Walther PP – pistolet Jamesa Bonda sprzedany na aukcji za 265 tys. dolarów

2020-12-04 03:15 (Reuters/PAP) USA/Pistolet Jamesa Bonda sprzedany za 265 tys. dolarów

Pistolet którego używał Sean Connery w pierwszym filmie o Jamesie Bondzie został sprzedany za 256 000 dolarów na aukcji w Beverly Hills w czwartek – poinformował Julien’s Auctions.

James Bond i Walther PP

Pistolet używany przez nieżyjącego już Seana Connery w pierwszym filmie o Jamesie Bondzie został sprzedany na aukcji w Beverly Hills w czwartek za 256 000 dolarów, przewyższając wcześniejsze szacunki oparte na historii aukcji w Hollywood – poinformował Julien’s Auctions.

Pistolet to samopowtarzalny Walther PP, który wraz z mniejszym modelem PPK, został użyty przez Seana Connery w filmie „Doktor No” w 1962 roku.

(uwaga Jarosława Lewandowskiego redaktora naczelnego magazynu strzał.pl: w tym filmie Bond ani razu nie miał w rękach – ani na planie się nie pojawiał – PPK, którego rolę grały dwa Walthery PP (bo na planie używano dwóch, w tym jednego na ślepaki, a drugiego zdekowanego), a w jeden ze scen wręcz Browning FN 1910! (scena z tłumikiem – bo nie mieli tłumika do PP, więc wzięli to, co mieli pod ręką, co mniej więcej odpowiadało wielkością Waltherowi.)

James Bond i i Walther PP oraz Walther PPK

Sean Connery, pierwszy James Bond , zmarł 31 października w wieku 90 lat.

Zwycięski oferent, który poprosił o zachowanie anonimowości, jest Amerykaninem, powiedział, że obejrzał wszystkie filmy o Jamesie Bondzie razem ze swoimi dziećmi. Dom aukcyjny szacował wcześniej, że broń będzie kosztować od 150 000 do 200 000 dolarów.

Sprzedany egzemplarz był bronią pozbawioną cech użytkowych. Piszą, że to pistolet dezaktywowany, cokolwiek to oznacza faktycznie. Ta cena nie jest chyba rekordowa. W 2010 roku sprzedany został pistolet pneumatyczny Walther LP53, wykorzystany w sesji reklamowej filmu Pozdrowienia z Rosji (1963 rok), za około 430 tys. dolarów.

James Bond używał przeróżnej broni. Był Walther PP właśnie sprzedany, Walther PPK, była też Beretta M1934, był Browning 1910 z tłumikiem, był Walther P38, był nawet mój ulubiony Colt Detective. Z rewolwerów Bond posługiwał się również rewolwerem Webley Mk VI. W nowszych czasach był Walther P5. Zdecydowanie jednak James Bond najczęściej posługiwał się pistoletem Walther PP.

James Bond i Walther P5

Walther PP kaliber 9 mm kurz (lub .380 ACP) leży w mojej szafie nietknięty jako egzemplarz kolekcjonerski. Niestety to nie ten, którego używał James Bond. Jak wam się podobają pistolety Walther PP i PPK? Moim zdaniem są to pistolety kultowe. Właśnie za sprawą Bonda zakorzeniły się w kulturze.

Walther PP nad morzem Bałtyckim

Polska ma też związki z pistoletami Walther PP i PPK. W magazynie strzał.pl z marca 2019 r. pojawił się artykuł (zamieszczam tu, po kliknięciu się otworzy, za zgodą strzał.pl) o tych pistoletach w Policji Państwowej. Był to fragment książki pt. Polskie pistolety i rewolwery. Nie tylko VIS autorów Zbigniewa Gwóźdź, Leszka Erenfeicht, którą przy tej okazji sobie zamówiłem. Walther PP i PPK od lat trzydziestych były również oferowane na rynku polskim dla cywilnych posiadaczy broni.

Moim zdaniem pistolet Walther PPK posłużyły do wymyślenia polskiego pistoletu P63. Jak się położy te pistolety obok siebie, to szybki rzut oka na tą broń przez niespecjalistę może sprawić trudność w ich odróżnieniu. No więc związki z Polską są 🙂