Na zbity pysk powinien być wykopany ze służby każdy funkcjonariusz za nieuzasadnioną przemoc wobec obywatela

2020-10-26 16:11 (PAP) Komendant SM w Łodzi chce zwolnić strażników interweniujących przed siedzibą PiS

“Z niepokojem obserwuję, że zlecane nam przez wojewodę zadania wykraczają poza działania związane z walką z epidemią” – napisał w oświadczeniu komendant Straży Miejskiej w Łodzi Zbigniew Kuleta.

W wydanym w poniedziałek oświadczeniu komendant Straży Miejskiej (SM) Zbigniew Kuleta przeprosił za zachowanie dwóch strażników miejskich, którzy zdecydowanie interweniowali w sobotni wieczór wobec młodego mężczyzny w pobliżu łódzkiej siedziby PiS.

“W związku z karygodnym zachowaniem dwóch strażników miejskich podczas weekendowych protestów pragnę przeprosić wszystkich mieszkańców Łodzi” – napisał komendant SM w Łodzi Zbigniew Kuleta.

“Jednocześnie informuję, że wobec strażników miejskich zostaną wyciągnięte konsekwencje, ze zwolnieniem ze służby włącznie. W związku z epidemią COVID 19, Straż Miejska trafiła pod nadzór Wojewody Łódzkiego” – przekazał w oświadczeniu Kuleta.

“Z niepokojem obserwuję, że zlecane nam przez wojewodę zadania wykraczają poza działania związane z walką z epidemią ” – napisał komendant SM. “Nie ma mojej zgody na to, aby strażnicy miejscy wykorzystywani byli do działań o charakterze politycznym, do ochrony siedzib jakichkolwiek partii politycznych oraz do działań mających znamiona represji wobec mieszkańców miasta” – dodał.

Do oświadczenia komendanta SM w Łodzi odniosła się rzeczniczka wojewody łódzkiego Dagmara Zalewska. “Straż Miejska współdziała z policją tylko w zadaniach związanych ze zwalczaniem epidemii, jak na przykład kontrola kwarantanny” – powiedziała PAP rzeczniczka.

“Należy podkreślić, że wojewoda łódzki absolutnie nie kazał interweniować wobec ludzi na ulicy Piotrkowskiej, a wszelkie próby zrzucenia odpowiedzialności za podjęte przez strażników działania mają charakter polityczny” – przekazała Zalewska. (PAP)

Na zbity pysk powinien być wywalony ze służby każdy funkcjonariusz za nieuzasadnioną przemoc wobec obywatela. Wyrażenie wywalić na zbity pysk oznacza – odprawić, pokazać komuś drzwi, przegonić, przepędzić kogoś na cztery wiatry, wskazać komuś drzwi, wygonić, wykopać, wyrugować, wyrzucić, bezwzględnie i stanowczo, bez możliwości powrotu.

W tym zamieszaniu jakie urządził nam w Polsce PiS pojawiają się nawet ciekawe zjawiska. Osobiście nie pamiętam wcześniej podobnego zdarzenia w ten kraj. Bardzo potrzebne to jest potrzebne. Każda siłowa struktura wpada w patologię, gdy nie jest powstrzymywana. To publiczne napiętnowanie strażników z Łodzi przyda się ich kolegom. Będą bardziej szanowali obywateli.

Trzeba pamiętać o tym, że PiS  systematycznie wprowadza w Polsce system totalitarny. Pod przeróżnymi porostami odbierają Polakom ich prawa i wprowadzają system policyjny, gdzie z obywatelem można zrobić wszystko. Z tego powodu moim zdaniem cenna i godna nagłośnienia jest reakcja komendanta Straży Miejskiej w Łodzi.

Szczerze pisząc nie bardzo ma znaczenie dla mnie to czy ta brutalna interwencja miała miejsce wobec człowieka, z którym się zgadzam czy też nie. Nie może być miejsca w Polsce na tego rodzaju działania, że za zwrócenie uwagi jakimś panom w mundurach człowiek jest tak traktowany.

Nie ma dla mnie znaczenia jaki motyw legł u podstaw szarpania człowieka. Na filmie nie widać aby był sens ten przemocy. Oczywiście każda instytucjonalna przemoc (ze strony funkcjonariuszy) jest uzasadniana troską o dobro poddanego przemocy. Nie kupuję jednak tego, to lipa, ściema, instytucjonalne kłamstwo. Nie zgadzam się aby z miłości, z troski o moje dobro tzw. władza mogła ze mną zrobić wszystko.

Gdyby każdy kto czytuje bloga trybun.org.pl regularnie wspierał Fundację Trybun.org.pl, dużo więcej dałoby się zrobić