowisku dzikich zwierząt.