Strażnik leśny oddał strzał na posterunku straży leśnej w Skarżysku-Kamiennej

2021-02-05 17:32 (PAP) Skarżysko-Kamienna/ Strzał na posterunku straży leśnej, ranny strażnik

Do niekontrolowanego wystrzału z borni służbowej komendanta doszło na posterunku straży leśnej w Skarżysku-Kamiennej (Świętokrzyskie). Ranny został jeden ze strażników.

Do zdarzenia doszło w czwartek na posterunku straży miejskiej Nadleśnictwa Skarżysko. “Zostaliśmy powiadomieni, że w trakcie odprawy przed służbą padł niekontrolowany wystrzał z broni służbowej trzymanej przez komendanta. Pocisk miał uderzyć w podłogę, odłamki tego pocisku albo odłamki płytki raniły jednego ze strażników” – powiedział PAP asp. Jarosław Gwóźdź z Komendy Powiatowej Policji w Skarżysku-Kamiennej.

Ranny strażnik trafił do szpitala, z którego został wypisany jeszcze w czwartek. Policja wyjaśnia okoliczności całej sprawy, również m.in. to dlaczego została zawiadomiona o całym zdarzeniu dopiero dzień później. (PAP)

Kolega zauważa:

Zwróć uwagę, że jak w Policji to „broń wystrzeliła”, a w Straży Leśnej „komendant strzelił”. Widać broń Straży Leśnej jest lepsza niż ta Policji i sama nie strzela.

Moje doświadczenia ze Strażnikami Leśnymi są takie, że sporo strzelają. U nas w okolicy jeden kolega, który jest strażnikiem leśnym naprawdę nieźle strzela i jest częstym bywalcem strzelnicy. Nie napiszę, że każdemu się może zdarzyć. Nie może.

Przy okazji ten sprawy nasuwa mi się to co powtarzam każdemu gdy bierze broń do ręki nie na strzelnicy i manipuluje nią w pomieszczeniu. Wypuszcza magazynek, przeładowuje w celu wyrzucenia ewentualnego naboju z komory nabojowej i sprawdzenia broni. Po tych czynnościach oddaje strzał na sucho w bezpiecznym kierunku, czyli gdzieś w kierunku… no właśnie czego? Ściany, podłogi, na ogół jakieś twardej powierzchni, bo takie w pomieszczeniu są.

Moim zdaniem w pomieszczeniu nie ma bezpiecznego miejsca do oddania strzału na sucho. Takie miejsce jest na strzelnicy w kierunku kulochwytu bądź specjalnego urządzenia do przyjęcia pocisku. Moim zdaniem nigdy nie wolno oddawać strzału na sucho w pomieszczeniu. Można bezpiecznie zrzucić kurek w przypadku broni kurkowej, która posiada mechanizm zrzutu kurka. W przypadku broni bezkurkowej nie wolno oddawać suchego strzału w celu zwolnienia iglicy. Niech zostanie napięta.

Jak już naprawdę jest taka konieczność to strzał a sucho oddaj w kierunku czegoś co jest w stanie przyjąć pocisk i jego energię pochłonąć. Strzał na sucho w bezpiecznym kierunku może skończyć się tak jak u strażników leśnych. Tak mi się zdaje, że tam to się odbyło.