ŁUSKA – Śrem, niewielki sklep stworzony z wielkiej pasji

Kiedy przeszukuje się Internet w poszukiwaniu ofert na broń i amunicję, w wyszukiwarce z reguły pojawia się kilka, najwyżej kilkanaście, wiodących nazw sklepów z bronią. Jeśli jednak poszukuje się czegoś bardziej specjalistycznego można trafić na sklep z bronią zlokalizowany w miejscowości Śrem w woj. Wielkopolskim.

Sklep ŁUSKA zlokalizowany jest w dawnym budynku PKP przy ulicy Kolejowej 7.
Pod sklepem można wygodnie zaparkować co w innych miejscach, o czym większość strzelców miała zapewne okazję się przekonać, wcale nie jest powszechne.

Broń, broń i jeszcze raz broń

Jaki sklep z bronią jest… każdy widzi, rzędy jednostek różnego typu stoi w szeregu lub kilku szeregach, pistolety wyeksponowane na podstawkach, część sprzętu dumnie pozuje w gablotach. Tak jest też w ŁUSCE, jednak tutaj daj się zauważyć pewną tendencję. Asortyment broni długiej nie jest zorientowany typowo na łowiectwo, przeglądając ofertę broni palnej wyraźnie widać, że właściciele stawiają na strzelectwo sportowe z naciskiem na strzelectwo długodystansowe i dynamiczne. Mamy więc szeroką ofertę repetierów zarówno bocznego jak i centralnego zapłonu, karabiny samopowtarzalne najpopularniejszych platform AK i AR, pistolety samopowtarzalne oraz rewolwery w szerokim wachlarzu cenowym.

Przepiękny Sig Sauer P210 Super Target czy może “Siła Magnum”… oto jest pytanie.
Broń palna jest “do celu oglądania” żeby później być “do celu nabywania” aby ostatecznie stać się bronią “do celu używania”. I to jest chyba słuszna koncepcja.
Coś dla zwolenników “imperialistycznego” Zachodu i “proletariackiego” Wschodu.
Klasyczna powtarzalna “dwunastka”, pomocna zarówno gdy trzeba zestrzelić rzutka jak i zdjąć coś z górnej półki…
Rodzinny zestaw strzelecki dla ojca i córki w przystępnym kalibrze .22 LR. Wspólne strzelanie to doskonały sposób na aktywne spędzanie czasu a poprzez konieczność poświęcenia szczególnej uwagi dziecku, również na nadrabianie rodzicielskich zaległości.

Co ciekawe, z sklepie jest dość duży wybór broni w mało jeszcze popularnym w Polsce ale niezwykle obiecującym kalibrze 6,5 Creedmoor, potwierdza to tylko fakt, że jednym z “targetów” jest tutaj long-range.

Większość strzelców znajdzie tu coś dla siebie, na stanie sklepu stale znajduje się ponad setka karabinów i podobna ilość pistoletów. Dominują znane, lubiane  i sprawdzone konstrukcje, ale można znaleźć też bez-kurkowy rewolwer do ukrytego noszenia marki Kimber w  męskim kalibrze .357 Mag.

Zaawansowany zestaw do strzelectwa długodystansowego nie musi rujnować kieszeni. Jeśli ktoś myśli o rozpoczęciu kariery w tej dziedzinie strzelectwa sportowego to koniecznie powinien tu zawitać.

Kierunek – elaboracja

Kiedy strzelec nasyci się już dziurawieniem papierowych tarcz lub celów IPSC przy użyciu fabrycznej amunicji zaczyna poszukiwać nowych wyzwać. Naturalnym kierunkiem wydaje się być wtedy samodzielna elaboracja amunicji. Jeśli ktoś opiera swoją wiedzę w tym zakresie jedynie na internetowych tutorialach, to cały proces tworzenia amunicji może wydawać się mu banalny. Jednak kiedy wchodzi się w detale procesu elaboracji pojawia się zgoła inny obraz sytuacji, należy tu pamiętać przede wszystkim o bezpieczeństwie.

Do samodzielnego elaborowania amunicji potrzeba specjalistycznego sprzętu i fachowej wiedzy. I jedno i drugie znajdziecie właśnie w ŁUSCE.

Poza dużym wyborem elementów składowych amunicji na stanie dostępne jest praktycznie kompletne wyposażenie do samodzielnego elaborowania. Ale co najważniejsze, w ŁUSCE można liczyć na rzetelną poradę zarówno w kwestii wyposażenia “reloading roomu”, jak i sprawdzonych w warunkach turniejowych przepisów na zoptymalizowanie parametrów stosowanej amunicji.

Elaboracja to dla wielu strzelców czarna magia. Wystarczy jednak poświęcić trochę czasu, energii i oczywiście środków finansowych aby znacząco obniżać koszty amunicji przy jednoczesnym zachowaniu pełnej kontroli nad jej jakością. Satysfakcja z samodzielnego elaborowania amunicji – bezcenna.

I jest coś jeszcze…

To co czyni sklep ŁUSKA wyjątkowym, chyba w skali krajowej, to fakt, że można tu również nabyć sprzęt i akcesoria do celu utrzymania ładu i porządku wokół domu. ŁUSKA jest bowiem autoryzowanym punktem sprzedaży i serwisu sprzętu firmy Stihl oraz Viking. No cóż, nikt przecież nie twierdzi, że zakupu paczki amunicji czy wyciora do lufy nie można połączyć z zakupem piły łańcuchowej albo żyłki do kosy. Tak na marginesie, czerwona żyłka do kosy spalinowej doskonale sprawdza się jako flaga bezpieczeństwa w czasie zawodów strzeleckich.

Mariusz i Sebastian dobrze wiedzą co jest niezbędne aby zapewnić ład i porządek w obejściu.
A taki robot koszący może sam kręcić się po przydomowym trawniku i nigdy nie zażąda abyś oddał mu portfel. 

To co tworzy miejsce takie jakim jest sklep z bronią to nie tylko uginające się pod ciężarem asortymentu półki. To przede wszystkim uprzejmi ludzie, którzy chętnie dzielą się swoją wiedzą i fachowymi, nie zawsze oczywistymi dla początkującego strzelca, radami.

Warto odwiedzić to położone ok. 40 km na południe od Poznania miejsce, gdyż czasem rozwiązanie naszych strzeleckich problemów może być bliżej niż się nam wydaje.

Daniel, Małgosia i Sebastian tworzą 3/4 ekipy ŁUSKI i są odpowiedzialni za sportowo-myśliwską część funkcjonowania sklepu. Między innymi dzięki ludziom takim jak oni, być może kiedyś szeroko pojęte strzelectwo powróci w Polsce na właściwe miejsce i zacznie ponownie odgrywać znaczącą rolę w społeczeństwie.

Wizyta w ŁUSCE mogła by śmiało trwać kilka godzin. Jest tu co oglądać, jest też o czym, a przede wszystkim z kim rozmawiać o strzelectwie, które to zagadnienie można chyba zgłębiać bez końca. Gdy w końcu opuści się sklep w głowie pozostają dwa kluczowe pytania – jaki karabin wybrać na zimę i jaką kosiarkę na wiosnę.

Link do strony internetowej sklepu: www.luskasrem.com

CDN…

Maciej Rozwadowski