Z cyklu broń ratuje życie: sąsiad ze strzelbą uratował napadniętą rodzinę – kobietę, mężczyznę i 3-letnie dziecko

Do domu w mieście Rome (NY) włamał się mężczyzna mający na twarzy coś na wzór maski i dzierżący w ręku pistolet. Drogę wejścia wypracował sobie wyjmując klimatyzator z futryny okiennej. Po wejściu do pokoju, w którym znajdował się mężczyzna, kobieta i trzyletnie dziecko, uderzył kobietę kilka razy w głowę, a następnie zaczął przeszukiwać dom.

Sąsiad napadniętych zorientował się w sytuacji, wziął swoją strzelbę i wszedł do ich domu. W pewnym momencie skonfrontował się z podejrzanym, gonił go przez pomieszczenia domu aby na końcu oddać w jego stronę pojedynczy strzał. Nie było żadnych śladów świadczących o tym, że intruz został trafiony.

Napastnik uciekł z domu przez okno na drugim piętrze i był widziany jak biegnie w kierunku czekającego za domem SUV-a. Kolejna sąsiadka ścigała go i oddała kolejny strzał do podejrzanego.

Policja poinformowałą, że intruz odwrócił się w stronę sąsiada, a w tym czasie sąsiad oddał drugi strzał w stronę podejrzanego. Prawdopodobnie intruz nie został trafiony.

Ta rodzina miała wielkie szczęście, że ich sąsiad jest czujny i podjął wysiłek aby się uzbroić. Przychodzenie z pomocą innym, samemu nie będąc bezpośrednią ofiarą ataku, może być prawnie ryzykowne, ale biorąc pod uwagę sytuację jaka miała miejsce zachowanie sąsiada było prawidłowe i oczywiste.

Sąsiad miał to szczęście, że wymiana ognia była jednostronna gdyż mógł odnieść obrażenia gdyby napastnik odpowiedział ogniem. Popełnił jednak jeden potencjalnie krytyczny błąd, gdyż podjął pościg za podejrzanym gdy ten ratował się ucieczką z miejsca zdarzenia. Ten odważny człowiek mógł przecież natknąć się na grupę uzbrojonych przestępców czekających w SUV-ie. Ponadto, strzelanie do uciekającego podejrzanego może być potraktowana jako chęć odwetu a nie legalna samoobrona.

Pamiętaj, gdy zagrożenia zostanie zażegnane – odpuść. Wezwij spokojnie służby, podaj im jak najlepszy opis sytuacji i podejrzanego a potem pozwól im zająć się złapaniem złego gościa.

(źródło usacarry.com opracowanie Maciej Rozwadowski)

Każdy może uczestniczyć to co dzieje się na tej stronie wspierając Fundację Trybun.org.pl