Czy Czeska Zbrojovka Ukersky Brod sprzeda pistolety Scorpion komunistom dławiącym wolność mieszkańców Hongkongu?

2021-02-16 18:32 (PAP) Media: z powodu amerykańskiego embarga policja Hongkongu chce kupić broń z Czech

Policja Hongkongu chce zamówić 1000 pistoletów maszynowych od zakładów Czeska Zbrojovka Ukersky Brod (CZUB), gdyż plany zakupu broni z USA pokrzyżowało embargo, wprowadzone w związku z tłumieniem ruchu demokratycznego – podał we wtorek dziennik „Pinggwo Yatbou”.

Według gazety hongkońska policja planuje zakup broni typu CZ Scorpion 3 kaliber 9 mm, ponieważ amerykańska firma SIG Sauer Inc. unieważniła złożone przez nią zamówienie na pistolety maszynowe SIG516 i MPX po wprowadzeniu przez Waszyngton embarga.

„Pinggwo Yatbou” („Apple Daily”) zaznacza jednak, że nie jest jasne, czy czeski producent zgodzi się na sprzedaż broni policji w tym specjalnym regionie administracyjnym ChRL. CZUB i jego hongkoński przedstawiciel odmówili komentowania sprawy.

Hongkońska policja wypróbowuje również inne rodzaje broni CZUB, które miałyby być wykorzystywane przez jej specjalny oddział taktyczny, jednostkę antyterrorystyczną i jednostkę bezpieczeństwa lotniska – podał dziennik, powołując się na anonimowe źródło.

Policja w Hongkongu korzysta obecnie z broni wyprodukowanej przez szwajcarski SIG Sauer AG, amerykański Smith & Wesson oraz austriacki Glock. Spodziewa się jednak, że firmy te odmówią realizacji nowych zamówień w związku z ograniczeniami nakładanymi przez państwa – pisze „Pinggwo Yatbou”.

USA wprowadziły embargo na eksport sprzętu obronnego do Hongkongu w czerwcu 2020 roku w związku z narzuceniem temu regionowi kontrowersyjnych przepisów bezpieczeństwa państwowego przez rząd centralny ChRL. Wiele zachodnich rządów ocenia, że przepisy te służą tłumieniu opozycji demokratycznej i naruszają obiecaną autonomię Hongkongu.

Zakaz eksportu broni, który obowiązywał już w odniesieniu do Chin kontynentalnych, rozszerzyła na Hongkong również Wielka Brytania. Kraje UE uzgodniły natomiast ograniczenie sprzedaży temu regionowi sprzętu i technologii, które mogą być używane do represji, przechwytywania komunikacji i nadzoru cybernetycznego. Według „Pinggwo Yatbou” decyzja w sprawie wydawania licencji na eksport uzbrojenia należy do poszczególnych państw członkowskich Wspólnoty.

czub.cz

Czy handel bronią powinien opierać się tylko o cenę i zysk? Czy można sprzedawać broń ludziom, którzy użyją jej do strzelania w celu odbierania wolności? Moim zdaniem nie może tak być. Sprzedaż broni to sprawa moralna. Przy sprzedaży broni moim zdaniem należy dokonać oceny czy jest to dobre czy złe.

Tak jak zwyczajnemu bandziorowi nie można dać do ręki broni, tak i z instytucjonalnym łobuzem nie powinno się handlować. Pieniądze nie są wyznacznikiem wszystkiego. Takie jest moje zdanie.

Niech sobie komuniści z policji Hongkongu kupują broń od towarzyszy z Chin są siebie warci i ze sobą niech robią interesy.