Wycofanie części wojsk US Army z Niemiec, niektórzy żołnierze przyjadą do Polski

2020-06-05 23:23 (PAP) “Der Spiegel”: Trump planuje wycofać z Niemiec od 5 do 15 tys. żołnierzy USA

Prezydent USA Donald Trump planuje wycofać z Niemiec do jesieni od 5 tys. do 15 tys. amerykańskich żołnierzy – poinformował w piątek na swoim portalu “Der Spiegel”. O planach wycofania 9,5 tys. wojskowych pisał wcześniej Reuters oraz “Wall Street Journal”.

Niemiecki “Spiegel” łączy sprawę z niezadowoleniem w Waszyngtonie z polityki kanclerz RFN Angeli Merkel, która odmówiła w czerwcu przyjazdu na szczyt G-7 w amerykańskiej stolicy.

Spotkanie szefów państw i rządów najbardziej uprzemysłowionych krajów świata odbędzie się prawdopodobnie we wrześniu; wcześniej Trump chciał, by miało ono miejsce w Białym Domu pod koniec czerwca. Przełożono je, gdy Merkel zastrzegła, że w tym terminie z powodu epidemii koronawirusa nie pojedzie do Waszyngtonu.

Niemiecki dziennik pisze, że o sprawie wycofania części wojsk USA z Niemiec nie został poinformowany rząd w Berlinie.

Dziennik “Wall Street Journal” napisał w piątek, że prezydent Trump polecił Pentagonowi do września wycofać z Niemiec 9,5 tys. amerykańskich żołnierzy.

Część z nich miałaby zostać skierowana do Polski oraz do innych krajów sojuszniczych Stanów Zjednoczonych – podał Reuters, powołując się na anonimowe źródło w administracji USA.

Agencja Reutera pisze też, że część amerykańskich wojskowych ma zostać skierowanych bezpośrednio do USA.

Kontyngent żołnierzy amerykańskich stacjonujących na stałe w Niemczech ma zostać zmniejszony z ponad 34 tys. do 25 tys. Według “WSJ” będzie to maksymalna łączna liczba żołnierzy USA przebywających w Niemczech na stałe oraz rotacyjnie.

“WSJ” oraz Reuters swoje doniesienia opierają na anonimowych źródłach w amerykańskim rządzie. Pentagon i Biały Dom do tej pory ich oficjalnie nie potwierdziły. (PAP)

2020-06-05 21:52 (PAP) Reuters: część wycofywanych z Niemiec wojsk USA będzie skierowana do Polski (opis)

Część z 9,5 tys. wycofywanych z Niemiec amerykańskich żołnierzy zostanie skierowana do Polski oraz innych krajów sojuszniczych Stanów Zjednoczonych – poinformował w piątek Reuters, powołując się na źródło w administracji USA.

Agencja pisze też, że część amerykańskich wojskowych ma wrócić z Niemiec do USA.

Wcześniej w piątek dziennik “Wall Street Journal” napisał, że prezydent USA Donald Trump polecił Pentagonowi do września wycofać z Niemiec 9,5 tys. amerykańskich żołnierzy. Informację o tym podał również Reuters.

Tym samym kontyngent żołnierzy USA stacjonujących na stałe w Niemczech ma zostać zmniejszony do 25 tys. Według “WSJ” będzie to maksymalna łączna liczba żołnierzy USA przebywających w Niemczech na stałe oraz rotacyjnie. Dziennik przypomina, że zdarzało się, że w RFN momentami stacjonowało nawet ponad 50 tys. amerykańskich wojskowych.”WSJ” i Reuters informują, że dokument o wycofaniu części żołnierzy USA z Niemiec podpisał prezydencki doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Robert O’Brien.

Reuters pisze, że decyzja Waszyngtonu “to rezultat miesięcy pracy” przewodniczącego kolegium szefów sztabów sił zbrojnych USA generała Marka Milleya. Dyskusje dotyczące wycofania wojsk z Niemiec trwały w amerykańskiej administracji od września ub.r. – pisze “WSJ”. Krok ten “przypada na okres napięć w relacjach między USA i Niemcami” – zauważa.

“WSJ” oraz Reuters swoje doniesienia opierają na anonimowych źródłach w amerykańskim rządzie. Pentagon i Biały Dom do tej pory ich oficjalnie nie potwierdziły.

Co powiecie o tej wiadomości? Moim zdaniem to dobra informacja. Dobra, że więcej żołnierzy US Army trafi do Polski. Nie będę opowiadał o wielkich sprawach. Dla mnie wojsko amerykańskie to nieustannie gwarant istnienia naszego państwa. Niestety Polska zamiast się rozwijać, bogacić, wzmacniać swoją armię tak jak tego byśmy chcieli, nurza się w parszywym socjalizmie tracąc czas. Trzeba czekać aż się coś Polakom zmieni w głowach i zrozumieją, że socjalizm to zło i czas gdy na naszej ziemi stoi żołnierz amerykański powinniśmy przeznaczyć na przekształcanie się na wzór Ameryki. Na wzór ich wolności, ich praw, ich gospodarki, ich armii itp.

Pamiętajcie proszę o wsparciu Fundacji Trybun.org.pl. Dzięki waszemu wsparciu strona działa.