Policjant zastrzelił osobę podejrzewaną o kradzież paliwa – takie używanie broni nie zasługuje na pochwałę!

2020-06-28 11:18 (PAP) Małopolskie/ Śledztwo ws. śmiertelnego postrzelenia przez policjanta

Zakopiańska prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie śmiertelnego postrzelenia przez policjanta mężczyzny podejrzewanego o kradzieże paliwa. Do strzelaniny doszło w sobotę przed północą w Kościelisku – Kirach koło Zakopanego.

„W miejscowości Kościelisko-Kiry prowadzone były wczoraj po godz. 22 działania przez policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Zakopanem w związku ze zgłaszanymi tam wcześniej kradzieżami. Podczas tych działań padł strzał ze strony policjanta w kierunku jednego ze sprawców kradzieży. Niestety mężczyzna został ranny i zmarł pomimo udzielenia pierwszej pomocy przez funkcjonariuszy i reanimacji prowadzonej przez załogę pogotowia ratunkowego” – wyjaśnił w komunikacie przesłanym PAP w niedzielę rzecznik prasowy małopolskiej policji Sebastian Gleń.

Mężczyzna miał kilkakrotnie kraść paliwo z maszyn budowlanych zlokalizowanych właśnie w rejonie Kir w Kościelisku.

Na miejsce przyjechał prokurator, który prowadzi dalsze czynności. Ciało zastrzelonego zostało zabezpieczone do przeprowadzenia sekcji. Szczegółowe okoliczności tego zdarzenia ma wyjaśnić prokuratorskie śledztwo.(PAP)

Jak wiecie nie pochwalam strzelania do ludzi bez ważnego powodu, a moim zdaniem ważnym powodem nie jest to, ze ktoś jest podejrzewany o kradzież paliwa. Broń palna to argument ostateczny, przeważający – ultima ratio – i nie wolno używać tego narzędzia, tylko z tego powodu, że ktoś je posiada. Użycie broni może wiązać się z odebraniem komuś życia. Z tym nie ma żartów i nie wolno szafować życiem innych. To, że ktoś jest złodziejem nie oznacza, że zasługuje na śmierć i wolno do niego strzelać.

Zdaję sobie sprawę, że kompletnie nic z depeszy nie wynika, nie ma żądnych szczegółów co do okoliczności faktycznych. Wynika jednak to, że użyto broni palnej wobec kogoś kto mógł dopuścić się kradzieży paliwa. Za kradzież nie należy się kula, nawet jak ten kto kradł ucieka przed policjantem. Wiele razy pisałem, że dobra należy ważyć. Nie można bardziej cenić posłuszeństwa, nawet słusznym oczekiwaniom policjanta, niż ludzkiego życia. Gdy nie będzie takiej oceny, to w prawie za moment napiszą, że wszystko co powie dzielny policjant trzeba to wykonać, a jak nie to można użyć broni palnej. To prosta droga to tyranii.

Prawo, które pozwala strzelać do ludzi, którzy nie zagrażają zdrowi czy życiu innych to prawo zbrodnicze, nie należy takiego prawa wykonywać. Korzystanie z prawa nie uwalnia od odpowiedzialności za zło, które można komuś uczynić.

Moim zdaniem policjant powinien mieć takie same prawo do używania  broni jak obywatel. Niczym się nie różnimy i nie ma żadnego powodu aby uprzywilejowywać w tym zakresie zbrojne ramię państwa. Czy obywatel strzelając do złodziejaszka zostałby surowo ukarany? Jeżeli tak, to taką samą regułę należy stosować do policjanta.

Bardzo mi się nie podoba to co czytam w depeszy PAP i wcale nie usprawiedliwiam złodziejstwa. Gdyby pan złodziej zamachnął się na zdrowi czy życie policjanta, pierwszy będę chwalił tego, który w tej sytuacji strzelał. Domagam się jednak tylko tego aby ważyć, myśleć, rozumnie używać broni palnej i używać jej jako argument, którym może odebrać życie, a zatem tylko poważnych, wyjątkowych, szczególnych stacjach, a do tych moim zdaniem nie da się zaliczyć łapania gościa, który kradł paliwo.

2020-06-29 20:58 (PAP) Prokuratura Okręgowa przejęła śledztwo ws. śmiertelnego postrzelenia mężczyzny przez policjanta

Prokuratura Okręgowa w Krakowie przejęła śledztwo w sprawie śmiertelnego postrzelenia przez policjanta podejrzewanego o kradzież paliwa 27-latka. Śledztwo jest prowadzone pod kątem przestępstwa nieumyślnego spowodowania śmierci – poinformował w poniedziałek PAP rzecznik krakowskiej prokuratury Janusz Hnatko.

Do tragicznego zdarzenia doszło w minioną sobotę w godzinach nocnych w miejscowości Kościelisko-Kiry koło Zakopanego.

“Tego dnia, w wyniku uprzednich wielokrotnych informacji o kradzieżach paliwa w tym miejscu, funkcjonariusze policji, prowadzili czynności operacyjno-wykrywcze. Po zauważeniu w trakcie prowadzonych czynności mężczyzn, rozpoczęli pieszy pościg za nimi, w trakcie którego doszło do wystrzału z broni służbowej jednego z funkcjonariuszy policji, a wystrzał ten spowodował obrażenia głowy pokrzywdzonego, a w następstwie, pomimo udzielonej pomocy lekarskiej, jego zgon” – relacjonował rzecznik prokuratury.

Mimo szybkiej pomocy postrzelony mieszkaniec Mszany Dolnej zmarł.

Oględziny na miejscu prowadził początkowo prokurator z Prokuratury Rejonowej w Zakopanem. Z uwagi na to, że w zdarzeniu brali udział funkcjonariusze policji z zakopiańskiej komendy, na podstawie zarządzenia Prokuratora Regionalnego w Krakowie, dalsze czynności wykonywał prokurator z krakowskiej Prokuratury Okręgowej. Dokonał on oględzin miejsca zdarzenia i zabezpieczył niezbędne ujawnione na miejscu dowody, m.in. broń służbową, z której padł strzał.

“W sprawie tej są obecnie ustalani i przesłuchiwani świadkowie, a zabezpieczone dowody zostały przekazane do badań. Zwłoki pokrzywdzonego przekazano do Katedry Medycyny Sądowej w Krakowie, celem wykonania sekcji zwłok. Z uwagi na etap postępowania, obecnie nie udzielamy bliższych informacji w tej sprawie” – wyjaśnił prok. Hnatko.

Według policji, do kradzieży paliwa z maszyn budowlanych zlokalizowanych koło stadionu biathlonowego w Kościelisku-Kirach miało dochodzić kilkakrotnie.

Za nieumyślne spowodowanie śmierci człowieka grozi kara do pięciu lat więzienia. (PAP)