Złe prawo powstrzymuje uzasadnione przypadki użycia broni do samoobrony

Rok 2020 był rokiem, w którym wielu ludzi stanęło w obliczu nadzwyczajnych wyzwań, przyniósł on jednocześnie pozytywny aspekt dla zwolenników silnego prawa wynikającego z Drugiej Poprawki – bezprecedensowy wzrost liczby Amerykanów, którzy korzystają ze swojego prawa do posiadania i noszenia broni.

Według National Shooting Sports Foundation, Amerykanie kupili w 2020 roku około 21 milionów egzemplarzy broni palnej, z czego 8,4 miliona Amerykanów nabyło broń po raz pierwszy.

Dodatkowo, nadal rosła liczba Amerykanów posiadających zezwolenie na ukryte noszenie broni, aczkolwiek w wolniejszym tempie niż w latach ubiegłych. Prawdopodobnie było to spowodowane rekordowo długimi opóźnieniami w rozpatrywaniu pozwoleń i przestojami z powodu COVID-19.

Trudno się dziwić, że praworządni obywatele w ubiegłym roku tłumnie korzystali ze swoich praw wynikających z Drugiej Poprawki.  Był to w końcu rok pełen rozległych niepokojów społecznych i nawoływań do odebrania funduszy departamentom policji, i tak już ograniczonym przez globalną pandemię.

Ale nawet w “normalnych” latach, prawo do posiadania i noszenia broni odgrywa ważną rolę w zachowaniu bezpieczeństwa publicznego.

Według raportu Centers for Disease Control and Prevention z 2013 roku, prawie każde większe badanie na ten temat wykazało, że Amerykanie używają broni palnej w samoobronie od 500 000 do 3 milionów razy rocznie. Mamy powody, by sądzić, że wiele z przypadków użycia broni w obronie własnej nie jest zgłaszanych policji, a tym bardziej nie trafia do mediów lokalnych czy krajowych.

Z tego powodu The Daily Signal co miesiąc publikuje artykuł podkreślający niektóre z wielu wiadomości z miesiąca na temat defensywnego użycia broni.

Poniższe przykłady reprezentują tylko niewielką część grudniowych doniesień na temat defensywnego użycia broni. Z większą ilością takich przypadków można się zapoznać korzystając z interaktywnej bazy danych The Heritage Foundation Defensive Gun Use Data base.

    2 grudnia, York ville, Nowy Jork: Trzech lub czterech uzbrojonych intruzów wyważyło drzwi rezydencji i zmusiło kobietę do położenia się na podłodze, podczas gdy oni okradali jej dom. Inny mieszkaniec usłyszał zamieszanie z sypialni, chwycił broń długą i doprowadził do wymiany ognia z intruzami, zmuszając ich do ucieczki. Kobieta którą napadli została ranna w strzelaninie, ale jej obrażenia nie zagrażały życiu.

    4 grudnia, Alexander City, Alabama: Kierowca rozpoznał poszukiwanego podejrzanego o morderstwo, kiedy ten szedł wiejską drogą. Wziął go na muszkę i przypilnował do przyjazdu policji. UPS. Marshall Fugiele Kask Force i lokalna policja były w tym momencie w trakcie trwającej już cztery dni obławie na podejrzanego, który rzekomo zastrzelił swoją dziewczynę i jej nastoletniego syna.

    6 grudnia, Buntownik, Floryda: Mężczyzna użył swojego AR-15, aby bronić się przed dwoma uzbrojonymi, zamaskowanymi łobuzami którzy podeszli do jego domu, zagrozili trzem mieszkańcom i zażądali pieniędzy. W pewnym momencie rabuś wycelował broń w głowę mieszkańca, co było początkiem wymiany ognia. Dwóch mieszkańców zostało rannych, napastnicy uciekli.

    8 grudnia, Comber, Luizjana: Czterech uzbrojonych intruzów włamało się do domu i zaatakowało właściciela. Właściciel domu był w stanie dobyć własnej broni palnej i oddać strzały zabijając dwóch napastników i raniąc pozostałych, którzy teraz stoją przed szeregiem zarzutów o przestępstwa. 4-letnia córka właściciela domu została ranna w ogniu krzyżowym, ale jest nadzieja, że w pełni wróci do zdrowia.

    11 grudnia, Las Vegas, Nevada: Pracownik salonu samochodowego stanął twarzą w twarz z bezdomnym mężczyzną, który próbował włamać się do siedziby firmy. Intruz stał się fizycznie agresywny i popchnął pracownika na ziemię, w wyniku czego ten zranił się w głowę. Policja powiedziała, że pracownik wyciągnął broń palną i zastrzelił napastnika w obronie własnej.

    14 grudnia, Atlanta, Georgia: Podczas kłótni w kompleksie apartamentów, mężczyzna wyciągnął broń i strzelił innemu mężczyźnie kilka razy w plecy, raniąc go. Kobieta, która tam mieszkała wyciągnęła własną broń palną i śmiertelnie postrzeliła strzelca w samoobronie, powiedziała policja. Według policji nie ma podstaw aby postawić jej zarzuty.

    17 grudnia, Paine Bluff, Arkansas:  Ratownik medyczny bronił siebie i swojego partnera bronią palną po tym, jak wezwanie do awantury domowej wymknęło się spod kontroli. Ratownicy medyczni zaczęli udzielać pomocy kobiecie która powiedziała im, że jej chłopak ją pobił. Widząc akcję ratowników chłopak kobiety będąc w stanie wzburzenia doprowadził do fizycznej konfrontacji. Po fizycznej sprzeczce, wyjął broń i otworzył ogień do sanitariuszy, powiedziała policja. Jeden z sanitariuszy był uzbrojony i, choć ranny, oddał strzał zabijając chłopaka. Obaj sanitariusze zostali opatrzeni z powodu ran postrzałowych ale zarówno oni jak i kobieta przeżyli.

    22 grudnia, Green Tostownic, Pensylwania: Mężczyzna na strzelnicy w skierował swoją broń palną na swojego przyjaciela, strzelając i raniąc go, powiedziała policja. Inny właściciel broni widział atak i przyszedł z pomocą, śmiertelnie raniąc strzelca i prawdopodobnie ratując życie drugiego mężczyzny.

    25 grudnia, Stockport, Kalifornia: Zdenerwowany przez trwający spór sąsiad dokonał siłowego wejścia wejścia do rezydencji kobiety w Boże Narodzenie. Słowna konfrontacja szybko zamienił się w fizyczną napaść, co skłoniło kobietę do oddania strzałów i ranienia mężczyzny w obronie siebie i swojej rodziny.

    26 grudnia, Chicago, Illinois: Uzbrojony rabuś wszedł do sklepu z telefonami komórkowymi i zażądał od pracownika sklepu oddania towaru. Pracownik, posiadacz pozwolenia na ukryte noszenie broni, wyciągnął swoją własną broń i śmiertelnie postrzelił rabusia, powiedziała policja.

    27 grudnia, Port Arthur, Texas: Kilku uzbrojonych mężczyzn siłą zmusiło kobietę do otwarcia drzwi do jej mieszkania, trzymając ją i jej małe dzieci na muszce, powiedziała policja. Właściciel domu, który słyszał, co się dzieje z innego pokoju, chwycił karabin i oddał strzały do mężczyzn, zabijając jednego i doprowadzając do ucieczki pozostałych.

Amerykańska rzeczywistość jest inna niż polska. W Polsce uzasadnione użycie broni w samoobronie właściwie nie występuje. Nie występuje z dwóch powodów. Pierwszy powód jest taki, że w Polsce ludzie co do zasady nie posiadają broni, więc nie mają takiego narzędzia aby go używać do samoobrony. Drugi powód jest taki, że w Polsce jest niebezpiecznie używać broni do samoobrony. Niebezpiecznie dla ofiary. Całkowicie patologiczne przepisy, uzupełniane patologiczną policyjno-prokuratorską praktyką ich stosowania, dopełniają obrazu beznadziei.

Zastanawiam się czy w Polsce jest tak, że nie ma potrzeby używania broni do samoobrony, bo Polska to kraj bezpieczny. Tak pewnie wiele osób stwierdzi. Statystycznie pewnie tak jest, że Polska jest bezpieczna. Jednak przestępstwa sąd i dotykają ludzi. Jest wiele przypadków, które nadawałby się do użycia broni w samoobronie, ale niestety patrz powód pierwszy. Kto nie wierzy niech śledzi odcinki z cyklu policja nie zapewniła bezpieczeństwa.

Dla mnie z tego wniosek płynie taki, że w Polsce jest takie prawo dotyczące broni, które odbiera prawym ludziom możliwość posiadania jej i używania jej do samoobrony. W Polsce patologia jest tworzona przez przepisy prawa.

(na podstawie dailysignal.com MR i AT)

Gdyby każdy kto czytuje bloga trybun.org.pl regularnie wspierał Fundację Trybun.org.pl, dużo więcej dałoby się zrobić