Co Amerykanie myślą o prawie do broni w Polsce?

20 stycznia 2021r. na popularnym amerykańskim blogu traktującym o szeroko pojętych kwestiach związanych z bronią palną The Truth About Guns (thetruthaboutguns.com) pojawił się artykuł dotyczący funkcjonujących w Polsce praw w zakresie posiadania i noszenia broni przez obywateli – “European Gun Rights – Keeping and Bearing Arms in Poland” (thetruthaboutguns.com).

Pod artykułem od razu rozgorzała dyskusja w której amerykańscy czytelnicy bloga żywo komentowali to co dane im było przeczytać.

Tematyka komentarzy była dość rozległa, od kwestii historycznych, poprzez praktyczne porady dotyczące broni czarnoprochowej aż po filozoficzne wywody dotyczące ludzkich praw naturalnych.

Ostatecznie artykuł zanotował ponad 50 komentarzy, co, biorąc pod uwagę dość odległe geograficznie dla Amerykańskiego czytelnika zagadnienie, można uznać za całkiem niezły wynik.

Poniżej przedstawiam kilka wybranych postów. Ich ilość i treść skłania do myślenia, że Amerykanie nie lekceważą tematyki nie związanej bezpośrednio z ich podwórkiem, a wysiłki zmierzające do wytworzenia swoistego partnerstwa w zakresie pojmowania – przejawiającej się poprzez uznanie prawa do posiadania i noszenia broni – obywatelskiej wolności i potrzeby zapewnienia bezpieczeństwa osobistego, nie są wysiłkami bezcelowymi.

Listę postów zaczyna kolega  NTexas przemawiając z pozycji zwolennika wolności:

Boże błgosław Amerykę i naszą Konstytucję. Nasza Konstytucja chroni nas wszystkich. Jeśli nie kochasz Ameryki i jej Konstytucji, bardzo proszę, wyekspediuj się do Polski albo Korei Północnej.

Amz odnotowuje historyczną prawdę:

Komunizm upadł w Polsce 30 lat temu. Ale ciągle mają komunistyczne prawa kontroli broni. Oligarchowie nigdy nie zezwolą poddanym na posiadanie broni.

Wtóruje mu Shire-man:

W przeciwieństwie do nas, zwykłego plebsu który po prostu oddał swoje prawo do broni z uśmiechem na ustach, oni już rodzą się w rzeczywistości w której rząd nigdy nie odda raz zdobytej władzy.

Victor Connoly wskazuje na inne przykłady ze świata które kojarzą mu się z przeczytanym tekstem:

Albo jak poddani, o przepraszam – “obywatele” w Wenezueli. https://www.bbc.com/news/world-latin-america-18288430 

https://mises.org/wire/how-gun-control-became-instrument-tyranny-venezuela

JOHN THAYER uderza w inny ton:

Jestem ciekaw jak prawo do posiadania broni wyglądało w Polsce przed pierwszym września 1939.

To taka moja historyczna ciekawość dotycząca europejskiej cywilizacji, i w ogóle świata, w tym temacie…

CalGunsMD i krótka lekcja historii:

…Jednym z reprezentantów w UE pracującym nad ograniczeniem dostępu do broni w Europie mającym wymiar “dyrektywy” była/jest – co przykre – kobieta z Polski.

Kwestią podstawową jest to, że większość Europy (włącznie z Polską) nie wywodzi się libertariańsko-Lockeanowskich tradycji intelektualnych. Utworzona w 966 roku Polska przez większość swego istnienia była monarchią. I pomimo, że Tadeusz Kościuszko był przyjacielem Thomasa Jeffersona i walczył w wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych, to idee które przywiózł se sobą później do Polski nie były wystarczające aby zaszczepić je w Polskim konstrukcie politycznym i społecznym w jakiś bardziej znaczący sposób.

luigi kwituje temat krótko:

Mój Boże, te prawa od czasów sowieckich w ogóle się nie zmieniły. To przygnębiające.

W odpowiedzi Southern Cross:

To dowodzi, że socjalizm jest zarazą która degeneruje procesy myślowe.

Ralph:

Większość europejskich narodów jest właśnie taka – rozbrojona i bezradna. Z drugiej strony, większość Europy była rządzona przez królów, którzy nie chcieli, aby ich poddani byli w stanie stawiać opór. Kiedy monarchie upadały, rządy które je zastępowały chciały utrzymywać ten sam poziom kontroli nad ludnością.

My nie mamy trochę lepiej od Europejczyków, my mamy o wiele lepiej. Na razie…

 MAGA dał kilka praktycznych porad w kwestii broni czarnoprochowej:

Wydaje mi się, że najlepszą opcją w Polsce jest rewolwer kapiszonowy. Remington 1863 lub Colt 1849 byłyby do noszenia latem, a Colt 1851 lub Remington 1858 do noszenia zimą. Wszystkie te rewolwery są sprzed 1885 roku. Zastanawiam się, czy Colt SAA z 1873 roku i Winchester z 1873 roku też byłyby brane pod uwagę, razem z dwulufowym pistoletem. Jeśli nie, członkostwo w SASS załatwiłoby sprawę.

Z innych kwestii, limit kalibru 12mm brzmi jak kaliber .50, górna granica w USA, oczywiście zanim karabin nie stanie się u nas “Destrukcyjnym Urządzeniem”. To prawie tak, jakby demokraci skopiowali i wkleili to z praw Związku Radzieckiego.

ABN LRRP RGR 3 tours RVN  wysilił się aby dać prawdziwą lekcję dotyczącą światowych totalitaryzmów:

TROCHĘ HISTORII W KONTEKŚCIE BRONI:

W 1929 r. Związek Radziecki wprowadził kontrolę nad bronią. Od 1929 do 1953 roku około 20 milionów dysydentów, niezdolnych do obrony, zostało uwięzionych i eksterminowanych.

W 1911 r. Turcja wprowadziła kontrolę nad bronią. Od 1915 do 1917 roku, 1,5 miliona Ormian, niezdolnych do obrony, zostało uwięzionych i eksterminowanych.

Niemcy ustanowiły kontrolę nad bronią w 1938 roku, a od 1939 do 1945 roku, w sumie 13 milionów Żydów i innych osób, które nie były w stanie się bronić, zostało uwięzionych i eksterminowanych.

Chiny ustanowiły kontrolę nad bronią w 1935 roku. Od 1948 do 1952 roku 20 milionów dysydentów politycznych, którzy nie byli w stanie się bronić, zostało uwięzionych i eksterminowanych.

Gwatemala wprowadziła kontrolę broni w 1964 roku. Od 1964 do 1981 roku 100.000 Indian Majów, niezdolnych do obrony, zostało uwięzionych i eksterminowanych.

Uganda wprowadziła kontrolę nad bronią w 1970 roku. W latach 1971-1979 300.000 chrześcijan, niezdolnych do obrony, zostało uwięzionych i eksterminowanych.

Kambodża wprowadziła kontrolę nad bronią w 1956 roku. Od 1975 do 1977 r. milion wykształconych ludzi, niezdolnych do obrony, zostało uwięzionych i eksterminowanych.

Bezbronni ludzie, których tylko w XX wieku, dzięki kontroli nad bronią palną, prześladowano i eksterminowano: 56 milionów.

Minęło już 12 miesięcy odkąd posiadacze broni w Australii zostali zmuszeni przez nowe prawo do oddania 640 381 sztuk broni palnej do zniszczenia przez ich własny rząd, co kosztowało australijskich podatników ponad 500 milionów dolarów. Wyniki tego pierwszego roku są następujące:

Lista 7 zagadnień:

W całej Australii liczba zabójstw wzrosła o 3,2 proc.

W całej Australii liczba napadów wzrosła o 8,6 procent.
W całej Australii liczba napadów z bronią w ręku wzrosła o 44 procent (tak, 44 procent)!

W samym stanie Victoria liczba zabójstw z użyciem broni palnej wzrosła o 300 procent. Zauważmy, że podczas gdy praworządni obywatele oddali broń, przestępcy tego nie zrobili, przestępcy nadal posiadają broń!

Podczas gdy dane z poprzednich 25 lat wykazywały stały spadek napadów z bronią w ręku, w ciągu ostatnich 12 miesięcy nastąpił ich drastyczny wzrost, ponieważ przestępcy mają teraz gwarancję, że ich ofiara jest nieuzbrojona.

Nastąpił również dramatyczny wzrost włamań i napadów na osoby starsze. Australijscy politycy nie są w stanie wyjaśnić, w jaki sposób zmniejszyło się bezpieczeństwo publiczne, po tym jak tak ogromny wysiłek i koszty został poniesiony na skuteczne pozbycie się broni palnej z australijskiego społeczeństwa. Doświadczenia australijskie i inne fakty historyczne powyżej dowodzą tego.

Nie zobaczycie tych danych w amerykańskich wieczornych wiadomościach, ani nie usłyszycie polityków rozpowszechniających te informacje…. Ustawa Sullivana z Nowego Jorku miała na celu przechylenie szali na korzyść irlandzkich przestępców, z dala od włoskich przestępców i z dala od praworządnych.

Broń w rękach uczciwych obywateli ratuje życie i mienie, i tak, prawa kontroli broni wpływają negatywnie tylko na praworządnych obywateli.

Zwróćcie na to uwagę moi drodzy Amerykanie, zanim będzie za późno!

Następnym razem, gdy ktoś będzie opowiadał się za kontrolą broni, proszę przypomnijcie mu tę lekcję historii.

Mając broń, jesteśmy “obywatelami”. Bez niej, jesteśmy “poddanymi”.

Podczas II wojny światowej Japończycy zdecydowali się nie dokonywać inwazji na Amerykę ponieważ zdawali sobie sprawę, że większość Amerykanów była UZBROJONA!

Z drugiej strony Moparrob krótko:

Zapisane – nie przenosić się do Polski!

Manse Jolly:

Bardzo ciekawy artykuł. Nie miałem pojęcia, że Polska ma tak drakońskie prawo dotyczące broni. Wydawało mi się, że odkąd sowiecie się wynieśli, te prawa zostały poluzowane, szczególnie w kwestii polowań. Wygląda na to, że się myliłem.

Kolegę o swojsko brzmiącym nicku strych9 zainteresowało szczególnie jedno zdanie:

…polscy podatnicy nie nadają się do posiadania broni.

Więc chyba nie jest to bardzo zaskakujące, że w tym kraju podczas kwarantanny codziennie dostajesz telefon lub sms, i masz 20 minut aby odpowiedzieć w formie selfie pokazującego cię w przydzielonym ci miejscu izolacji i z włączonym geotagowaniem? Zdjęcia muszą również nadawać się do przetwarzania i identyfikacji przez oprogramowanie do rozpoznawania twarzy.

Brak zgodności miejsca albo czasu powoduje, że do lokalizacji twojego telefonu zostanie wysłana policja.

former water walker niby chwali, ale jednak trochę gani:

I tak Polska to jeden z najbardziej otwartych kapitalistycznych krajów w Europie…co jest SMUTNE.

GS650G przejrzał system na wylot:

Polscy politycy nie mają się czego obawiać ze strony zwykłych ludzi. Jest to ten status, który nasza klasa rządząca chciałaby wprowadzić tutaj. Gdyby przestępcy byli rzeczywiście karani w sposób odstraszający, może moglibyśmy to zaakceptować. W wielu krajach tak jest, ponieważ ich system sprawiedliwości jest dość prosty. Tutaj jest to biznes i gra prowadzona przez poszukiwaczy władzy. Kultura również odgrywa dużą rolę, ponieważ jednorodne kraje mają mniej problemów niż nasz cudownie różnorodny tygiel. W miejscach takich jak Japonia ludzie grają według tych samych zasad.

Nie myślcie nawet przez chwilę, że te ograniczenia nie zostaną wypróbowane tutaj. Wielka Brytania była kiedyś dość przystępna w kwestii posiadania broni, podobnie jak Australia. Teraz grupy zajmujące się bronią siedzą po prawicy rządu i upewniają się, że nikt nie odzyska swoich praw do broni.

Na koniec glenn sammon-USCCA instructor zauważa filozoficznie:

Kiedy twoje oczy mają już 50 lat, lubisz gdy ktoś pisze do ciebie wielkimi literami, zwłaszcza jeśli sam nie możesz znaleźć swoich okularów do czytania.

 A Gerald Brennan dodaje:

Tak więc… Polska odpada…

Maciej Rozwadowski na podstawie (thetruthaboutguns.com)