Z cyklu policja nie zapewniła bezpieczeństwa: policjant oskarżony o wymuszanie biciem zeznań, o kradzież z włamaniem – on zapewniał nam bezpieczeństwo!

2021-02-08 19:40 (PAP) Olsztyn/ Akt oskarżenia ws. napadu na kantor, jeden z oskarżonych to były policjant

Prokurator Okręgowy w Olsztynie skierował w poniedziałek do Sądu Okręgowego w Olsztynie akt oskarżenia przeciwko czterem mężczyznom, którzy we wrześniu 2019 roku włamali się do kantoru w centrum miasta i zrabowali ponad 2,2 mln. zł, kilkadziesiąt tysięcy euro, funty i korony norweskie. Jednym z oskarżonych jest były policjant.

O skierowaniu aktu oskarżenia w tej sprawie poinformował w poniedziałek wieczorem PAP rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Olsztynie Krzysztof Stodolny.

“Jak wynika z zebranego w sprawie materiału dowodowego w dniu 21 września 2019r. po szczegółowym zaplanowaniu działania i podziale ról, czterej mężczyźni: 41- letni Piotr K.-R., 41-letni Piotr F., 38-letni Paweł K.-R. i 40-letni Mariusz W. działając wspólnie i w porozumieniu dokonali włamania do kantoru przy ul. Dąbrowszczaków w Olsztynie używając uprzednio podrobionych kluczy i dezaktywując kod do alarmu oraz kod do sejfu” – podał Stodolny.

Z kantoru czterej mężczyźni ukradli 2,2 mln zł oraz po kilkadziesiąt tysięcy euro, funtów i koron norweskich. “Mężczyźni ci usiłowali nadto włamać się do drugiego sejfu, celem zaboru z niego pieniędzy, jednakże nie zdołali go otworzyć” – podał Stodolny.

Włamywacze byli nieuchwytni przez blisko rok. Żmudna praca operacyjna policji i prokuratora z Prokuratury Okręgowej w Olsztynie doprowadziła w maju 2020 roku do zatrzymania trzech mężczyzn, a po miesiącu – kolejnego. Szokiem dla opinii publicznej było to, że jeden z zatrzymanych to były zastępca naczelnika jednego z wydziałów Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie, który został wyrzucony z pracy po tym, gdy wyszło na jaw, że w olsztyńskiej komendzie biciem wymuszane są zeznania od zatrzymanych (trwa w tej sprawie proces przed sądem w Ostródzie – PAP).

Stodolny poinformował, że śledczym udało się odzyskać 390 tys. zł. i całość waluty zagranicznej.

“W toku śledztwa Piotr K.-R., Piotr F. i Paweł K.-R. przyznali się do dokonania zarzucanemu im przestępstwa, składając obszerne wyjaśnienia, natomiast Michał W. nie przyznał się do jego dokonania, choć jego wyjaśnienia częściowo korespondują z zabranym w sprawie materiałem dowodowym” – poinformował Stodolny i dodał, że wszystkim grozi do 10 lat więzienia.

Wszyscy oskarżeni są tymczasowo aresztowani. (PAP)

Pan policjant czarna owca? No oczywiście, że tak. Tak jak czarnymi owcami w morzu prawych Polaków są ci, którzy dopuszczają się przestępstw.

Pokazując przykład tego dzielnego funkcjonariusza, który być może gorliwie realizował rządową filozofię o zapewnianiu nam bezpieczeństwa, chcę tylko abyśmy pamiętali o tym, że policjant przez założenie munduru, złożenie ślubowania nie staje się nikim szczególnym, nie przybywa mu cnót, szlachetności. Wszystko to co szlachetne w człowieku nie wynika z zewnętrznych nazw, oznaczeń, mundurów i ustawowych opisów.

Charakter człowieka, prawość postępowania kształtują nie przepisy prawa, a wewnętrzny duch człowieka. Moim zdaniem.