Z cyklu broń ratuje życie: broń palna przydaje się zarówno przeciw złemu człowiekowi jak i agresywnemu zwierzęciu

Po zauważeniu samotnego mężczyzny myjącego swój samochód w myjni w St. Louis, dwóch uzbrojonych mężczyzn sterroryzowało go bronią oraz próbowało podobno porwać go i obrabować. Gdy jeden z mężczyzn wszedł do samochodu ofiary i ukradł telefon komórkowy, jego 18-letni wspólnik i właściciel samochodu zaczęli walczyć. W tym momencie obywatel wyciągnął własną broń palną i zdołał strzelić do napastnika, strzał okazał się śmiertelny. Po wymianie ognia, drugi mężczyzna wycofał się do uciekającego samochodu, a następnie został przewieziony do szpitala na leczenie rany postrzałowej. Policja namierzyła domniemanego uzbrojonego złodzieja i kobietę, która była podejrzana o pełnienie funkcji jego kierowcy, znaleziono przy nich telefon ofiary i wiele sztuk broni palnej. Oboje podejrzanych zostało aresztowanych na mocy nowej stanowej ustawy o przeciwdziałaniu kradzieży samochodów obowiązującej w Missouri. Oskarżono ich o morderstwo drugiego stopnia, napad, rabunek i kilka dodatkowych zarzutów. (Callnewspapers.com, Mehlville, Mo., 9/2/20)

Pewnego dnia o 4:45, 74-letni mieszkaniec Mayfield, Ky., został zmuszony do ochrony siebie i swojego domu, kiedy nieznany mężczyzna po raz drugi tej samej nocy kopał w jego drzwi. Po pierwszej konfrontacji napastnik uzbrojony w strzelbę uciekł z miejsca zdarzenia. Jednak gość powrócił, w odpowiedzi na powtarzającą się próbę napadu, starszy człowiek chwycił własną strzelbę i strzelił gdy intruz wszedł do domu. To zmusiło napastnika do wycofania się Minutę później policja znalazła podejrzanego w pobliżu jezdni z ciężką raną w okolicach ramienia. Zastępcy szeryfa zabezpieczyli broń podejrzanego i aresztowali go za włamanie pierwszego stopnia i inne powiązane przestępstwa. Szeryf hrabstwa Graves Jon Hayden powiedział później, że właścicielowi domu nie postawiono zarzutów karnych. (paducahsun.com, Mayfield, Ky., 7/30/20)

Odurzony 45-letni kierowca rozbił się na przypadkowym płocie, następnie porzucił swój pickup w leśnym zagajniku w dzielnicy Lakeland (Fla.) Wyraźnie naćpany, po odebraniu dziecka ze szkoły próbował wsiąść do szkolnego autobusu, ale kierowca szybko zamknął drzwi i odjechał, zapewniając tym samym bezpieczeństwo wszystkim dzieciom w autobusie. Następnie podejrzany zaatakował dwa samochody, rozbijając przednią szybę drugiego. Jeden kierowca zauważył krew na podejrzanym i zadzwonił na policję, podczas gdy drugi powiedział, że mężczyzna “warczał” przed wyskoczeniem z samochodu i kontynuacją ucieczki. Wyraźnie nabuzowany mężczyzna podobno przebił się przez drzwi wejściowe pobliskiego domu, gdzie przebywała pięcioosobowa rodzina. Wchodząc do ich salonu, wydawał się być “dziki i wymykający się spod kontroli”, jak twierdzi jeden z członków rodziny. Kiedy podejrzany groził im dużym kawałkiem potłuczonego szkła, właściciel domu wyciągnął broń palną, a następnie strzelił, gdy intruz rzucił w niego trzymanym w ręku kawałkiem szkła. Po przybyciu na miejsce zdarzenia, zastępcy próbowali udzielić mu pierwszej pomocy, a następnie przewieźli szaleńca do miejscowego szpitala, gdzie uznano go za zmarłego. W trakcie śledztwa potwierdzono, że sprawca odbywał rajd po okolicy w celu znalezienia narkotyków. Nie wniesiono żadnych zarzutów przeciwko właścicielowi domu. (theledger.com, Lakeland, Fla., 8/28/20)

Podczas biwakowania w pobliżu Nederland (Colo.) turysta został zmuszony do zabicia czarnego niedźwiedzia o wadze ok. 260 funtów. Kilka dni przed tym incydentem, niedźwiedź włamał się do jego samochodu, prawdopodobnie szukając jedzenia. W dniu ataku o poranku, mężczyzna został zaalarmowany przez swojego szczekającego psa. Wychodząc z kampera, zobaczył niedźwiedzia w szalonym pościgu za jego zwierzakiem. Właściciel zawołał na psa żeby ten do niego przyszedł. Ta akcja najwyraźniej spowodowała, że agresywny niedźwiedź wziął na swój celownik zarówno mężczyznę jak i psa. Mężczyzna zmuszony był użyć broni palnej i ostatecznie zabił niedźwiedzia z odległości około 10-15 jardów. Władze Colorado Parks i Wildlife stwierdziły, że nie ma podstaw do wniesienia żadnych oskarżeń, ponieważ użycie broni było w pełni uzasadnione obroną życia ludzkiego. (dailycamera.com, Colorado Springs, Colo., 7/8/20)

W Dalton (Ga.), do kierowcy ciężarówki podeszło czterech mężczyzn rzekomo chcąc kupić lub sprzedać opony na tylnym parkingu Pilot Travel Center. Jednakże, trzech mężczyzn podobno próbowało obezwładnić kierowcę, podczas gdy czwarty próbował zabrać pieniądze z wnętrza ciężarówki. W trakcie walki kierowca najprawdopodobniej wyciągnął własną ukrytą broń palną, a następnie oddał strzały do napastników. Trzech bandytów uciekło na piechotę, podczas gdy ich partner odjechał minivanem. Georgia Department of Public Safety Motor Carrier Compliance Division wkrótce namierzył i zatrzymał minivana oraz aresztował kierowcę. Pozostali trzej podejrzani ciągle pozostają na wolności. (dailycitizen.news, Dalton, Ga., 7/28/20)

NRA – America’s 1-st Freedom (tłumaczenie Maciej Rozwadowski)