Z cyklu broń ratuje życie: właściciel sklepu z biżuterią w Celle w Dolnej Saksonii zastrzelił dwóch uzbrojonych rozbójników

2020-09-15 12:20 (PAP) Niemcy/ Właściciel sklepu z biżuterią zastrzelił złodziei

W miejscowości Celle w Dolnej Saksonii doszło do napadu na sklep jubilerski. Policja ustaliła, że właściciel sklepu zaczął strzelać do dwóch napastników. Jak podał dziennik Frankfurter Allgemeine Zeitung obaj nie żyją

Niemiecki dziennik ujawnił, że do napadu doszło w poniedziałek.

Dotychczasowe wyniki śledztwa wskazują, że dwóch uzbrojonych mężczyzn weszło do sklepu jubilerskiego przy deptaku na starówce, najprawdopodobniej z zamiarem kradzieży.

W sklepie znajdowała się w tym czasie tylko para właścicieli w wieku 71 i 72 lata. Ze wstępnych ustaleń wynika śledczych, że jubiler, chcąc się bronić sięgnął po broń. Jeden z napastników zginął na miejscu, drugi został ciężko ranny i zmarł w poniedziałek wieczorem w szpitalu.

Frankfurter Allgemeine Zeitung przypomniał, że w Niemczech często dochodzi do brutalnych napadów na jubilerów. Niektórzy właściciele sklepów mają broń do ochrony. W 2014 roku w miejscowości Moers jubiler strzelał do złodziei, jednego zabił. Także w 2004 w Siegen żona napadniętego jubilera zastrzeliła napastnika. (PAP)

2020-09-16 21:14 (dpa/PAP) Niemcy/Jubiler z Celle wyjaśnił, że strzelał w obronie żony

71-letni jubiler z Celle w Dolnej Saksonii, na północnym zachodzie Niemiec, który w poniedziałek oddał śmiertelne strzały do dwóch mężczyzn próbujących obrabować jego sklep, wyjaśnił, że popełnił ten czyn w obronie swej zaatakowanej żony – podał w środę dziennik “Bild”.

Jak poinformował rzecznik prokuratury w Celle, za pośrednictwem swego adwokata mężczyzna wyraził gotowość złożenia zeznań. Obecnie trwa ustalanie terminów przesłuchań. Wcześniej jubiler konsekwentnie korzystał z prawa do milczenia.

Według “Bilda” obecnie deklaruje on, że użył pistoletu w obronie koniecznej. “Jest mi niezmiernie przykro. Musiałem jednak ratować swoją żonę” – cytuje gazeta słowa mężczyzny. Powiedział on, że jeden z napastników, rzekomy inwalida, zerwał się znienacka z fotela na kółkach, przeskoczył przez ladę i rzucił się na kobietę.

Jeden z obu domniemanych rabusiów zmarł jeszcze w sklepie, a drugi w kilka godzin później w szpitalu. Śledczy badają, czy w sprawie tej doszło do skorzystania z obrony koniecznej. Znana jest już tożsamość przynajmniej jednego z zastrzelonych, 35-letniego Niemca. (PAP)

Jestem autentycznie zdziwiony, bo oto w serwisie PAP czytam o jednym z odcinków z cyklu broń ratuje życie. Jeszcze nie użyli  takiego tytułu, ale ciągle mam na to nadzieję. 🙂 Nie było dotychczas tego rodzaju informacji w serwisie rządowym, a jeżeli była to tak dano, że już nie pamiętam. Może ktoś zauważył mój cykl i jakaś konstruktywna myśl mu przyszła do głowy. No ciekawe czy będzie jakaś powtórka. Wystarczy poszukać w internecie i pewnie każdego dnia dałoby się coś znaleźć na dowód tego, że broń ratuje życie.

Świętujmy 🙂 z tego powodu, że do publicznej wiadomości przedziera się z trudem przekaz, że broń w rękach przestrzegającego prawa obywatela służy do ratowania życia, a to czasem polega na strzelaniu bo bandytów.

Rozbójnik to sprawca rozboju. Nie da się inaczej tego napisać. Rozbójnik to coś innego niż złodziej. Złodziej kradnie cudze mienie, rozbójnik kradnie cudze mienie używając przy tym przemocy. Piszę, bo nie lubię tego słowa, mam wrażenie, że to jakieś zdrobnienie, albo takie stare słowo. Zastanawiałem się i niestety nie ma w Polskim języku innego krótkiego określenia na sprawcę rozboju.

Jeszcze jedna sprawa, która nie do końca jest przesądzona w wiadomości PAP, ale chyba dobrze odczytuję, że pan jubilera policja nie zamknęła w areszcie. Niemcy to chyba jednak bardziej cywilizowany prawniczo naród niż my, którzy uskuteczniamy zwyczajne barbarzyństwo w sprawie obrony koniecznej.

Gdyby każdy kto czytuje bloga trybun.org.pl regularnie wspierał Fundację Trybun.org.pl, dużo więcej dałoby się zrobić