Atak nożownika w Birmingham – okazuje się, że to nie broń podżega do mordowania, robią to noże!

Wiele osób zostało rannych po serii ataków z użyciem noża w Birmingham, władze ogłosiły poważny incydent.

Policja i ratownicy medyczni zostali wezwani do zgłoszenia ataku nożem w niedzielę we wczesnych godzinach porannych, następnie zgłoszono kolejne przypadki ataków z użyciem noża.

Jeden ze świadków powiedział BBC Radio 5 Live, że atak wyglądał jak “jedna grupa mężczyzn przeciwko innej grupie mężczyzn”.

Policja West Midlands powiedziała, że było “wiele” ofiar, ale nie od razu wiadomo było, jak poważne są ich obrażenia.

Możemy potwierdzić, że około wpół do pierwszej rano wezwano nas w związku z doniesieniem o pchnięciu nożem w #Birmingham city center. Natychmiast przybyliśmy wraz z kolegami z pogotowia. Wkrótce potem zgłoszono szereg innych przypadków pchnięcia nożem w okolicy. – Policja West Midlands.

Policja zaprzecza doniesieniom o wystrzałach i dodaje, że “nie byłoby właściwe spekulowanie na temat przyczyn tego zdarzenia”.

Jedna ze świadków, Cara, powiedziała 5 Live, że słyszała obelgi na tle rasowym podczas incydentu, dodając, że była to “wielokulturowa noc” w klubach w pobliżu Arcadian Centre.

“To nie była po prostu wymiana zdań która przeszła w bójkę, to była od razu walka na pięści. Rozmów to tam za wiele nie było. Rzucano szklankami z drinkami i butelkami, które najpewniej kupili w klubie, wszędzie walała się  biżuteria i porozdzierane ubrania. Jeden z mężczyzn został nawet częściowo oskalpowany.”

Wiemy, że pojawiają się komentarze na temat tego że mogły tam paść strzały, ale tego na tym etapie nam nie zgłoszono. – Policja West Midlands.

Policja dodała: “Jesteśmy świadomi wielu rannych, ale w tej chwili nie jesteśmy w stanie powiedzieć, ile osób jest rannych, ani jak poważne. Jednak wszystkie służby ratownicze pracują wspólnie na miejscu zdarzenia i dbają o to, aby osoby poszkodowane otrzymały opiekę medyczną. Wciąż pracujemy nad ustaleniem, co się stało i może minąć trochę czasu, zanim będziemy w stanie cokolwiek potwierdzić.”

(Maciej Rozwadowski na podstawie expressandstar.com)

2020-09-06 15:55 (PAP) W. Brytania/ Jedna osoba zabita, 7 rannych w atakach nożem w Birmingham (opis)

Jedna osoba zginęła, a siedem innych zostało rannych wskutek dźgnięcia nożem w trakcie zdarzenia, do którego doszło w niedzielę po północy w centrum Birmingham w środkowej Anglii – poinformowała policja hrabstwa metropolitalnego West Midlands.

Jak dodano, dwie spośród rannych osób – kobieta i mężczyzna – doznały poważnych obrażeń, ale ich życiu nie grozi niebezpieczeństwo.

Policja poinformowała również, że uważa, iż seria zdarzeń, która nastąpiła pomiędzy godziną 00.30 a 2.20 była ze sobą powiązana, aczkolwiek w oświadczeniu policji nie napisano nic na temat możliwej przyczyny. O tym, że incydenty z użyciem noży prawdopodobnie są powiązane wcześniej mówił też Andy Street, burmistrz hrabstwa metropolitalnego West Midlands.

Jak powiedział podczas konferencji prasowej Steve Graham z policji West Midlands, na razie nikt nie został aresztowany, ale w związku ze zdarzeniem poszukiwany jest jeden mężczyzna. Dodał, że ofiarami prawdopodobnie były przypadkowe osoby i nic nie wskazuje, aby ataki miały charakter terrorystyczny bądź przestępstwa z nienawiści

To ostatnie zastrzeżenie ma związek z faktem, że do zdarzenia doszło w znajdującej się centrum Birmingham Gay Village, gdzie znajduje się sporo przyjaznych społeczności LGBT pubów, barów i restauracji. Jak powiedział jeden ze świadków, cytowany przez stację BBC, wyglądało to na walkę pomiędzy dwoma grupami młodzieży, czasie której w pewnym momencie użyto noży. Może to wskazywać, że była to albo bójka będąca efektem nadużycia alkoholu lub porachunki między lokalnymi gangami. Przestępczość z użyciem noży jest plagą w wielu brytyjskich miastach, szczególnie wśród gangów młodzieżowych.

Broń palna zakazana, a nadal się mordują. Znaczy się, moim zdaniem, to nie broń namawia do mordowania. Może być, że to noże… W takim razie należy zakazać noży!