Narodowe Stowarzyszenie Strzeleckie Ameryki (NRA) ogłosiło bankructwo i zamierza przenieść siedzibę do Teksasu

2021-01-16 06:28 (PAP) USA/ NRA ogłosiło bankructwo, chcąc uniknąć procesu w Nowym Jorku

Narodowe Stowarzyszenie Strzeleckie (NRA) ogłosiło w piątek niewypłacalność, co ma pomóc w uniknięciu procesu po pozwie prokurator generalnej stanu Nowy Jork Letitii James domagającej się rozwiązania tej instytucji. NRA chce przenieść swą siedzibę do Teksasu.

Według agencji Reutera wniosek o ogłoszenie swej upadłości NRA złożyło w federalnym sądzie w Dallas. Stowarzyszenie zapowiedziało ponowne rozpoczęcie działalności w Teksasie, by uciec od “skorumpowanego środowiska politycznego i regulacyjnego” w Nowym Jorku, gdzie wcześniej było zarejestrowane.

“Teksas ceni wkład NRA w życie publiczne, szanuje naszych przestrzegających prawa członków i łączy się z nami jako partner w obronie konstytucyjnie zagwarantowanej wolności. (…) Szukamy ochrony przed urzędnikami z Nowego Jorku, którzy nielegalnie nadużywali swych uprawnień” – napisał w liście do osób zrzeszonych w stowarzyszeniu dyrektor generalny NRA Wayne LaPierre.

W sierpniu prokurator James oskarżyła tegoż LaPierre’a i innych liderów NPR o nadużycia i złe zarządzanie funduszami. Argumentowała, że działalność stowarzyszenia naruszała przepisy stanowe dotyczące organizacji non-profit. Uzasadniała, że zarejestrowanie NRA jako zrzeszenia o celach niezarobkowych w Nowym Jorku uprawnia ją, jako prokurator, do podjęcia kroków zmierzających do rozwiązania stowarzyszenia.

Związana z Partią Demokratyczną prokurator zarzuca przedstawicielom NRA wydawanie milionów dolarów na prowadzenie luksusowego stylu życia, w tym – wakacji i prywatnych odrzutowców, oraz płacenie za milczenie i lojalność byłych pracowników. W ciągu trzech lat kosztowało to stowarzyszenie 64 miliony dolarów.

“Status finansowy NRA w końcu zrównał się z jego poziomem moralnym: jest dziś podwójnym bankrutem. Nie pozwolimy NRA na użycie tego ani żadnego innej taktycznego wybiegu dla uniknięcia odpowiedzialności prawnej i prokuratorskiego nadzoru mojego biura” – przekonywała w piątek James.

Z kolei stowarzyszenie w swoim oświadczeniu zapowiedziało, że nie będzie natychmiastowych zmian w jego działalności ani w zatrudnieniu. Zapewniło o woli kontynuowania obrony konstytucyjnych praw swoich członków zgodnie z drugą poprawką do konstytucji, która gwarantuje prawo do posiadania i noszenia broni. Podkreśliło też, że informacje o tym, iż NRA nie jest wypłacalne, nie mają oparcia w faktach. Stowarzyszenie jest “tak silne finansowo, jak było przez całe lata” – oświadczył LaPierre.

Stowarzyszenie NRA złożyło też kontrpozew w sądzie federalnym w Albany w stanie Nowy Jork. Oskarżyło prokurator James m.in. o naruszenie praw NRA do wolności słowa oraz próbę wydania “korporacyjnego wyroku śmierci” na tę organizację.

Jak informuje Reuters 16 republikańskich prokuratorów generalnych złożyło dokumenty popierające NRA. Agencja przewiduje, że piątkowe posunięcie z niewypłacalnością w tle prawdopodobnie wstrzyma proces w Nowym Jorku, a ponowna rejestracja w Teksasie uniemożliwi prokurator James próbę rozwiązania tego stowarzyszenia.

Szczerze pisząc zatkało mnie i nie bardzo wiem co napisać. Sypie się Ameryka jaką znaliśmy do jakiej wzdychamy. Trump przegrał wybory, NRA przeżywa problemy, Demokraci już zapowiadają wprowadzenie przepisów przeciwko Drugiej Poprawce. Co będzie dalej skoro takie rzeczy maja miejsce?

NRA uspokaja 5,5 miliona swoich członków, że restrukturyzacja nie będzie oznaczać natychmiastowych zmian w jej działalności, ani w strukturze członkowskiej. Zapowiedziano również kontynuację działań przeciwko zwolennikom zniesienia Drugiej Poprawki do Konstytucji Stanów Zjednoczonych z 15 grudnia 1791 roku, promując bezpieczeństwo i szkolenia z zakresu posługiwania się bronią palną oraz rozwijając programy społeczne w całych USA. Nieco więcej o sprawie na stronie milmag.pl zachęcam do poczytania.