Brazylia: “eksperci” przewidywali, że zwiększenie dostępu obywateli do broni podniesie wskaźniki morderstw – nie mogli być w większym błędzie

Kiedy prezydent Brazylii Jair Bolsonaro obiecał złagodzić przepisy dotyczące dostępności broni dla zwykłych obywateli i pozwolić większej liczbie ludzi na jej posiadanie, media i “eksperci” z którymi się konsultowali, twierdzili, że doprowadzi to do większej liczby zabójstw/morderstw.

Cóż, okazało się, że tak nie jest. Przedstawione analizy są wczesne i być może muszą zostać uwzględnione jeszcze inne czynniki. Nie należy jednak oczekiwać, że osoby które jednoznacznie przewidywały katastrofę, przyznają teraz, że się myliły.

Poniżej  niektóre z opinii ekspertów dotyczących polityki prezydenta Bazylii w zakresie posiadania broni przez obywateli:

Nie dziwi fakt, że organizacja Michaela Bloomberga na początku 2019 roku epatowała nagłówkiem ostrzegającym przed konsekwencjami obietnicy prezydenta Brazylii Jaira Bolsonaro i twierdzącym, że “dekret o rozluźnieniu prawa o broni przyjdzie za cenę ludzkiego życia”.

Oto prosty fakt, potwierdzony przez światowe badania, do rozważenia przez Bolsonaro: Więcej broni oznacza więcej zgonów z powodu użycia broni – czy to przez zabójstwo, wypadek czy samobójstwo. Na przykład badanie przeprowadzone w brazylijskim stanie Sao Paulo wykazało, że wzrost liczby pistoletów w obiegu o 1 procent spowodował wzrost liczby zabójstw o 2 procent. Editorial Board, “Brazil’s Bolsonaro Makes a Dangerous Decision on Guns,” Bloomberg Opinion, January 18, 2019. (bloomberg.com)

NPR wyraził się również jasno: “Wysoka liczba zabójstw w Brazylii może jeszcze wzrosnąć, jeśli przepisy dotyczące broni zostaną złagodzone”.

Nowo wybrany prezydent Brazylii Jair Bolsonaro jest niezwykle pewny siebie, myśli że może ograniczyć brutalną przestępczość, której redukcja jest głównym filarem jego kampanii wyborczej. Ale uzyskanie tego poprzez jego propozycję likwidacji krajowych przepisów dotyczących broni jest złym sposobem. Robert Muggah, “Brazil’s High Murder Rate Could Get Even Worse If Gun Laws Are Relaxed,” National Public Radio, January 10, 2019. (npr.org)

The Guardian:

Eksport broni palnej z Austrii do Brazylii wzrósł o ponad 377% w pierwszym półroczu tego roku, w związku ze wzrostem liczby posiadaczy broni za sprawą prawicowego prezydenta Ameryki Południowej, Jaira Bolsonaro. Bardzo kontrowersyjne złagodzenie przez Bolsonaro przepisów dotyczących broni palnej, które jest kluczowym zobowiązaniem w jego kampanii w 2018 roku, podsyca obawy ekspertów i działaczy, że takie działania przyczynią się do zwiększenia i tak już szokującego poziomu przemocy. Staff, “Firearms exports to Brazil surge as gun ownership increases under Bolsonaro,” The Guardian, July 2020. (theguardian.com)

New York Times:

Obietnica pana Bolsonaro o złagodzeniu przepisów dotyczących broni… jest niepokojąca dla niektórych ekspertów, którzy twierdzą, że więcej broni napędza wzrost przemocy. Shasta Darlington, “Brazil’s New Leader Wants to Ease Gun Laws. Supporters Are Ready, and Training,” New York Times, December 1, 2018. (nytimes.com)

Na początku 2019 r. The Economist atakował nagłówkami, które jasno określały stanowisko gazety: “Jair Bolsonaro chce, żeby Brazylijczycy mieli więcej broni. Więcej młodych ludzi zginie.”

To nie znaczy, że ustawa o kontroli broni była bezcelowa. Bez niej, według badań Instytutu Stosowanych Badań Gospodarczych, rządowego think-tanku (patrz wykres), wskaźnik zabójstw w Brazylii wzrósłby znacznie szybciej niż w innych krajach. Staff, “Jair Bolsonaro wants Brazilians to have more guns,” The Economist, January 26, 2019. (economist.com)

 

Krytycy podejścia prezydenta ostrzegali jednak, że więcej broni nie jest metodą na zmniejszenie przestępczości z użyciem przemocy w kraju, w którym w 2017 r. , ostatnim roku za który dostępne są dane, miała miejsce rekordowa liczba 63 880 zabójstw. Staff, “Rio governor brands rise in police killings as ‘normal’,” Al Jazeera, July 19, 2019. (aljazeera.com)

John R. Lott Jr. (crimeresearch.org opracowanie Maciej Rozwadowski)

Prezydent Brazylii  Jair Bolsonaro (znany także jako “Tropical Trump”) wydaje się być prawdziwym mężem stanu. Do historii przeszło jego pełne emocji wystąpienie podczas sesji brazylijskiego parlamentu kiedy publicznie łajał gubernatorów brazylijskich prowincji za bezczynność wobec dramatycznie rosnącej spirali przemocy zorganizowanych grup przestępczych wobec ludności cywilnej. (trybun.org.pl)

Co zrobił prezydent Bolsonaro? Stwierdził, że ludzie muszą bronić się sami i w 2019 r. wprowadził ustawę rozszerzającą prawo cywilnych obywateli do posiadania broni palnej. (nytimes.com) (cnn.com)

Pan Bolsonaro nie opowiadał o swoich przemyśleniach na chińskiej platformie do tworzenia materiałów wideo. Nie śpiewał o cieniu mgły, a jego obietnice nie stały się dziwacznymi majakami. On zrobił to co obiecywał w swojej kampanii wyborczej i dał ludziom narzędzia do obrony, co w obecnej sytuacji Brazylii może być kluczowe dla utrzymania stanu praworządności w odniesieniu do suwerena, jakim faktycznie jest brazylijskie społeczeństwo.

Co dzieje się w tym kraju widzi każdy, porównania jakościowe mijają się zupełnie z celem. Pozostaje mieć tylko nadzieje, że ten krąg groteski który obecnie zatacza zgraja ludzie udająca “władzę” będzie jej ostatnim.

Maciej Rozwadowski