Czeska Zbrojovka kupuje amerykańskiego Colta

2021-02-12 16:19 (PAP) Czeska Zbrojovka kupuje amerykańskiego Colta

Czeska firma zbrojeniowa Czeska Zbrojovka Group SE (CZG) ogłosiła w czwartek w nocy, że przejmuje legendarnego amerykańskiego producenta broni Colt. Transakcja opiewa na 220 mln USD oraz ponad milion nowo emitowanych akcji CZG.

W ramach transakcji czeska firma ma przejąć także kanadyjską część Colta.

„Jesteśmy dumni, że możemy włączyć do naszego portfolio Colta, który jest obecny w armii USA od ponad 175 lat” – powiedział Lubomir Kovarik, prezes zarządu CZG. Szef Colta, Dennis Veilleux, nazwał transakcję „silnym sojuszem dla obu marek i dla naszych klientów”.

CZG, która zatrudnia około 1650 osób w Czechach, Stanach Zjednoczonych i Niemczech, produkuje broń dla policji i wojska oraz broń sportową i myśliwską.

Założony przez wynalazcę i producenta Samuela Colta w 1836 roku Colt dostarcza wyposażenie strzeleckie armii Stanów Zjednoczonych, Kanady i wielu innych państw. Firma produkuje również broń sportową i myśliwską.

Razem grupa chce mieć roczną sprzedaż w wysokości ponad 600 milionów USD i być jednym z największych producentów broni strzeleckiej na świecie.

Słowo Colt kojarzy mi się z taki pistoletem jak na zdjęciu powyżej, chociaż i rewolwer przychodzi na myśl. To mój Colt kaliber .45, spośród kilku innych czterdziestek piątek jakie mam w szafie. W zasadzie mógłbym mieć tylko takie pistolety. To moja ulubiona broń. W nich widzę doskonałość.

O i tyle w ramach tej dobrej wiadomości, której Czechom szczerze zazdroszczę. U nich nie ma sowieckich polityków, jacy od lat rządzą w ten upadły kraj, a więc takie sprawy jak czytacie tam są możliwe. CZ i Łucznik zaczynały z tego samego punktu. CZ jest jak widać, Łucznika już dawno nie ma – zlikwidowany na skutek upadłości. Obecna Fabryka Broni, która jest w Radomiu nie ma żądnego organizacyjnego związku z legendarnym, przedwojennym jeszcze Łucznikiem z Radomia. Obecna spółka powstała chyba w 2000 r.

rewolwer dobry na każdy dzień