Prawnicy Trumpa rozerwali na strzępy złożony przez Demokratów wniosek o impeachment

Całych 14-tu stron potrzebowali adwokaci prezydenta Trumpa aby obalić, podważyć i praktycznie zniszczyć 80-stronicowy elaborat dotyczący impeachmentu autorstwa Demokratów zasiadających w Izbie Reprezentantów.

Krótko odnieśli się do ukrytego argumentu, że próba dokonania impeachmentu byłego prezydenta może być w jakikolwiek sposób możliwa:

     Konstytucja stanowi, że Izba Reprezentantów “ma wyłączne prawo do złożenia oskarżenia” i że prezydent “zostanie usunięty z urzędu w wyniku oskarżenia o zdradę, przekupstwo lub inne poważne przestępstwa i wykroczenia”

    Twierdzenie, że ten przepis ma obecnie zastosowanie do 45. prezydenta Stanów Zjednoczonych jest niedorzeczne, ponieważ nie jest on już “prezydentem”.

    Ponieważ 45. Prezydent nie jest już “Prezydentem”, klauzula “zostanie usunięty z urzędu na podstawie oskarżenia o …” jest niemożliwa do wykonania przez Senat….

    Tak więc obecne postępowanie przed Senatem jest void ab initio [z gruntu nieważne] jako nieważność prawna, która jest jawnie sprzeczna z jasnym językiem Konstytucji.

Adwokaci Trumpa, Bruce Castor i David Schoen, odrzucili twierdzenie Demokratów z Izby Reprezentantów, że Trump wydając rzekomo fałszywe oświadczenia na temat wyników wyborów zaangażował się w insurekcję lub bunt przeciwko Stanom Zjednoczonym:

   45. prezydent skorzystał ze swojego prawa do Pierwszej Poprawki na mocy Konstytucji, aby wyrazić swoje przekonanie, że wyniki wyborów były podejrzane, ponieważ pod wygodnym pozorem pandemii Covid-19 prawo wyborcze i procedury wyborcze stanów zostały zmienione przez lokalnych polityków lub sędziów bez niezbędnych zatwierdzeń ze strony legislatur stanowych.

Podobnie unicestwili twierdzenie Demokratów jakoby Trump w swoim przemówieniu z 6 stycznia podżegał tłum do przemocy:

   Należy zaprzeczyć, że prezydent Trump podżegał tłum do zaangażowania się w destrukcyjne zachowania. Należy zaprzeczyć, że jego słowa “jeśli nie będziecie walczyć ze wszystkich sił, nie będziecie już mieli kraju” miały cokolwiek wspólnego z incydentem w Kapitolu.

Prawnicy Trumpa zapomnieli dodać, że infiltrowany przez Antifę tłum planował atak kilka dni, jeśli nie tygodni, wcześniej. Nie wspomnieli również, że tłum ten zbierał się na długo przed tym jak prezydent wygłosił swoje, rzekomo podżegające do agresji, przemówienie które rzekomo wywołało atak.

Nie wspomnieli oni również,  co oświadczył reprezentant Matt Gaetz (R-Fla.), o “całkiem przekonujących dowodach z firmy zajmującej się rozpoznawaniem twarzy, pokazujących, że niektórzy z ludzi którzy wtargnęli na Kapitol nie byli zwolennikami Trumpa. Oni kamuflowali się jako zwolennicy Trumpa, a w rzeczywistości byli członkami brutalnej grupy terrorystycznej Antifa.”

Podkreślili oni nielegalność prowadzonej w Senacie procedury impeachmentu po tym gdy na jaw wyszedł fakt, że sędzia John Roberts nie będzie przewodniczył temu procesowi tak jak wymaga tego Konstytucja.

Po wygaśnięciu kadencji 45. prezydenta konstytucyjny mandat dla przewodniczącego Sądu Najwyższego najwyraźniej zniknął, a jego miejsce zajął senator (złośliwy, przeciwny Trumpowi, senator z Vermont Patrick Leahy) który rzekomo będzie również pełnił funkcję ławnika.

Przesłuchania w sprawie impeachmentu które mają się rozpocząć w poniedziałek (08.02.21r.) są zwykłą farsą. Jest to ćwiczenie z projekcji, w którym oskarżyciele oskarżają prezydenta Trumpa o przestępstwa których popełnienia sami są winni.

Nie ma żadnych szans na to, że Senat zagłosuje za impeachmentem Donalda Trumpa. Czterdziestu pięciu Republikanów już zagłosowało za rezolucją, która nazwała ten proces niekonstytucyjnym. Demokratyczni Senatorowie, dysponujący 50 głosami, z Kamalą Harris zapewniającą decydujący głos, potrzebują dwóch trzecich Senatu aby uzyskać skazanie. Oznacza to, że muszą jakoś zmusić 17 Republikanów do przyłączenia się do nich w tej fasadowej i pokrętnej akcji.

Jest to proces pokazowy, mający na celu oczernienie Donalda Trumpa jako osoby i zniweczenie jego dorobku. Jest to odwet za wysiłki Trumpa podejmowane w celu ujawnienia wpływów Deep State na salonach Amerykańskiej władzy.

Bob Adelmann (thenewamerican.com tłumaczenie Maciej Rozwadowski)

2021-02-05 04:31 (Reuters, AFP/PAP) Trump nie będzie zeznawał w Senacie w związku z impeachmentem

Były prezydent USA Donald Trump nie będzie zeznawał w Senacie w związku z procedowaniem impeachmentu – powiadomili w czwartek jego prawnicy. Proces w tej sprawie ma się rozpocząć w przyszłym tygodniu.

Członkowie zespołu broniącego Trumpa, adwokaci Bruce Castor i David Schoen nazwali żądanie, by złożył on zeznania w Senacie “chwytem pod publiczkę”. Takie stanowisko przedstawili w liście otwartym opublikowanym w czwartek.

“Prezydent nie będzie zeznawał w niekonstytucyjnym postępowaniu” – powiedział następnie jego doradca Jason Miller w rozmowie z amerykańskim radiem publicznym (NPR).

Z wnioskiem o złożenie zeznań pod przysięgą wystąpił do Trumpa listownie główny sprawozdawca i szef zespołu ds. procedury impeachmentu, członek Izby Reprezentantów z Partii Demokratycznej, Jamie Raskin.

Były prezydent jest obwiniany m.in. o podżeganie do buntu, co skutkowało wtargnięciem zwolenników Trumpa do gmachu Kongresu 6 stycznia. Demokrata przypomniał w swym liście do Trumpa, że otwarcie podważa on większość zarzutów przedstawionych w artykule o oskarżeniu, powinien zatem odnieść się do nich w Kongresie.

“Próbował pan podważyć istotne fakty, pomimo jasnych i przytłaczających dowodów popełnienia przestępstwa konstytucyjnego” – napisał Raskin sugerując złożenie zeznań przez Trumpa (w tym podczas przesłuchań krzyżowych) 8 lutego i nie później niż 11 lutego.

Według NPR zespół prawny Trumpa w odpowiedzi na zarzuty przyjął strategię ignorowania żądań Kongresu. Prawnicy Trumpa uważają, że postępowanie jest sprzeczne z konstytucją. Nie ma też ich zdaniem żadnych dowodów, że Trump podżegał niezadowolonych z rezultatów wyborów prezydenckich uczestników protestu do ataku na Kapitol.

“To pismo potwierdza to, o czym wiedzą wszyscy: nie jesteście w stanie udowodnić zarzutów, jakie wysuwacie przeciwko 45. prezydentowi Stanów Zjednoczonych, który jest teraz prywatnym obywatelem” – napisali obrońcy Trumpa w odpowiedzi na list Raskina.

W rezultacie zamieszek na Kapitolu z udziałem m.in. ekstremistów (fałszywie podających się za) popierających Trumpa, zginęło pięć osób. Dwóch funkcjonariuszy uczestniczących w tłumieniu zajść popełniło w ciągu ostatnich tygodni samobójstwo.

13 stycznia Izba Reprezentantów USA przegłosowała artykuł impeachmentu Trumpa, stawiając go formalnie w stan oskarżenia za “podżeganie do powstania” podczas szturmu jego zwolenników na Kapitol. 25 stycznia Izba Reprezentantów przekazała formalnie akt impeachmentu do Senatu.

Trump jest pierwszym prezydentem USA, który został dwukrotnie postawiony w stan oskarżenia przez Izbę Reprezentantów. Poprzednio stało się to w grudniu 2019 roku, w związku z tzw. aferą ukraińską. W 2020 roku Senat, wówczas z większością republikańską, uniewinnił ówczesnego gospodarza Białego Domu. (PAP)

2021-02-02 22:25 (Reuters, AFP/PAP) USA/ Prawnicy Trumpa twierdzą, że jego impeachment jest niekonstytucyjny

Prawnicy byłego prezydenta USA Donalda Trumpa w złożonym we wtorek w Senacie wniosku twierdzą, że jego impeachment jest niekonstytucyjny. Wniosek przedstawiony przez demokratycznych kongresmenów głosi, że Trump postępował wbrew konstytucji i musi zostać skazany.

Obie strony były zobowiązane do pisemnego przedstawienia Senatowi USA swych argumentów do wtorku.

Adwokaci byłego prezydenta napisali, że Senat nie ma prawa go sądzić, jest on bowiem obecnie osobą prywatną, a ponadto decyzja o ewentualnym uniemożliwieniu mu ponownego piastowania wysokich funkcji publicznych leży poza jurysdykcją senatorów.

“Postępowanie prezydenta Trumpa jest zaprzeczeniem wszystkiego, co stanowi konstytucja” – ogłosił zespół kongresmenów odpowiedzialnych za przygotowanie wniosku o impeachment.

Deputowani napisali, że odpowiedzialność za atak na Kapitol, do którego doszło 6 stycznia, spoczywa całkowicie na byłym prezydencie. “Senat musi jasno mu powiedzieć, jak i tym, którzy są jego zwolennikami, że prezydent, który prowokuje akt zbrojnej agresji wymierzony w rząd Stanów Zjednoczonych, w nadziei na odwrócenie wyniku wyborów, stanie przed sądem i będzie osądzony” – dodali kongresmeni.

Dziennik “The Hill” podaje, że były prezydent USA nagle rozstał się w weekend z poprzednim zespołem swoich obrońców w procesie impeachmentu. Trump chciał bowiem, by skoncentrowali się oni na jego narracji, zgodnie z którą padł on ofiarą masowego oszustwa wyborczego; prawnicy mieli odmawiać przyjęcia takiej linii obrony. (PAP)

Moim zdaniem, jak to mówią, skoczyć może Donaldowi Trumpowi ta lewacka hołota. O tyle miałbym do napisania w tej doniosłej sprawie.