Tak wygląda socjalizm i skutki walki z chińskim koronawirusem – lombardy mają się dobrze w czasie pandemii koronawirusa

2020-08-19 18:45 (PAP) Hiszpania/ Lombardy mają się dobrze w czasie pandemii koronawirusa

Trzy czwarte Hiszpanów jest uzależnionych od jakiegoś subsydium, zapomogi, renty czy emerytury, aby przetrwać do końca miesiąca. Coraz więcej osób gotówkę uzyskuje w lombardach, instytucjach udzielających pożyczek pod zastaw.

W Hiszpanii jest ponad 3 mln zarejestrowanych bezrobotnych, a tysiące małych firm zamknęły działalność. Gospodarka skurczyła się o 18 proc. w drugim semestrze tego roku, a premier Pedro Sanchez zapowiedział dalsze trudne miesiące.

Odnowa będzie długa i trudna, a jeszcze się nie zaczęła. W tej sytuacji coraz więcej Hiszpanów szuka w szufladach czegoś, co można spieniężyć – napisał portal Euronews.

Na ulicach hiszpańskich miast i miasteczek pojawia się coraz więcej reklam z napisami: „Kupuję złoto, biżuterię, płacę natychmiast”.

Lombardy wypłacają pożyczki od ręki, w zamian za zastawienie jakiegoś przedmiotu, który przedtem wyceniają, najczęściej zaniżając jego wartość. Za pożyczkę pobierają prowizję, zazwyczaj o wiele wyższą od oprocentowania kredytów bankowych.

„Dzwonią do nas ludzie z płaczem, prosząc o pomoc, bo potrzebują pieniędzy, proszą nawet, żebyśmy przyszli do domu i wycenili jakieś rzeczy. Mamy też dużo klientów z klasy średniej, którzy chcą sprzedać biżuterię rodzinną, bo, jak mówią, przestała być modna, albo jej nie używają” – powiedziała Cristina Julian Palacios, dyrektor ds. handlowych w lombardzie 4Dreams.

Wielu zastawiających biżuterię i wartościowe przedmioty to przedstawiciele tzw. wolnych zawodów, pracownicy sektora turystyki i mali przedsiębiorcy, którym teraz brakuje gotówki.

Pożyczki lombardowe są także ostatnią deską ratunku dla osób bardzo zadłużonych, nie umiejących posługiwać się zasobami internetowymi albo nie mających zdolności kredytowej i szukających szybkiego zastrzyku gotówki, bez dużych formalności.

Najczęściej zastawiane przedmioty to sprzęt elektroniczny, antyki, złota i srebrna biżuteria, zegarki, dzieła sztuki, monety, instrumenty muzyczne.

Według dyrektor generalnej prywatnej organizacji FUNDOS Jose Marii Viejo, cytowanej przez hiszpańską telewizję publiczną RTVE, liczba telefonów z prośbą o informacje dotyczące pożyczek lombardowych wzrosła podczas pandemii o 600 proc., a zaciąganie kredytów pod zastaw – o 30 proc.

Hiszpania otrzyma 140 mld euro z Europejskiego Funduszu Odnowy na pomoc społeczną – przypomina Euronews.

Tak wygląda socjalizm utrwalony zwalczaniem koronawirusa bez baczenia jakie przyniesie to skutki. Zwalczanie koronawirusa przez zamykanie ludzi w domach, zamykanie gospodarki to obłąkana metoda. Efekt tego będzie taki, że zrujnowana zostanie gospodarka, a nawet nie zostanie, a już została zrujnowana i to nie tylko w Hiszpanii.

Czy przez locdown ludzie by byli uratowani przed zakażeniem tą zarazą? Tak, byłoby to możliwe. Wystarczy wszystkich zamknąć, ale to wszystkich, na jakiś miesiąc, może dłużej i zażegnamy problem, będziemy zdrowi. Tylko, że to pomysł dobry dla człowieka obłąkanego, dosłownie obłąkanego, który nie zważa na skutki swojego działania i tak naprawdę na to, że to jest w praktyce niemożliwe.

Lekkie przymknięcie całego świata wprowadziło nas w koszmarny kryzys. Wyobraźcie sobie co by było gdyby zatrzymać wszystko na czas wystarczający do biologicznego wyginięcia chińskiej zarazy? Nie, no zejdźmy na ziemię. To pomysły z totalitarnego horroru. Dla dobra nas wszystkich, w trosce o nasze zdrowie odebrać nam wszelkie elementy naszej wolności.

Taka mi myśl przyszła. Zwalczanie koronawirusa przez lockdown to zupełnie jak walka z przestępczym posiadaniem broni przez zakazywanie posiadania broni absolutnie wszystkim. Zakazy posiadania broni zostaną wykonane przez praworządnych, przestępcy i tak broń będą posiadali. Lockdown w walce z koronawirusem zrujnuje absolutnie wszystkich, którzy posłuchają się zakazu, najbardziej tych zdrowych, a chory zawsze gdzieś polezie i narobi szkody innym.

Gdyby każdy kto czytuje bloga trybun.org.pl regularnie wspierał Fundację Trybun.org.pl, dużo więcej dałoby się zrobić