Z cyklu policja nie zapewniła bezpieczeństwa: w Stalowej Woli do dwóch mężczyzn idących chodnikiem oddano kilka strzałów z samochodu

2020-10-28 19:38 (PAP) Stalowa Wola/ Wnioski o areszty dla dwóch podejrzanych ws. strzelaniny

O zastosowanie aresztów na trzy miesiące w stosunku do dwóch podejrzanych ws. strzelaniny w Stalowej Woli, w której rannych zostało dwóch mężczyzn, zawnioskowała w środę wieczorem do sądu prokuratura.

Jak poinformował PAP szef stalowowolskiej prokuratury prok. Adam Cierpiatka podejrzanymi są: 59-letni Marek S. który usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa więcej niż jednej osoby, oraz jego 23-letni syn Filip, który ma zarzut zacierania śladów przestępstwa.

Jest także trzeci podejrzany w sprawie, któremu prokuratura postawiła również zarzut zacierania śladów przestępstwa. Czynności z tym podejrzanym planowane są na czwartek.

Prokuratura na obecnym etapie postępowania nie ujawnia szczegółów sprawy. Szef stalowowolskiej prokuratury wyjawił jedynie, że podejrzani S. złożyli wyjaśnienia.

Również w czwartek sąd zdecyduje odnośnie do wniosków aresztowych w stosunku do Marka i Filipa S.

Za zarzucane przestępstwo Markowi S. grozi kara co najmniej 12 lat więzienia, 25 lat lub dożywocie. Zaś za zacieranie śladów przestępstwa Kodeks karny przewiduje karę od 3 miesięcy do 5 lat więzienia.

W sprawie zatrzymano łącznie sześć osób. Wśród nich jest trzech podejrzanych. Prok. Cierpiatka dodał, że jeden z zatrzymanych został przesłuchany w charakterze świadka. Natomiast udział w zdarzeniu pozostałych dwóch osób jest obecnie badany.

Wiadomo też, że została zabezpieczona broń, z której oddano strzały. Ponadto podejrzani S. są znani wymiarowi sprawiedliwości; starszy z nich był już wcześniej wielokrotnie karany, m.in. za łamanie zakazów stadionowych.

Do strzelaniny doszło w poniedziałek wieczorem w Stalowej Woli. Do dwóch mężczyzn idących chodnikiem przy ulicy Energetyków (droga wjazdowa do miasta od strony Niska) oddano kilka strzałów z samochodu. Obaj zostali ranni i zostali przewiezieni do szpitala – informowała wówczas PAP mł. asp. Małgorzata Kania ze stalowowolskiej policji.

Dodała, że sprawcy po oddaniu strzałów odjechali prawdopodobnie osobowym citroenem, w kierunku Niska.

Marek S. został zatrzymany kilka godzin później. Następnie zatrzymany został jego syn, zaś trzeci podejrzany we wtorek. (PAP)

Powyższa depesza PAP jest trzecią z kolei w serwisie PAP poświęconą tej sprawie. Wcześniejsze depesze prezentuję na końcu wpisu.

Podejrzewam, że tzw. służby państwa chwalą się sukcesem. Moim zdaniem zupełnie bezpodstawnie, bo zdarzenie polegające na tym, że ktoś strzelał i trafił dwóch ludzi na ulicy, to jest bardzo mocny obraz klęski obowiązującej w Polsce fałszywej i niebezpiecznej tezy:

za bezpieczeństwo obywateli odpowiada państwo. Nie sam obywatel za swoje bezpieczeństwo tylko państwo i stosowne służby, które to państwo – służby państwowe, które to państwo powołuje.

(były wiceminister MSWiA) aktualnie ważny kacyk z PiS Jarosław Zieliński)

Gdyby zaś uznać, że te słowa są po prostu durne, a jedyne co mogą zrobić służby państwa to ścigać sprawców przestępstwa, to w istocie może mamy do czynienia z sukcesem. Gdyby ktoś tak sprawę postawił to ja bym bił brawo i mówił, że służby państwa okazały się sprawne i dokonany to co do nich należało.

Niestety nas się przekonuje, że za bezpieczeństwo swoje nie odpowiadamy, bo odpowiada za to państwo i na dowód tego prezentuje się publicznie dowód czegoś zupełnie innego. Na dowód tego, że za bezpieczeństwo obywateli odpowiada państwo przedstawia się dowód na to, że tego bezpieczeństwa nie zapewniono, a jedynie ujęto prawdopodobnych sprawców.

Kto ma rozum niech myśli i samodzielnie wyciąga wnioski z faktów, kto nie ma rozumu niech wierzy urzędnikom.

Proszę zawsze pamiętać o tym, że gdy przedstawiam wpis z cyklu policja nie zapewniła bezpieczeństwa w żadnym razie nie mam pretensji do policjantów, w szczególności jak tych ze Stalowej Woli, którzy sprawnie zrobili co mogli i co do nich należało. Tu nawet należy się im uznanie. Niestety niemądrzy politycy, publicznie wygadujący przeróżne głupstwa oświadczyli za pośrednictwem jednego z nich, że to m.in. policja odpowiada za bezpieczeństwo obywateli. Pokazując pustosłowie polityków, muszę pisać o policji. Tak więc proszę o zrozumienie.

Download (PDF, 63KB)

Download (PDF, 62KB)