Z cyklu policja nie zapewniła bezpieczeństwa: 87-letni mężczyzna napadnięty w swoim domu, ugodzony nożem jest w stanie krytycznym

Przedstawiam kolejny tragiczny przykład bezradności policji w realizowaniu niewykonalnej powinności, nakładanej na policję przez rządowych kacyków. Otóż chcę wszystkim przypomnieć, że w Polsce obowiązuje filozofia rządu, że za bezpieczeństwo obywateli odpowiada państwo. Nie sam obywatel za swoje bezpieczeństwo tylko państwo i stosowne służby, które to państwo – służby państwowe, które to państwo powołuje.

Jak przeczytacie poniżej, pomimo odpowiedzialności policji za bezpieczeństwo 87-letniego mieszkańca Lęborka, został on skutecznie zaatakowany nożem.

2020-12-10 14:51 (PAP) Pomorskie/ Policjanci zatrzymali dwie osoby podejrzewane o usiłowanie zabójstwa 87-letniego mężczyzny

Policjanci zatrzymali kobietę i mężczyznę, których podejrzewa się o usiłowanie zabójstwa 87-letniego mężczyzny w Lęborku. Stan poszkodowanego jest poważny, ale stabilny.

Jak powiedziała PAP w czwartek oficer prasowa Komendy Powiatowej Policji w Lęborku Marta Szałkowska, śledczy wyjaśniają okoliczności usiłowania zabójstwa 87-letniego mężczyzny w Lęborku.

“Mężczyzna został zaatakowany w środę wieczorem w swoim mieszkaniu. Sprawcy ugodzili go nożem i ukradli portfel z pieniędzmi oraz dokumentami. Policjanci jeszcze tego samego dnia zatrzymali dwie osoby podejrzewane o to przestępstwo. Za usiłowanie zabójstwa grozi kara nawet dożywotniego pozbawienia wolności” – dodała Marta Szałkowska.

Ranny 87-latek przewieziony został do szpitala, jego stan jest poważny, ale stabilny.

Pod nadzorem prokuratora śledczy zabezpieczyli na miejscu ślady i dowody, w tym m.in. nóż kuchenny, którym mężczyzna prawdopodobnie został ugodzony.

“W niespełna godzinę od zdarzenia funkcjonariusze zatrzymali na terenie miasta kobietę podejrzewaną o to usiłowanie zabójstwa. W chwili zatrzymania kobieta była pijana, badanie alkotestem wykazało, że miała w organizmie ponad 4 promile alkoholu” – powiedziała PAP Szałkowska

Kilka godzin później funkcjonariusze zatrzymali do sprawy kolejną osobę – mężczyznę, również w stanie nietrzeźwości (ponad 2 promile alkoholu w organizmie).

Funkcjonariusze znaleźli przy nim i zabezpieczyli pieniądze pochodzące najprawdopodobniej z tego przestępstwa.

Zatrzymane osoby, to mieszkańcy powiatu lęborskiego w średnim wieku. W piątek prokuratura zdecyduje o ewentualnych zarzutach wobec zatrzymanych. (PAP)

Nie zawracałbym sobie tą sprawą specjalnie głowy, bo to nie jedyny, nie pierwszy i nie ostatni przykład bezradności policji w realizacji obowiązku dbania o bezpieczeństwo obywateli. Moim zdaniem to obowiązek niemożliwy do wykonania, o czym wielokrotnie pisałem.

No ale z drugiej strony policja nie protestuje przed obciążaniem jej tym niewykonalnym obowiązkiem. To chyba się policja z tym niemożliwym do wykonania obowiązkiem zgadza? W myśl zasady chcącemu nie dzieje się krzywda – skoro policja zgadza się z obowiązkiem dbania o osobiste bezpieczeństwo obywateli, to nie powinna mieć mi za złe policja, że wskazuję na bolesne przypadki niewykonania obowiązku.

Przedstawiam jednak tą sprawę z dwóch powodów.

Pierwszy jest taki, że to atak w domu. To szczególnie mnie dotyka, że w miejscu, które powinno być absolutnie bezpiecznym azylem dochodzi do brutalnego napadu.

Drugi powód jest taki, że mamy tu prawdopodobnie do czynienia z sukcesem w zakresie ścigania sprawców przestepstwa. Tu pochwała dla policjantów za szybkie ujęcie prawdopodobnych sprawców. Jednak sukces wykrywaczy nie powinien w żadnej mierze przysłaniać spektakularnej klęski w realizacji pisowskiej/rządowej filozofii dbania o bezpieczeństwo osobiste obywateli przez policję.

Mamy sukces w wykrywaniu sprawców – tu policja ma możliwości i ma sukcesy – ale najpierw była klęska w zapewnieniu obywatelowi bezpieczeństwa, tu policja jest bezradna.

Tak przedstawiają się fakty.