Z cyklu policja nie zapewniła bezpieczeństwa: policjant pobity w tramwaju przez bandę nastolatków

2020-08-29 13:56 (PAP) Wrocław/ Policjant zaatakowany w tramwaju przez pięciu nastolatków

Policjant, który w tramwaju zwrócił uwagę pięciu nastolatkom na niewłaściwe – agresywne i wulgarne zachowanie – został przez nich zaatakowany. Napastnicy bili go i kopali. Zostali zatrzymani następnego dnia i grozi im do 10 lat więzienia.

Sierżant szt. Krzysztof Marcjan z wrocławskiej policji poinformował, że do napaści doszło w tramwaju.

„Najpierw nastolatkowie zaczepiali osoby na przystanku. Policjant wraz z postronnymi osobami zwrócił im uwagę. Mężczyźni uspokoili się, ale jak się okazało jedynie na chwilę. Kiedy funkcjonariusz zajął miejsce w tramwaju, wtedy za nim do pojazdu weszła wcześniej upominana grupa młodych mężczyzn. Jeden z nich zaczął zachowywać się agresywnie w stosunku do pasażerów” – powiedział Marcjan.

Wyjaśnił, że wówczas będący po cywilu policjant podszedł do niego, wylegitymował się i zażądał, aby się uspokoił. Wtedy funkcjonariusz został zaatakowany zarówno przez niego, jak i jego kolegów.

„Młodzi mężczyźni uderzali policjanta pięściami, łokciami, a także zaczęli go kopać. Funkcjonariusz bronił się, ale niestety przewaga liczebna była po stronie agresorów. Po ataku uciekli z tramwaju” – wyjaśnił Marcjan.

Dodał, że dzięki zapisowi z monitoringu wrocławscy policjanci rozpoznali sprawców. Zatrzymano ich następnego dnia na ulicy i w domach, czym byli zaskoczeni. Okazało się, że to mieszkańcy Wrocławia oraz powiatu wrocławskiego w wieku od 14 do 18 lat.

Wszyscy zatrzymani w tej sprawie odpowiedzą nie tylko za czynną napaść na funkcjonariusza, za co dorosłym sprawcom grozić może kara do 10 lat pozbawienia wolności, ale również za usiłowanie dokonania rozboju.

„Podczas policyjnych czynności okazało się, że mężczyźni przed zaatakowaniem policjanta, przy użyciu przemocy próbowali okraść dwóch chłopców” – dodał policjant.

Wobec trzech nieletnich policjanci ze śródmieścia skierowali wniosek do sądu rodzinnego, który zadecyduje o dalszym losie nastolatków. Nastolatkowie już trafili do ośrodków wychowawczych oraz schronisk. Natomiast 17-latek i 18-latek traktowani są jak osoby dorosłe i to Sąd dla Wrocławia-Śródmieścia podejmie decyzję o tym, czy trafią do aresztu tymczasowego. (PAP)

Zatrważająca nieudolność służb państwa, które mają zapewnić nam bezpieczeństwo? Stanowczo przypominam podstawowe założenia filozoficzne tego dziadowskiego państwa:

Otóż ja Panie pośle chcę bardzo wyraźnie  podkreślić, że w moim przekonaniu, i to jest filozofia, którą przyjął nasz rząd (…). Zresztą to jest odzwierciedlone w programie Prawa i Sprawiedliwości, który jest teraz programem rządu i jest konsekwentnie realizowany, za bezpieczeństwo obywateli odpowiada Państwo. Nie sam obywatel za swoje bezpieczeństwo tylko Państwo i stosowne służby, które to Państwo – Służby Państwowe, które to państwo powołuje.

Tak doskonale się sprawdza ta socjalistyczna filozofia, że policja nie jest w stanie zapewnić bezpieczeństwa nawet policjantom. Wiecie z jakiego powodu tak się dzieje? Odpowiedź jest dziecinnie prosta. Pan policjant po służbie, bo myślę że tu pan policjant był po pracy, zamiast nosić pistolet za paskiem, uwierzył w bzdury które wygadywał ważny kacyk z PiSu i po prostu dostał wpie…dol. Ewentualnie jego przełożeni zakazali mu nosić broń po służbie, to teraz niech im podziękuje za tą troskę.

Gdyby stosował rozum i posiadał środki obrony osobistej, nic by mu się nie stało, bo nie ma takich bohaterów, nawet pięciu, którzy daliby radę zdeterminowanemu i będącemu “na prawie” człowiekowi uzbrojonemu w broń palną.

Musimy sobie wszyscy w Polsce uświadomić prawdę zasadniczą, która polega na tym, że o bezpieczeństwo osobiste/indywidualne każdy powinien troszczyć się samodzielnie, a służby państwa, w tym i policja powinny zabiegać o to aby obywatele mogli zdobywać środki konieczne do obrony osobistej. Jest tak właśnie z tego powodu, że te służby państwa w żaden skuteczny sposób ani nie są w stanie, ani nie są odpowiedzialnie za czyjeś bezpieczeństwo indywidualne/osobiste. W konsekwencji mam nadzieję, że coraz więcej ludzi uświadomi sobie, że najlepszym środkiem obrony osobistej jest broń palna.

O idei odcinków z cyklu policja nie zapewniła bezpieczeństwa więcej we wpisie pt. Z cyklu policja nie zapewniła bezpieczeństwa: mężczyzna miał nielegalną broń palną i zastrzelił z niej kobietę.