Propaganda rządowej TVP nadaje: “broń czarnoprochowa zabija Polaków”

W całości za autorem kapitalnego bloga hoplofobia.info:

PiSowska telewizja wyemitowała kuriozalny, urągający wszelkim zasadom rzetelnego dziennikarstwa reportaż dotyczący broni czarnoprochowej (“Alarm!”, 20/05/2020). Zaraz na wstępie twórcy tego prymitywnego gniota uraczyli widzów takim oto stwierdzeniem, cytuję:

Ludzie giną od kul wystrzelonych z broni, którą legalnie można kupić w internecie.

Postanowiłem zrobić risercz i sprawdzić, ilu Polaków faktycznie zginęło w wyniku zabójstwa z udziałem rewolwerów cp na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat.

W toku moich poszukiwań okazało się, że tych incydentów jest tak mikroskopijnie mało, iż nie ma sensu nawet komentować zjawiska. Aby pójść zatem na rękę troglodytom od hoplofobicznej propagandy z Woronicza, sztucznie rozdymałem wolumen zdarzeń o następujące kategorie:

– usiłowania zabójstw;
– niebezpieczne dla zdrowia i życia wypadki;
– śledztwa umorzone (brak sprawcy);
– tajemnicze zgony, co do których nie udało się ustalić przyczyn;

Wykluczyłem natomiast wszystkie sfinalizowane samobójstwa (7) oraz przypadki defensywnego użycia broni (3).

Oto rezultaty:

W OKRESIE 01/2006-05/2020 UDAŁO MI SIĘ ZIDENTYFIKOWAĆ ZALEDWIE OSIEMNAŚCIE (18) NIESAMOBÓJCZYCH POSTRZELEŃ Z BRONI CZARNOPROCHOWEJ, które zakończyły się śmiercią lub poważnym zranieniem człowieka.

Średnio wychodzi więc 1.2 zabójstwa/usiłowania/postrzelenia w roku.

Dla formalności: powyższy eksperyment nie ma oczywiście charakteru naukowego ani nie aspiruje do miana systematycznego badania. Policja też nie prowadzi statystyk przestępstw z rozbiciem na broń cp. Jednakże nawet jeśli założyć, że pominąłem większość przypadków i potroić liczbę zdarzeń, to w dalszym ciągu będziemy mieli do czynienia z nieistniejącym problemem – medialną kreacją.

I jeszcze tylko uwaga odnośnie zwiększonej częstości występowania postrzeleń w ostatnich latach w stosunku do okresu wcześniejszego. Otóż niekoniecznie musi to oznaczać rzeczywistą zmianę. Podejmując się historycznej rekonstrukcji statystyk w oparciu o relacje medialne, zawsze trzeba brać poprawkę na fakt, że w miarę zbliżania się do teraźniejszości częściej będziemy napotykać na spiętrzenia incydentów. Dzisiaj niegroźny wystrzał z rewolweru cp ma szansę na uwiecznienie w internetowych archiwach, choćby jakiegoś lokalnego portalu, czego nie da się już powiedzieć o bardziej odległej przeszłości. Wszelkie zaobserwowane trendy wzrostowe należy zatem interpretować z ostrożnością, gdyż mogą być one jedynie statystycznym artefaktem.

Przypominam, co pisałem kilka lat temu, analizując inny materiał TVP o broni palnej: “Budynek przy Woronicza należy zburzyć łącznie z fundamentami, zaś ziemię pod nim wypalić.”

Podtrzymuję tę opinię.

LINKI DO ŹRÓDEŁ:

2006 – zabójstwo – Czerwionka-Leszczyny – mężczyzna zastrzelił żonę: nowiny.pl

2009 – zabójstwo – las w pobliżu południowej obwodnicy Bydgoszczy – postrzelony kierowca tira z poderżniętym gardłem: polskatimes.pl

2014 – próba popełnienia samobójstwa poprzez sprowokowanie strzelaniny z policją: faktykaliskie.pl

2016 – zabójstwo wspólnika od nielegalnych interesów: lovekrakow.pl

2017 – usiłowanie zabójstwa – sklep mięsny w centrum Zabrza, sprawca strzelił ekspedientce w brzuch: wolnosc24.pl

2017 – przypadkowe postrzelenie kierowcy, śledztwo umorzono: tvn24.pl

2017 – postrzelenie w nogę, śledztwo umorzono: kujawskopomorskie.naszemiasto.pl

2017 – zabójstwo żony i samobój podczas obławy: dziennikpolski24.pl

2018 – tajemnicze postrzelenie: polsatnews.pl

2018 – zabójstwo – park przy ul. Głowackiego w Olsztynie – zastrzelony 89-letni emerytowany lekarz: tvp.info

2018 – zabójstwo, znowu park w Olsztynie: se.pl

2018 – usiłowanie zabójstwa: dziennikwschodni.pl

2018 – zabójstwo matki: zyciesokolowa.pl

2018 – zabójstwo w Gdańsku: dziennikbaltycki.pl

2019 – zabójstwo kobiety z Ukrainy w Gorzowie Wlkp: gorzow.tvp.pl

2019 – usiłowanie zabójstwa siostrzeńców: gazetakrakowska.pl

2019 – usiłowanie zabójstwa w szkole: polsatnews.pl

2020 – zabójstwo kobiety w Legnicy: wiadomosci.radiozet.pl

No i to by było na tyle w sprawie propagandowego programu z TVPis. Co tu więcej pisać można? Nic. Jest pozamiatane. Oczywiście kto chce wierzyć w bajki, manipulacje, motywowane strachem, ten oczywiście wierzył w nie będzie. Tu nic się nie zmieni. Ludzie posługujący się rozumem mają do dalszych dyskusji argumenty.

Jeszcze kilka zdań o projektowanej przez socjalistyczny rząd PiS ustawie.

Takie myśli różne, w większości usłyszane. Kolega mówi do mnie, że socjalistyczny rząd PiS szczuje na broń cp aby łaskawie odpuścić nieco ale w zamian za to nałożyć jeszcze większy kaganiec na wszystko inne co strzela. Projektowana ustawa jest wypełnieniem wszystkich pragnień, marzeń i myśli autorów dyrektywy Bieńkowskiej. Tyle, że w polskiej ustawie będzie jeszcze więcej zakazów, jeszcze mocniejsze sankcje i jeszcze mniej wyjątków.

Takie coś zrobią nam towarzysze z PiS. Będę nas okradać z naszych praw po kawałku. Zabiorą wszystko ale nie wszystko naraz. CP będzie zakazana to kwestia czasu. To stara zasada stosowana przez wszystkich tyranów. Powoli przyzwyczajają poddanych do bardziej zaciśniętej obroży, krótszej smyczy i nowszego kagańca.

Wiecie co jeszcze mi przyszło do głowy. Piszcie w internetach, że Duda przegra wybory, właśnie za to, że PiS chce nas definitywnie okraść z prawa do broni. Kolejna dość poważna grupa wyborców z rodzinami będzie zdeklarowana aby na pana  Dudę nie zagłosować. Jest nas niemało, jestem pewny, że znacznie więcej niż sto czy dwieście tysięcy.

Pamiętajcie proszę o wsparciu Fundacji Trybun.org.pl. W tym niestabilnym czasie wsparcie spada chociaż poczytalność bloga rośnie. Taka to dziwna zależność. Aktualnie Fundacja potrzebuje środków na opłacenie usług księgowych za sporządzenie bilansu. Jeszcze kasy na to nie uzbierałem.