Odcinek z cyklu broń ratuje życie czy “chrześcijanie” z RPA Biblię rzucili na ziemię i z karabinami w ręku walczyć o władzę w lokalnym kościele?

2020-07-11 20:14 (AP/PAP) RPA/ Pięć osób zginęło, ponad 40 aresztowanych w wyniku strzelaniny w kościele

Pięć osób zginęło, a sześć osób zostało rannych w wyniku strzelaniny w kościele w pobliżu Johannesburga. Aresztowano 40 osób – poinformowała w sobotę południowoafrykańska policja.

Do strzelaniny doszło w siedzibie południowoafrykańskiego Międzynarodowego Zielonoświątkowego Kościoła Świętości (International Pentecostal Holiness Church, IPHC) w Zuurbekom. Jak wynika z opublikowanego oświadczenia, policja i wojsko, które odpowiedziały na zgłoszenie, znalazły cztery osoby “zastrzelone i spalone na śmierć w samochodzie”, a także zastrzelonego ochroniarza w innym samochodzie. Sześć osób zostało rannych.

Przedstawiciele policji poinformowali, że funkcjonariusze uratowali mężczyzn, kobiety i dzieci, którzy byli przetrzymywani jako zakładnicy i prawdopodobnie mieszkali w kościele. Jak podała agencja AP, nie jest jasne, ile osób zostało uratowanych.

Z oświadczenia policji wynika, że motywem ataku mógł być konflikt między członkami kościoła. IPHC jest jednym z największych i podobno najbogatszych kościołów w RPA.

Na zdjęciach opublikowanych na Twitterze przez policję widać kilkunastu mężczyzn leżących na ziemi wraz z karabinami, pistoletami, kijem bejsbolowym i opakowaniami z amunicją. Główny komendant policji Khehla John Sitole powiedział, że odpowiedź sił bezpieczeństwa “zapobiegła temu, co mogło być poważniejszą masakrą”.

Wśród aresztowanych byli funkcjonariusze policji, sił zbrojnych i służb więziennych.

Według informacji podawanych przez lokalne media, w głównej siedzibie IPHC w Zuurbekom w ostatnich latach kilka razy dochodziło do przemocy między frakcjami. Oddawano strzały, rzucano kamieniami i atakowano samochody. W 2018 r. gazeta “The Sowetan” podała, że “kłopoty w Kościele zaczęły się po śmierci jego przywódcy Glaytona Modise w lutym 2016 r.”. (PAP)

Nie bardzo wiadomo kto w tej depeszy jest dobry, a kto zły. Nie lubię takich sytuacji. Wolę gdy wiadomo co jest czarne, a co białe. No tu może nie najszczęśliwsze porównanie, bo może okazać się, że jedni i drudzy mieli czarną skórę. Przecież wiadomo o co chodzi więc niech się nikt nie obraża.

Moim zdaniem jest jak w tytule. Nie wiadomo czy mamy odcinek z cyklu broń ratuje życie czy “chrześcijanie” z RPA Biblię rzucili na ziemię i z karabinami w ręku walczyć o władzę w lokalnym kościele.

Z wiadomości wyczytanych w internecie wynika, że po śmierci założyciela dość bogatego kościoła, ktoś chce przejąć nad nim władzę i trwa to już od kilku lat. Od czasu do czasu trwają oblężenia budynków kościelnych z użyciem broni palnej. Z użyciem broni trwa też obrona.

W  tle są spore pieniądze, bo wcześniej zwaśnione frakcje procesowały się o to, że podobno w zabudowaniach kościelnych schowana była kasa w przeliczeniu na złotówki ponad 25 milionów. Jest się o co strzelać. Może jedni bronią pieniędzy, aby użyć jej na dobre cele, a inni chcą się dorwać do koryta.

Moim skromnym zdaniem tak to zostało zrobione z premedytacją, aby pokazać do czego prowadzą spory kościelne. Nieszczęście, bo w świat idzie przekaz, że chrześcijanie strzelają się o władzę i pieniądze. Jestem przekonany, że tak nie jest, no chyba, że mamy do czynienia wyłącznie z “chrześcijanami”.

Gdyby każdy kto czytuje bloga trybun.org.pl regularnie wspierał Fundację Trybun.org.pl, dużo więcej dałoby się zrobić